bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bolu'da gazetecilerin sefaleti!

 • Bolu'da gazetecilerin sefaleti!

BOLU’DA GAZETECİLERİN SEFALETİ!
Süha Alparslan yazdı

ÜÇ 24 TEMMUZ
“Çökmüş ve işgal edilmiş Osmanlı’nın enkazı üzerinde bir İstiklal Savaşı ile kurulan yeni Türkiye’yi tanıyan uluslararası Lozan Antlaşması’nın 94’üncü yıldönümü.
24 Temmuz aynı zamanda, Abdülhamid istibdadına son veren 1908’deki “İkinci Meşrutiyet Hürriyet Devrimi”nin sonucunda basındaki sansürün kaldırıldığı tarih olduğu için, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak da kabul ediliyor. 
Ve ne tesadüf ki, 24 Temmuz, tarihin ve talihin garip bir cilvesi olarak, 9 aydır içerde bulunan Cumhuriyet gazetesi mensuplarının ilk kez yargıç önüne çıkacakları gün.” Emre Kongar
***
Dördüncüsü Bolu’da
Elbette, tarih yazmaz,
Elbette, ulusal bazda bir önemi yok,
Ama Bolu basın tarihine geçeceği muhakkak.
Bir gün milli mücadeleden bu yana Bolu basın tarihi yazılacaksa 24 Temmuz 2017 Gazeteciler ve Basın Bayramı Bolu Gazeteciler Cemiyeti kutlamalarına değinilecektir.
Bir paragrafta olsa değinilecektir.
Öyle umuyorum.
Muhtemelen şöyle denecektir;
“Dünyada en çok basın mensubunun tutuklu olduğu 2017 Türkiye’sinin Bolu vilayetinde yandaş gazetecilerin ağırlıkta olduğu Bolu Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri ve bir kısım üye, kırnatacı eşliğinde iktidar partisinin il başkanı Hacı Nurettin, Müslüman iş adamı Abdullah Efendi ve bir kısım yandaş iş adamı eşliğinde pasta yiyerek basın bayramın kutladı.
Zamanın icraatları çok tartışılan iktidar partisinin belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın yokluğunun hissedildiği kutlamalarda ülke gündemine hiç değinilmedi, çalındı oynandı limonata içildi bol bol pasta tüketildi, bu esnada Türkiye'nin en eski gazetesi Cumhuriyet Gazetesi davasında İstanbul'da gazeteciller yargılanıyordu. ”
***
Evet, Bolu basınının geldiği, getirildiği nokta oldukça vahimdir.
Alaaddin Yılmaz Bolu’da iktidarın desteği, belediyenin olanakları ile kendisine yandaş bir basın mensubu kalabalığı yarattı.
Alaaddin Yılmaz’ın Bolu’da belediyecilik adına yaptığı çalışmalar kamuoyunda ne kadar eleştirilirse eleştirilsin bu arkadaşların yönetiminde söz sahibi olduğu internet siteleri ve gazetelerde hiçbir şekilde yer bulması söz konusu değildir.
Aksine her faaliyeti olumlu olarak kamuoyuna lanse edilir.
Adeta kutsanır.
BGC aynı zamanda AKP içi hizipleşmelerde de taraftır.
İl başkanı Doğanay’ın ve müttefiki Alaaddin Yılmaz’ın karşı hizbi AKP milletvekili Ali Erçoşkun’un karşısındadır.
Her fırsatta Erçoşkun ve ekibini karalar.
BGC boğazına kadar siyasallaşmıştır.
Alaaddin Yılmaz ekibinin Bolu basınında yürüttüğü her operasyonu destekler, desteklemekle kalmaz ona karşı çıkan gazetecileri cemiyetten atar.
Son örnek Olay/Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kasım Şahin’i cemiyet üyeliğinden diskalifiye etmiştir.
Çünkü A.Yılmaz Kasım Şahin’i görevinden bir haberi bahane ederek istifasını istemiş, gazetesi ve BGC bu istek doğrultusunda Kasım Şahin’i tasfiye etmiştir.
Oysaki Şahin Bolu basınının en eski çalışan gazetecisidir.
Onurlandırılacağına cemiyetten atılmıştır.
Yine Bolu’nun en çok takip edilen internet sitelerinden Bolunun Sesi Gazetesinin imtiyaz sahibi Kamuran Alagözoğlu’nun yapılan bir haber nedeni belediye başkanının suç duyurusu sonucunda 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasını büyük puntolarla vererek adeta olumlulamış, haberlerde Alagözoğlu’ndan “eski gazeteci “ olarak bahsetmiştir.
Ama kimse madem “eski gazeteci” neden yaptığı bir haberden ötürü yargılanmıştır dememiştir.
BGC belediyeye ait bir mülkte kiracıdır.
Kamu binasına kira ödeyip ödemediği bilinmemektedir.
***
Netice,
Durum kötüdür, basın adına utanç vericidir.
Bolu basınının kara günleridir bu günler.

 

YORUMLAR Toplam yorum: 6
 • Serkan Korkmaz(7.8.2017 17:15:15)

  Suha alparslan abimiz.. Sizlerin yazılarınıda, doğru tespitlerini dürüstce yazmasını da çok özlemişiz. Yukarda belirttiğin herşey doğru..  Hatta o pastayı kesen bazı insanlar Bolu merkezinde bir şarjör silah sıkıp, arabalara ve dükkan camlarına gelmesine rağmen ve ruhsatsız silah kullanmasına rağmen boluda bunu kimse haber yapamadı. Bolu basını bu durumda, bir pastaya ,bir pohçaya kalemini satan insanlarla dolu malesef. YAZIK.. YAZIKK. Bizleri yazlarınızdan mahrum bırakmayın Süha bey..

 • rezalet(6.8.2017 02:20:44)

  gazetecilerin ne kadar rezil duruma düştüklerini bir görün izleyin
  http://www.habererk.com/gundem/cakicinin-adamlari-muhabirlere-bayraga-el-bastirip-yemin-ettirdi-h29039.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 • ...(5.8.2017 21:18:28)

  Gazetecilerin maşallah ı var Çatakören deresi kan ağlıyor her tarafı atık olmuş kimsenin umrunda değil.

 • Erdemli(5.8.2017 12:49:13)

  Bir zamanlar hagway ve fetöcüleri öve öve bitiremeyen zatı muhkerem midir. Bu 2 3 yil evvele bakmak lazım hakaretler pis ifadeleri de kullandığı na eminim unutulmadı.

 • Öz bolulu(5.8.2017 10:24:36)

  Alpaslan bey sende bir öz bolulusun tok sözlülüğünü ve doğruluğunu tebrik ederim

 • önder Pek(5.8.2017 00:27:29)

  Bu ülke sınırları içinde gerçekten bazıları için çok zor olan meslektir.Dikkat ederseniz en azından bazıları için dedim! oysa ki düşünce özgürlüğü en fazla onlara lazımdır. Çok merak ederim gördükleri gerçekleri ve doğruları yazmak yerine  birilerinin isteklerini yazmak,o kişilere veya kuruluşlara bir çeşit kulluk etmek değilmidir? Kısacası üç maymunları oynayanlardan gazeteci filan olmaz. Çok yazık.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.