bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

          Şirketimizin satış temsilciliği bölümüne;
*30 yaşını geçmemiş,
*En az lise mezunu
*İşini sevip, takım ruhu ile çalışabilecek,
*B sınıfı ehliyet sahibi, aktif araç kullanıyor olan, 
*Tercihen SRC belge sahibi çalışma arkadaşları arıyoruz. 

       Başvuraların şirketimize bizzat yapılması rica olunur.

Yıldırım Gıda (Eti Bisküvileri Bolu Bayii)
Yeni Küçük Sanayi Sitesi B Blok No: 15
Tel: 243 86 55  

 


Halluks valgus kadın erkek ayrımı yapmaz

  • Halluks valgus kadın erkek ayrımı yapmaz
  • Halluks valgus kadın erkek ayrımı yapmaz

     Özel Çağsu Hastanesi Ortopedi Bölümü doktorlarından Opr. Dr. Tanju Uca ile Kadınlarda sık görünen bir ayak sorunu olan Halluks Valgus hakkında bilgiler aldık. Uca, Halluks Valgus herkeste görülebilir ve kadın erkek ayrımı yapmaz dedi.
     Halluks valgus yani ayak başparmağının kendiliğinden ve kalıcı olarak dış yana doğru yönelmesi özellikle kadınlarda daha çok görülen bir hastalıktır.
     Bunun başlıca nedenleri arasında uzun süreli topuklu ve sivri burunlu ayakkabı giymek yer alır.Uzun süre bu tarz ayakkabı giyen kadınlarda 40’lı yaşlardan başlayarak Halluks valgus görülme oranı çoğalır.
      HALLUKS VALGUZ NEDİR
      Halluks Valgus ayak başparmağının kendiliğinden ve kalıcı olarak dış yana doğru yönlenmesi başparmağının tarak kemiği ile eklem yaptığı bölgede ayağın iç yanında ağrılı bir kemik çıkıntısının oluşması tarak kemikleri bölgesinde ayağın genişlemesi ile kendini belli eden bir ayak hastalığıdır. Ağrı nedeniyle yürümeyi güçleştirir ayağın genişlemesi ve kemik çıkıntısı nedeniyle de ayakkabı giymeyi zorlaştırarak insan hayatını olumsuz yönde etkiler.Basma bozukluğu sonucunda ayak tabanında ağrılı nasır gelişimi görülebilir.
      HALLUKS VALGUSA YOL AÇAN FAKTÖRLER
Halluks Valgus deformitesinde; Aile hikayesi vardır.Halluks Valguslu hastaların büyük kısmında aile büyüklerinde de bu hastalık görülür.Dar yüksek ökçeli ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde rol oynarken bir gurup hastada ise devamlı spor ayakkabısı gibi rahat ayakkabı giyimine rağmen hastalık görülebilir.
      Aşil tendonu kısalığı olan kişilerde de bu hastalık sık görülmektedir.Ayağın ileri düzeyde içe basması düz tabanlıkta Halluks Valguz ve diğer parmak şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Eklemlerde gevşeklil normalin üsttü hareket olduğu durumlarda da Halluks Valgusu görmekteyiz.
      TEDAVİ CERRAHİMİDİR  AMELİYATSIZ TEDAVİ MÜMKÜNMÜ?
İlk tedavi seçeneği ameliyat değildir.Önü geniş rahat ve yumuşak ayakkabılar,parmak arası makara,halluks valgus gece ateli,ayak arkı düşük olan hastalarda ortapedik tabanlılık kullanımı önerilir.
     

     NE ZAMAN CERRAHİ İŞLEM YAPILMAKTADIR?

      Tüm ameliyatsız tedavi yöntemlerine rağmen ağrısı devam eden ve ayak ağrısının günlük hayatlarını etkilediği hastalarda cerrahi tedaviye baş vurulur.
      NASIL BİR CERRAHİ UYGULANIR?
Cerrahi tedavi hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye göre farklılık göstermektedir.Sıklıkla uyguladığımız operasyonlar tarak kemiğinin baş parmağa yakın olan bölgesine yapılır.Bazı hastalarda tarak kemiğinin başlangıç yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hastalarda ameliyat sonrası erken basma için alçı uygulanır.Hastaların bir kısmında Halluks Valgus ileri düzeyde eklem dejenerasyonu ile birlikte olmaktadır.Bu tip ileri dereceli hastalarda tarak kemiği başparmak ekleminde eklemi dondurma işlemi uygulanmaktadır.
      AMELİYAT SONRASI ÇOK AĞRI OLUYOR MU?
Ameliyattan hemen önce hastalarımıza uyguladığımız ayak bileği blok anestezisi sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası normalde en fazla ağrı duyulan ilk 1-2 günlük süreyi ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler.
      NE KADAR SÜRE HASTANEDE KALINIYOR?
Ameliyat sonrası hastanede en fazla bir gün kalınır.
      NE KADAR SÜRE YÜRÜYEMEZLER?
Ameliyat sonrası 2-3 saatte hastalar topuklarına basarak ya da özel ayakkabı kullanarak yürüyebilmektedirler.
      HASTALIK TEKRARLAR MI?
Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde Halluks Valgus deformitesinde tekrarlama hiç görülmemektedir. Halluks Valgus herkeste görülebilir kadın erkek ayrımı yapmaz.

 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.