bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Sancılı bir adli yıl süreci bizleri beklemektedir

  • Sancılı bir adli yıl süreci bizleri beklemektedir
  • Sancılı bir adli yıl süreci bizleri beklemektedir
  • Sancılı bir adli yıl süreci bizleri beklemektedir

      Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay, yeni adli  yılın açılışı nedeniyle bir açıklama yaptı.
Atalay’ın açıklaması şöyle;
        “Devleti devlet yapan güçlü bir yargı ve onun tesis edeceği adalettir. Bu nedenledir ki bireyin/vatandaşın adalete duyduğu güven devlete duyulan güvenle her zaman özdeş olmuştur.
Adalete olan inancı güveni tesis etmenin yolu tarafsız ve bağımsız kalabilen etkin bir yargının varlığı ile mümkündür.
Çağlar boyunca yönetenler yargısal kurumlar eliyle toplumu biçimlendirmeye heveslenmişlerdir. Özellikle demokrasinin işlevselliğini tamamlamadığı ülkelerde yargının bir ucuna tutunmak yargıya egemen olmak özlemi hiç bitmemiştir.
Oysa demokrasilerde Bağımsız ve Adil bir yargının varlığı insan hak ve hürriyetlerinin en büyük güvencesidir. Hukuk Devletine işlevsellik kazandıran ve yürütmeyi denetleyebilecek bir yargı adalete erişimin olmasa olmaz koşuludur.
Bu bağlamda sancılı bir adli yıl süreci bizleri beklemektedir.
OHAL sürecinin bir an evvel sonlandırılarak bir yandan 15 Temmuz 2016 ve öncesi ağır tahribata yol açan paralel yapının adalet önünde hesabını sorarken bir yandan da paralel yapının tahrip ettiği yargıyı onarmak ve ona duyulan güveni yeniden tesis etmek zorundayız. Bu ülkemizde hasret kalınan iç barışın tesisi için de acil bir gerekliliktir.
Kuvvetler ayrılığı ilkesini zedeleyen her türlü düzenlemelerin Anayasa yasalarımızdan kaldırılması kaçınılmazdır. Keza Demokratik Rejimin güvencesi olması gereken Yüksek Yargının bağımsızlığının sağlanması, demokratik rejimin güvencesi olan Anayasal  Denetimin yeniden yürürlüğe konması zarurettir.
Adil Yargılanma ve Adalete Erişim Hakkı, Mahkemelerin Bağımsızlığı, Yargının kurucu unsurlarının liyakat ile belirlenmesi, savunmanın önündeki engellerin kaldırılarak hak ihlallerinin en aza indirilmesi suretiyle yapılacak yargılamalar adalete duyulan güvenin yeniden kazanımını sağlayacaktır.Yargıda etkin, tarafsız, bağımsız karar alabilen yargıç ve savcıların seçiminde Liyakatı öne çıkaran bir anlayış sonucu biçimlenecek yargı Savunmanların da etkin katılım ile güç kazanacaktır.Gerek avukatlık mesleğine gerekse hakimlik ve savcılık mesleğine kabulde, bilgi, beceri, deneyim belirleyici kılınarak, yargı siyasetin ilgi alanından ivedilikle çıkarılmalıdır.
Bizler hakim savcı avukat ayrımı yapmaksızın tüm hukukçuların sorunlarına sahip çıkmak ve takipçisi olmak zorundayız. Ülkemizde avukat sayısı 105 bine ulaşmıştır. Avukatların sorunları aynı zamanda yargının da sorunudur. Silahların eşitliği ilkesi uyarınca savunmanın güçlü kılınması için avukatlık mesleği gerekli yasal yetkilerle donatılmadığı ve var olan yetkilerin kullanılması önündeki kısıtlama ve engeller kaldırılmadığı sürece hukukun bir bacağı topal kalacaktır.
Hukuk güvenlik demektir. Demokrasilerde vatandaşın sığınacağı tek limandır. Hukukun, adaletin örselendiği hiçbir rejim adı ne olursa olsun demokratik değildir. Ve üstelik hukuk her daim herkese gerekli olacak bir kavramın adıdır. Bu vesile ile tüm hukukçuların, yargı mensuplarının Adli Yılını kutluyor, adil bir yıl yaşamayı diliyorum. “

 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.