bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Ana okulu- kreş

 • Ana okulu- kreş

   ANA OKULU-KREŞ

   Türkiyemizde aile yapısı bütünlüğü çok önemlidir. Nitekim son yıllarda bu bütünlük gittikçe bozulduğu için gazetelerin üçüncü sayfaları istenmeyen olaylarla dolup taşıyor.
   Dedesini döven torunlar, anasına babasına bıçak çekenler, ailesine akıl almaz işkence yapanlar hızla artıyor. Ne oldu bize.... Millet olarak nereye gidiyoruz.....?
   Okulların açılacağı zaman geldi çattı. Çalışan annelerin küçücük çocukları ne olacak....? Şayet anneanne veya babaanne yoksa bu yavru için düşünülecek yer, ana okulu ve kreşler değil mi....?
    Son günlerde bu okullarda veya servislerinde meydana gelen üzücü olayları da biliyorsunuz. Hiçbir ana okulu ve kreş asla ve asla ANA KUCAĞI-BABA OCAĞI gibi olamaz, katiyen olamaz.
    Büyük tecrübeler geçirmiş birisi olarak ve bilhassa hekim ve psikiyatrist gözüyle bakacak olursak, çocuğun 7 yaşını bitirinceye kadarki zamanı mutlaka aile ortamı içinde geçirilmelidir. Çünkü: çocuk şahsiyetinin bütün vasıflarını 8 yaşına kadar aile ortamı içinde kazanır. Ondan sonra çocuğa hiçbir şey veremezsiniz, asla onu yolundan döndüremezsiniz.
   Çocuk 8 yaşına kadar aile içinde görerek büyür. Bütün akıl ve yetenekleri gözündedir. Onun için ana babalar evlerindeki yaşantılarını çocuk üzerine kurmalıdırlar. Eğitimli, bilinçli ailelerde çocukların geleceği her konuda garantidir.
   Hiçbir ana okulu ve kreş, ana babanın verdiği terbiyeyi veremez. Kan bağı ve irsiyete dönük evlat sevgisi buralarda hiç olabilir mi...?
   Onun için: sayın anneler ve  babalar  mümkünse-şartlarınızı sonuna kadar kullanarak çocuklarınızın geleceğini düşünerek buralara vermeği düşündüğünüzde-iyice düşünün-kılı kırk yarın-iyice düşünün.
   Çocuğun ilk 8 yıllık   ömründe anaya babaya saygıyı sevgiyi, bağlılığı, ortak yaşantıyı, paylaşmayı, fedakarlığı, düzeni, maddi ve manevi bilinçlenmeyi ancak ev ortamında, aile içinde benimseyecektir.
  Ana okulunda ayrı, ev içinde ayrı uygulamalar ve nasihatler onu içinden çıkılamaz şaşkın bir duruma düşürecektir ve geleceği hiçte iyi bir insan örneği olamayacaktır. Elbetteki istisnalar olabilir..?
   Çocuklarımıza, canımızdan çok sevdiğimiz evlatlarımıza iyi eğitim yılları diliyoruz. TABİİ gerçek manada eğitim verebiliyorsak.
   Üstün aklın ve müspet ilimlerin öğretileceği milli eğitime çok muhtacız. 
                     
                                         
    Dumlu DEMİRCİOĞLU

 

YORUMLAR Toplam yorum: 7
 • Piir dede(7.9.2017 19:06:26)

  Sayın Prf.Yasemin Aydoğan hoca,ben bu tartışmaya katılmak istemezdim ama aklıma takılan bir soru var,bunu size sormak istiyorum?Devlet küçük çocuklara bakacak anneannelere yani ninelere ücret ödeyerek çocukların evde büyütülmelerini teşvik ederken sizin bir itirazınız oldu mu Merak ediyorum.Yani devlet sizin gibi düşünmüyor demek istedim.

 • Öznur Akkaya(7.9.2017 15:44:27)

  Bu talihsiz yazıyı Bolu'dan bir köşe yazarının yazdığına inanamıyorum, inanmak istemiyorum. Biz yıllardır neyin mücadelesini veriyoruz? hangi araştırmalar sonucu Bolu'da okul öncesi okullaşma ve eğitimi üzerine bir kampanya başlattık? Hadi Dünyadan bir habersiniz okumuyor araştırmıyorsunuz vs ama yaşadığınız şehir erken çocukluk eğitimi konusunda örnek iken  yazılan bu yazı trajik...talihsiz...Bu düşünceler YAZAR kapasitesine sahip kişilerce hakimken " Türkiye neden eğitimde sondan 4. sırada" diye çok da düşünmemek lazım...sebep ortada
  Öznur Akkaya
  Bolu Bağışçılar Vakfı
  Genel Sekreteri

 • Dursun YILMAZ(7.9.2017 10:53:48)

    Prof.Dr.Yasemin AYDOĞAN Hocamıza yazı hakkındaki ilgilerinden ve tavsiyesinden dolayı çok teşekkür ederim.Eğitimli insanlar artık meydana çıkıp yanlışlıkları gözler önüne sermeli ki bundan sonra yazı yazacaklar daha dikkatli olsunlar.Uzmanı olmadığı konularda insanlar yazı yazmasınlar.Hele hele konu çocuk eğitimi ise hiç yazmasınlar.Her işin doğrusunu uzmanına sorup öğrenelim.Uzmanı olduğu konularda insanlar sessiz kalmasın.Doğruyu ve gerçeği öğrenmek her insanın hakkıdır.Mürşidimiz Bilim olsun.

 • Yasemin AYDOĞAN(7.9.2017 08:44:12)

  Bir konuda yazı yazmadan önce, konuya ilişkin araştırma yapıp, bilgi sahibi olmak gerekir. Böyle olmayınca, ön yargılar ve yaşanan olumsuz deneyimlere dayanan ve tamamen şahsi düşüncelerle oluşturulan yazılar ortaya çıkabiliyor. Şu an yorum bile yapmak istemediğim yazınız konusundaki önerim, okuyucuları yanlış yönlendiren bu yazıyı acilen sayfanızdan kaldırmanızdır. Saygılarımla.
  Prof. Dr. Yasemin Aydoğan
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı

 • Ana ve Baba(7.9.2017 05:09:08)

  Bence yazar çok haklıdır... Ana ve baba sevgisini hiç bir eğitim kurumu veremez... Yedi yaşına kadar özellikle anne sevgisini alamayan çocuklar, ileride problemli birey olmaya adaydır... Zaten çocuk, tüm gençlik dönemini eğitim kurumlarında geçirecektir... Yedi yaşına kadar annesinden bir saat bile ayrı kalması, ileride çocuğun özgüvenini kazanamamasına yol açacaktır...  

 • Dursun YILMAZ(6.9.2017 22:02:13)

  Hollanda'da çocuklar 2 yaşında sosyal yaşam için eğitime alınır.Sizler Dünya'yı niçin takip etmiyorsunuz?

 • Turker Sezer(6.9.2017 19:46:33)

  Tum dunya erken egitimin onemini 100 yil evvel fark etnisken bu cagda bilimden habersiz bir erken egitim elestirisi şaşkinlik veriyor. Biraz makale okuyun ve sonra yazi yazin...

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.