bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Kara lastik

 • Kara lastik

Kara lastik
 
Liseyi bitirene kadar hep kara lastik giydim. Eşofmanım, spor ayakkabım, bisikletim hiç olmadı. Gazete, kitap, dergi alamadım, sadece Kurban Bayramı haftasında et yiyebildim. Tatil nedir hiç bilmedim. Öğretmenlerimiz ne öğrettiyse onunla yetindik.
 
Anam, babam ne söylediyse tamam dedim. Karşı gelmek nedir bilmedim. Buyurulan işi sadece yaptım. Köyde yapılması gereken her işi 365 gün boyunca yaptım. Tatil günlerinde bile hiç boş kalmadım.
 
Radyoyu pili biter diye az dinledim. Gaz lambasını, tüp gazlı aydınlatıcıyı idareli kullandım. Yamalı çoraplar, kazaklar, pantolonlara hayır demedim.
 
Özel kurs, dershane yüzü göremedim.
 
İstanbul’da üniversiteyi okurken bile sinema, tiyatro, konser, kafe hep erişilmez şeyler olarak durdu…
 
Bu zor koşullara rağmen az da olsa faydalı bir insan olabildim.
 
Son derece dar gelirli yapıdan çok değil 30-40 sene geçti. Ülkede her şey değişti. Şu anda yetişen kuşakların elinin altında bilgi denizi internet, kitaplar, dergiler, her türlü giysi, kütüphaneler var. Ulaşım kolaylaştı. Hayatın konforu arttı. Yamalı elbise giyen yok. Açlıktan cılız kalan da pek yok…
 
Lakin başarı, çalışma, azim, hedef, vizyon, misyon, üretim, itaat, saygı, erdem gibi kavramları kaybettik.
 
Yeni kuşaklar sadece akıllı telefon ile yaşar oldu. Elinde kitap taşıyan neredeyse hiç yok. Yolda, parkta, otobüste, evde sadece telefon ile ilgilenen bencil tipler görmeye başladık.
 
Lise ve üniversite seviyesinde öğrenim gören 10 milyonluk kitle Sanal oyunlar, Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, Viber, Bip, Messenger, Snapchat dışında bir şeyle ilgili değil.
 
 
Bilişim sektöründen çuvalla para kazananların yüzde 99’u ABD’den çıkıyor. Bizde kod yazmanın sadece lafı ediliyor. 900 bine yakın öğretmenin yüzde 99’u 2 satır kod yazma, yazılım üretme bilgisine sahip değil.
 
Bilimsel buluşları teşvik eden, ödüllendiren, kollayan bir eğitim sistemine de hala geçemedik.
 
Okullarımızda etkileşimli tahtalar, dokunmatik ekranlar, tabletler, modern eğitim setleri yok değil. Ancak bunlar bizi teknoloji üretir yapıya sokamadı. Sadece cihaz modeli yükseltmeyi iyi beceriyoruz.
 
Öğrencilerimiz teneffüslerde sadece telefon ile meşgul oluyor. Spor alanına, kütüphaneye giden hiç yok gibi.
 
Ana babaların yaşama bakışı da çocuklarıyla aynı. Asgari ücret seviyesinde geliri olanlar bile elektronik cihazların esiri olmuş durumda.
 
Bu yapı bizi geri ülke olarak kalmaya doğru hızla itiyor.
 
 
Ali Özdemir
www.aliozdemir.net
0505 220 83 85
13.04.2017

YORUMLAR Toplam yorum: 3
 • mustafa ulusoy(15.4.2017 10:12:47)

  Saygıdeğer hocam siz ve sizin gibiler kitap sayılarınızı artırır bilişim konusunda iyi bir gelecek yetiştirirseniz herşey iyi gider ama sizi dinliyen çıkmıyor sorun bu ben üniversitenin içinde iş yapıyorum 45 50 cilt kitabı olan birisi yook bilim adamı dediğimiz akademisyenler çalışmıyor bence akademisyene askeri ücret verilecek gerisini kendi çalışacak bak nasıl oluyor. adam 8 10 bin maaş alıp devlete küfretmekle hayatını geçiriyor çünkü yem fazla saygılar

 • Yılmaz Yücel(14.4.2017 18:56:19)

  ALİ Bey NE yazayım sen her şeyi en iyi şekliyle dile getirmisin,
  yazdıklarına aynen  katırıyorum.saygılarımla..

 • ziyaretçi(14.4.2017 18:00:59)

  ali bey sayın.özdemir.çok.haklısınız.sizin gibi araştırmacı değerli aydın öğretmenler'in sayesinde eğitimimiz öğretimimiz memleketimiz çok daha ileriye gider inşaallah..saygılarımla hoşçakalın

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Abant Butik Otel Abant Otel Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.