bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Tek kişilik hücre istedi

  • Tek kişilik hücre istedi

       Bolu'nun Gerede İlçesi'nde üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Dilay Gül'ü bıçaklayarak öldüren Uğur Aydemir, akli dengesi yerinde olduğuna dair gelen rapor sonrası savunmasını yaptı. Mahkeme Başkanının sorduğu sorulara “Hatırlamıyorum” diyerek cevap veren sanık, mahkemeden tek kişilik hücre talebinde bulundu.

      Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Dilay Gül, 2015 yılının ekim ayında akşam okul çıkışı yurda giderken arkadaşlık teklif eden ve reddedilen Uğur Aydemir tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından 'tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Uğur Aydemir bugün savunmasını yaptı.  Duruşma saat 11.00' de Bolu Adliyesi'nde görülürken, duruşma salonunda gergin olduğu görülen Uğur Aydemir mahkeme başkanının sorularına “Hatırlamıyorum” şeklinde cevap verdi.

      Akıl sağlığının yerinde ve cezai ehliyetinin olduğunu belirten raporlar sonrası savunma yapan Aydemir, “17 Yaşından beri bu tür sorunları yaşıyorum. İnsanlardan yana sıkıntılarım var. Olay nasıl oldu hatırlamıyorum. Dilay ile hiçbir irtibatım yoktu. Olaya dair hiçbir şey hatırlamadığım için söyleyecek bir şeyim yok” diyerek olayın  hastalığı sonucu gerçekleştiğini söyledi.

     Mahkemeden verilecek karara ilişkin bir talebi olmadığını kaydeden Sanık Uğur Aydemir, mahkeme başkanına “Cezaevinde tekli koğuşta kalmam için yardımcı olamaz mısınız?” diye sordu.

      Maktulün avukatları adına söz alan Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay ise duruşma salonunda yaptığı savunmada verilecek kararın kadın cinayetleri açısından örnek teşkil edeceğini belirtti ve savcı mütalaasına ‘tasarlayarak, canavarca bir hisle’ öldürme hususunun da eklenmesini istedi. 

     Yapılan savunmaların ardından savcı mütalaasını açıklayarak sanık Uğur Aydemir’in müebbet ile cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya cevap vermek için maktulün ve sanığın avukatları süre istedi ve duruşma 17 Ocak tarihine ertelendi.

     Bolu Barosu Başkanı Ferit Atalay ve Dilay Gül'ün annesi Tülay Tuncel ise duruşma çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı.

     “Adli Tıp İhtisas Genel Kurulu’ndan gelen raporda işlediği suçun kötülüğünü ayırt edebilecek zeka yapısına sahip olduğu tescil edilmiş oldu. Bundan sonra sanığın yaptığı ve yapacağı savunma sadece kendini kurtarmak için bir savunmadır. Sanık duruşmada hatırlamıyorum diyor. Bu da akıl hastalığına sığındığının ve sığınmaya devam edeceğinin bir göstergesi. Adli Tıp Kurumundan gelen rapor en üst düzeyde alınmış bir rapordur, bunun aksinin başka türlü kanıtlanmasına imkan yoktur. Sanık umuyorum müebbet cezası ile cezalandırılacaktır. Heyetin kadın cinayetleri ile ilgili örnek bir karar vereceğine inanıyorum.”

     Sanığın ifadelerini göz yaşları içerisinde dinleyen Dilay Gül'ün annesi Tülay Tuncel ise adaletin  yerini bulacağına inancının tam olduğunu kaydetti.

     “Adalete güveniyorum. Savcılarımıza, hakimlerimize inanıyorum. Onlar gerçeği biliyorlar. Gerçekte yerini bulacak.”

      Gerede’de vahşi bir cinayete kurban giden üniversite öğrencisi Dilay Gül’ün katil zanlısı çıktığı üçüncü duruşmada savunma yaptı. Mahkeme başkanının sorduğu sorulara ‘hatırlamıyorum’ diye cevap veren sanığı, Dilay Gül'ün annesi Tülay Tuncel göz yaşları içerisinde dinledi.

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Abant Butik Otel Abant Otel Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.