bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Son söz

 • Son söz

Sayın okuyucular,bildiğiniz gibi Anayasa değişiklik teklifinin gerek kamu oyunda-yansıtıldığı kadarı ile- gerek TBMM de ve gerekse referandum süresince yapılan tartışmalar sırasında ben de acizane görüşlerimi defalarca dile getirmiştim. Ben bir insanın kendisine iltifat etmesinden-tabi sizlerde öylesinizdir- hoşlanmam ama izin verirseniz burada “Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmek gibi” kendi hakkımı da kendime teslim etmek durumunda kaldım. Yazılarımı takip edenlerin hatırlayacakları gibi tüm yazılarımda, getirilen bu anayasa değişiklik teklifinin sakıncalarını -hukuksal değerlendirmeler yaparak- sizlerle paylaşmıştım. O görüşlerimin daha sonraları , zaman içinde bu güne dek gerek meydanlarda ve gerekse TV kanallarında ve hatta gerekse yazılı basında da dile getirildiğini gördüm. Kendi kendime “yahu İlhami sana bravo,sen bunları herkesten önce görebilmişsin” dedim.

Ben, bu öngörüm nedeniyle tabii ki mutlu oldum . Ayrıca tüm yazılarımda- sakıncalarını da belirtmek suretiyle- hayır diyeceğimi-Donkişot misali-açıkça dile getirmem nedeniyle iki nedenden dolayı da mutlu olacağım.

Birincisi HAYIR çıkarsa denizde benim de bir damla katkım olmuştur düşüncesi ile mutlu olacağım.

İkincisi ise EVET çıkarsa, ileriki yıllarda bu vatanın maruz kalacağı olumsuzluklara evet diyerek ortak olmayacağımdan dolayı vebal altında kalmayacağım için mutlu olacağım.

Son sözüm; 80 yaşımdayım, bana 1937 den 2002 yılına kadar 65 yıl demokratik, ,sosyal,LAİK bir hukuk devletinde yaşam hakkı bahşettiği için tanrıya şükürler olsun diyorum.

17 Nisanda yeni bir Türkiye ile karşılaşmak umudu ile,kalın sağlıcakla.

                        İlhami CANDEMİR

YORUMLAR Toplam yorum: 16
 • Yazar(14.4.2017 17:24:53)

  Olumlu veya olumsuz yorum yapanlara yazımı okudukları için teşekkür ederim, Ancak,hakarete  ve hatta suç duyurusunda dahi bulanacak kadar kendilerinden geçenlere iki çift sözüm olacak.Birincisi ben emekli avukatım,neyin suç olduğunu bilirim.İkincisi ise ben teklifi irdeledim,vicdanımın sesini yazılarıma yansıttım,sizlerde yansıtmışsınız,çok güzel,ben sizin vicdanınızın sesine saygı duyuyorum siz ise hakaret ediyorsunuz.Galiba farkımız burada.

 • Bilir Kişi(14.4.2017 13:12:58)

  Arkadaşlar şu soruyu çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

  Soru = 1932'de Başbakanlığa getirilen Salazar'ın geniş yetkiler içeren bir anayasa hazırlatarak İtalya'daki faşist rejime benzer korparatif bir düzen kurduğu ülke aşağıdakilerden hangisidir ?

  A)Fransa  
  B)Portekiz
  C)İngiltere
  D)Yunanistan
  E)Bulgaristan

  Biraz düşünelim...

 • GÖZDE(14.4.2017 10:20:21)

  DENİZDE KATKIN OLACAK ha;Niyetinin ne  olduğu açık açık belli oluyor zaten. Öyle ya Bu memleket senin babanın tapulu malı, senden ve senin avanenden başkasının yaşam hakkı yok.Memleketin sahibi  olduğunuzu  ima etsenizde buna hiç hakkın olmadığı aşikar olup  bu güne kadar yaptıklarınız zaten hep TAKİYYE idi. Hiç hak etmediğiniz halde kendinizi kanaat önderi gibi  gösterme çabalarınız beyhudedir. Sunu  unutmayın ki  artık bu memlekette kumaşlar ANADOLU TEZGAHLARINDA dokunuyor bilesiniz istedim.

 • Salih ÖZDEMİR(14.4.2017 09:56:55)

  SN iLHAMİ CANDEMİR Bir yazı yazdın  kimseye hiç faydası yok. yorumlara bakıyorum da bi yere kadar okuna bilir yapılan yorum kişinin karakteri ve demokrasiden ne kadar! anladığıyla orantılıdır. iki taraftan bazen saçmalayanlar oluyor olduda ama son yorumu yazan adını bile yazmaktan korkan  bu kişiye nasıl müsaade edersin. hayırcılar ın karısı kızı bizim anamız bacımızdır. biz hep beraberiz. Benim ailemde hayır oyu kullananda var. bu yoruma neden izin verdin bu yorum Başta gazetenizi sonra sen ve bütün oy kullananları rencide etmiyormu? Sizi kınıyorum 80 yaş değil 180 yaşınada gelsen önce insan kendisiyle barışık olmalıdır. Burdan savcıları göreve davet ediyorum BU BİR SUÇTUR milleti kutuplaştırmak kin ve nefrete davet etmekten.derhal kaldır

 • sözün bittiği yer(14.4.2017 09:25:23)

  Eyyy kararsızlar. İBB Hal Müdürlüğü'nde çalışan bir zat bakın ne dedi. " 16 Nisan'daki savaşı EVET çiler kazanacak. 17 Nisan gününden itibaren HAYIR cıların karızı,kızı bizlere helaldir!" Bunların hepsinin zihniyeti aynı. Bunların akılları fikirleri bacaklarının arasında. Ülkeyi ne halle getirdiler.

 • FİRUZE(14.4.2017 08:24:57)

    Ya 2002 sonrası; Yazık, 80 yaşında hala yazı yazabildiğine göre şükretmelisin aslında. Bu ülkenin kaymağını  yiyin , en güzel makamlarını işgal edin,sırça köşklerde yaşayın, para pul şan şöhret mutlu  azınlık oohh ne ala  müesses nizamınız bozulunca hazımsızlığınız tavan yapsın,  olur. Son dönem ergenlerinin deyimiyle Hav he he !

 • Bilir Kişi(13.4.2017 21:48:01)

  Eyyyy kararsız Mhp'li vatandaşlar,

  Bakın Sn.Bahceli neler söyledi...

  Bahçeli: "Danışmanlar eyalet lafı ediyor ve Cumhurbaşkanı reddetmiyorsa, üniter yapıdan yana olan Ülkücülerin kalan 2 günde kararı ne olur?"

  Ülkeye sahip çıkma zamanı. Pazar günü gidip oy verelim.

 • Oral(13.4.2017 21:00:00)

  Kırk yıllık serdar yavaş ol saygili ol vaktinden once oten horoz un ibigini keserler aklını başına al aşağı kafan yukarı kafani yönetmesin

 • Bilir Kişi(13.4.2017 17:56:37)

  Akp'li Belediye Başkanı Ökkeş Namlı:" Hayır diyenleri işten kovmazsam namerdim,Hayır diyen şerefsizdir"

  Bu daha iyi günler... Evet diyecek memur kesim iyi okusun bunları...

 • ali can(13.4.2017 14:09:39)

  boluyu seven rumuzlu kişi peki ozaman şahış 2002 de vefat etmiş sapla samanı karıştırma

 • BOLUYU SEVEN(13.4.2017 13:05:11)

  ali can yorumcumuz, adam 1937 yılında doğmuş, doğduğundan beri bahsedilen devlette yaşadığı anlaşılıyor. Bunuda anlamadıysan pes doğrusu.
  Evet diyecek olanlar çok ısrarcı davranıyor ve hayır diyecekleri tehdit ediyorlar. Bugüne kadar hayır diyecek olanlardan hiç kimse evet diyecek olanları tehdit etmedi.
  Eskilerin yokluklarından bahsedenler hiç bir zaman osmanlı zamanında çarık bulamazdık giyecek, yağ bulamazdık yiyecek, şekerin esamesi yoktu konuşulacak.
  Unutmayalım bugünkü kalkınmışlık düzeyine CUMHURİYET sayesinde ulaştık. Ne oldu da bu kadar kalkınmışlığı karanlık bir gün gibi anlatıp felaha kavuşacağız diye yırtınıyoruz.
  Bugün seçilenler bütün bu haklarını Demokratik Cumhuriyet sayesinde kullanmışlardır.
  Bende oy kullanacağım.

 • açılımcı müslimlerr(13.4.2017 12:40:04)

  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ; " Başkanlık, Özerk Kürdistan için planlanmış bir sistemdir! " diyor. ABD'nin has oğlanı neden kırmızı halılarla karşılandı bir tahmin et serdar rumuzlu efendi(!)

 • habur şenlikcileri(!)(13.4.2017 12:09:13)

  serdar rumuzlu zattt! Barzani, PKK, Ensar Vakfı, " Milletin malum yerine koruz!" diyenler, ayakkabı kutularındaki dolarcıkları sıfırlayanlar da EVET diyor.

 • kültür(13.4.2017 12:08:42)

  70 yıldır ülkeyi yöneten partiler, beğenmedikleri tek adamlık sistemine dönmek için evet diyecekler, ilginç..

 • ali can(13.4.2017 11:32:29)

  1923 İLE 1936 ARASI DEMOKRATİK LAİK VE SOSYAL DEĞİLMİYDİ

 • serdar(13.4.2017 11:08:36)

  evet yaşınız 80 olmuş ve bizlerden önce çok kez darbeler ve yokluklar görmüş bir insan olarak hala hayırı desteklemen seni alışkanlıklardan vazgeçmeyeceğin anlamına geliyor. Bir yazar olarak senin burda vatandaşlara 80 yıl boyunca türkiye'de yaşanan olumsuzlukları sıralayıp " sezarın hakkı sezara" demeliydin.ben 40 yaşında bir insan olarak geçmişi unutmadım ve unutturmayacağım.sizinde yapmanız gereken bu olmalıydı.Bende evet diyorum,

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.