bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Dönel Kavşağın suçu ne!

 • Dönel Kavşağın suçu ne!

      Dönel Kavşağın suçu ne!
   
    Başlık biraz 'Fatmagül'ün Suçu Ne' gibi oldu ama, görünen ve anlaşılan o ki bizim dönel kavşakların durumunun da Fatmagül'den pek farkı yok gibi. Geçtiğimiz hafta içinde haber sitelerimizi en çok meşgul eden konulardan bir tanesi, şehrimizde meydana gelen trafik kaza haberleri ve bu haberlere yapılan yorumlar oluşturuyordu. Bugün gelişmiş devletlerin bir çoğunda yollar üzerinde bulunan kavşaklar dönel kavşak olarak yapılmakta. Son yıllarda ülkemizde de dönel kavşakların sayısının arttığını görmekteyiz. 
        Dönel kavşakların en önemli özelliği, trafiğin akıcılığını sağlamak, kavşaklarda uzun süre beklemeyle oluşan yakıt israfının ve doğayı kirleten egzoz gazının etkilerini azaltmak olarak karşımıza çıkıyor. Şüphesiz ki, 'Dönel Kavşak' uygulamaları modern şehircilikte önemli bir uygulama! Ama gel gör ki, sadece Bolu'da değil bir çok şehrimizde bu tür kavşaklar ciddi trafik kazalarına sahne oluyor. Trafik ve trafik kuralarını uygulama ve uyma konusunda büyük problemler yaşayan bir ülkeyiz dolayısıyla dönel kavşaklarda nasıl hareket etmemiz gerektiğini tam olarak öğrenip ve sorunsuz kullanabilme seviyesini yakalayabilmemiz uzun zaman alacaktır. 
         Dönel kavşakların en önemli kuralı; Kavşak içindeki aracın geçiş üstünlüğünün oluşudur. Bu üstünlüğe yardımcı olan etken de, sol taraftan gelen araca yol verilmesi ve öncelikli olarak kavşağı kullanmasıdır. Maalesef ülkemiz, nüfus artış hızıyla eğitim kalitesini dengeleyemediği için bugün muasır medeniyetler seviyesine ulaşmakta büyük sorunlar yaşamaktadır. Araçlarımızın model ve markalarındaki gelişimle, yollarımızın kalitesindeki hızlı değişimin çok gerisinde kalan kafalarımızın suçunu dönel kavşaklar çekmektedir. Bolu Belediyesi'nin dönel kavşak uygulamaları özünde doğru Belediyeciliktir. Belediyemizin bana göre en büyük hatası, yol genişletme çalışmalarıyla şehrimizi, dolayısıyla hayatlarımızı araçlara esir edilmesine olanak sağlamasıdır. Şehitler Caddesi’ndeki yol genişletme çalışmalarını üzülerek gördüm. Yazımızı Temel’in İngiltere macerasıyla bitirelim. 
          Londra’da kiraladığı aracıyla Oxford’a doğru yola çıkan Temel, alışık olmadığı sağdan direksiyonun etkisiyle, girdiği büyük bir dönel kavşakta hangi yöne gideceğini şaşırıp bir kaç tur attıktan sonra ters istikamete giriş yapar. Trafik kontrol sistemi otomatik olarak devreye girer ve bütün araçların FM kanalından radyo anonsu başlar; “Oxford Londra istikametinde bir araç ters yöne giriş yapmıştır. Bütün sürücülere önemle duyurulur!!!” İngilizce bilmeyen Temel yanında oturan Dursun'a döner ve; “Ula Dursun ne bağriyi bu?” diye sorar. Dursun, bir aracın ters istikamete girdiğini dikkatli olmaları gerektiğini açıklar... Temel, Dursun'a bir kez daha döner ve; “Ula ne bir tanesi körmisun akin akin celiyler, uy başımıza celenler, uy anam uy...” diye feryat eder.

                                      Cumhur Bandakçıoğlu 
 

YORUMLAR Toplam yorum: 14
 • emar(10.8.2017 13:45:22)

  çok bilmiş yavuz yavuz, avrupanın ala ala dönel kavşağını mı aldınız. Şehir merkezi hele hele 1 temmuzdan sonra ağır çekimde kağnı hızında giden araçlarla dolu. sanki yol var imkan var hız yapacak. Zalimi savunan ondan da zalimdir.

 • EMEKLİ(9.8.2017 12:31:35)

  Maaşallah,dönel kavşaklar rahmetli Necdet Tosun un göbeğinden büyük.Yazık 1sene sonra küçültürsünüz!!!!!!

 • Beyamca(9.8.2017 12:04:25)

  Bakın o kavşaklar bilinçli düzensiz yapılıyor çünkü tekrar kaldırılacak ve millet buna şükredecek, bakın siyasette bu bir yöntemdir çok şikayet edersen daha kötüsünü verir ve taki seni isyan ettirene kadar sonra tekrar eskisine dönülür ve sana eskisi cennet görünür, boşuna bilmiyorlar, mühendis körmü gibi yorumlar yazmayın boşuna.

 • tuncay(9.8.2017 11:55:52)

  bu dönel kavşakları bu derece büyük yapan insan kime kızdı da bu derece büyük yaptı sormak lazım kardeşim göz var nizam var yapılan hizmet değil tamamen rezillik başka bişey değil...

 • GOCABOLULU(9.8.2017 10:27:30)

  Kavşağa karşı değiliz ama bi acayiplik var bu işte;
  -Atatürk heykelinin arkasındaki dönel kavşak içinde otobüs yazıhanesi ve cafe var belediyeden ruhsatlı buraların önünde araç durur mu durur.Kavşak trafiğini etkiler mi etkiler.
  -Sağlık Müdürlüğünün önünde arkasında 2 adet dönel kavşak yapılmış kavşak o kadar dar ki dönmek neredeyse marifet ister.
  -M.Akif Ersoy Bulvarına konan 2 yeni kavşakta yoğun akan çift şeritli yolu bir anda tek şeride düşürüyor.
  Dediğim gibi kavşağa karşı değiliz ama şu anki kullanım biçimi akıllara sığmıyor.

 • Cumhru Bandakçıoğlu(9.8.2017 10:10:50)

  Sinan Bey, Yener Abi bundan 20- 25  yıl önce Fahri Trafik Müfettişi di. Yani 52- 53 yaşında.  Bugün değil. O yüzden bu konuda vermek istediğiniz mesaj yanlış.  İsmet Paşa Caddesinde yaşanana gelince, Bir ihtimal Şemsi Ahmet Paşa Caddesinden de, Ak Sigorta veya kendi evinin önünde olmuş olabilir. Çünkü, İsmet Paşa Caddesinde arabayı yolun ortasında bırakıp gidecek bir işi olduğunu zannetmiyorum.  2 yola cepheli,i 2 ayrı evi olan  Yener abi, kendi garajının önüne de park edilmesi sebebiyle evlerinin önünde arabasını çekecek yer bulamadığı için Şemsi Ahmet Paşa caddesinde böyle bir vukuat yapmış olabilir. Bunun en önemli sebebi de garajsız yapılan iş yerleri ve binalardır.  Geçtiğimiz pazartesi Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi etrafında, aracımla bende 10 dakika bekledim, çünkü sıkışıklıktan, yaşlı bir amca  manevra yapıp yola çıkamıyordu. Arabamdan indim ve ona yardım ettim yola çıkardım.  Biraz sabır ve saygı gerekli diye düşünüyorum.  Ülkenin yönetildiği Ankara ve Istanbul da insanlar saatlerce trafikte araçlarının içinde beklemekte, Kuzey'den Güney'e , Doğu'dan Batı'ya  5 Km lik Bolu da  kırk yılda bir 10 dakika beklemekten bir şey olmaz.

 • Yavuz yavuz(9.8.2017 08:06:37)

  Hiz kesici kavsaklar ozellikle polonyada her kavsak yada hiz dusurme gereken yerlerde kullanilmaktadir..ve soforlerin tamami bu kavsak kurallarini bilmektedir..bizde birak kurali daha surus hakkinin kavsaktaki surucuye ait oldugunu bilmezler..1000 firin ekmek yememiz lazim daha

 • abaza(9.8.2017 01:48:35)

  çok aramaya gerek  yok  valiliyin önündeki göbek  tam bir rezalet  .ya o  göbeyin oldğu yer  birinci derece  sit alanımı merak ediyom. koskoca valilik binasının  önü  o göbekde  hergün tıkanıyor otobüsler  dönemiyor  tırlar dönemiyor çükü muhakak  yanda park yapılmış bir oto var sonra  gecemiyen otobüs  veriyor kornaya adam  dönemiyorki .. yanlız merak ediyom  ben  o  kornayı duyuyom rahatsız oluyom  ya ne oluyor burda diye merak ediyom  ama hayret ki koskoca vallikde  sayın valimiz duymuyor yardımcıları duymuyor duymuyorlar .gelelim başkana bende oy verdim allah benimde cezamı versin. ya ben cahil kafamla cok kolay bir çözüm buluyomda devletin bu kadar yetkili etkili insanları bendiyim çözümü göbeyi bir iki metre daraltın bitti bu kadar

 • Kimin göbeği?(9.8.2017 01:05:32)

  Hadi yatın uyuyun. Fatmagülün suçu bu cografyada doğması.

 • google(8.8.2017 22:03:45)

  döneL (göbek) kavşak

 • emar (8.8.2017 21:01:40)

  Boludaki bütün kavşaklarda yolu kesen, trafiği durduran, insanlara eziyet olsun diye garabet yuvarlak dönel  kavşaklar  yapılıyor. Zerre kadar  insan zekası içermeyen saçma bir uygulama. Dünyada  eşi  benzeri olmayan bu kötülüğü bize neden yapıyorsunuz

 • Sinan(8.8.2017 20:55:06)

  Yazınıza katılıyorum. Lakin
  Ülkemizde FAHRİ TRAFİK müfettişi olarak belge alan kişilerden olan sn.Yener Bandakçıoğlu İsmetpaşa caddesinde gözümüzün önünde geliş gidiş yolun ortasına aracını bırakıp gitmesi ve akabinde on dakika trafiği içinden çıkılmaz hale getirmesi de kabul edilebilir değil. Peki burada sorun gidiş geliş yoldamı? Sn bandakçıoğlundamı? Yoksa  hiçbir eğitime tabi tutulmadan fahri tefk mftşlği belgesi veren kurumdamı?

 • emekli(8.8.2017 20:11:00)

  DÖNER kavşakmı dönel kavşamı

 • ali yılmaz(8.8.2017 17:51:04)

  Cumhur bey,son yapılan döner kavşakları gelin bir de yakından görün.yol ve şehircilik mühendisleri buraya staja gönderilebilir....!!!.okadar yani..!

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.