bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Toplanan paralar gerçekten camiye mi gidiyor ?

 • Toplanan paralar gerçekten camiye mi gidiyor ?

       Toplanan paralar gerçekten camiye mi gidiyor ?
        Semt Pazarlarında ve özellikle Pazartesi günleri kurulan Bolu Pazarı’nda “Camiye yardım” adı altında toplanan paraların gerçekten camilere harcanıp harcanmadığı merak ediliyor. “Camiye yardım” sloganını kullanarak duygu sömürüsü ile bu işi meslek edinenlerin olduğunu belirten vatandaşlar; “Bazı kişiler camilerin adını kullanarak hem dokunulmazlık kazanıyorlar, hem de daha çok para topluyorlar. Topladıkları paraların tamamı çoğu kez ceplerine kalıyor” diye iddiada bulunuyorlar. 
        “Camiye yardım” deyince, pazarlarda satış yapan köylülerimiz başta olmak üzere, hemen herkesin cebindeki bozuk paralar, nereye gittiği sorgulanmadan veriliyor. En az 3-5 lira gibi rakamlar, camiye yardım topladığını iddia eden kişilere verilirken, nerenin camisine yardım toplandığı sorgulanmadığı gibi, verilen paraların karşılığında makbuz da istenmiyor. 
       Hendek’ten gelmiş Bolu pazarında yardım topluyor 
       BolununSesi Gazetesi olarak bugün Bolu Pazarı’nda camiye yardım topladıklarını iddia eden yaklaşık 15-20 kişiyi yakın takibe alarak gözlemledik ve pazara satılık ürün getiren köylülerimizle konuştuk. 
        Camiye yardım topladığını iddia eden kişilerin hemen hemen tamamının Bolu dışından başka illerden geldiklerini tespit ettik. Sakarya Hendek’ten, Düzce’den, Kastamonu Araç’tan, Mudurnu’dan Yığılca’dan gelip ellerinde; belki gerçek, belki sahte fiş ve benzeri şeyler olmak üzere “Camiye yardım” diyerek para topladıklarına şahit olduk. 
         “Hendek’te, Hendek’in camisini yaptıracak hiç insan kalmadı mı da, gelip Bolu’da camiye yardım topluyorsunuz. Ben Bolu’dan gelip Hendek’te Bolu’nun camisine yardım toplamaya gelsem, Hendek’te beni hiç kimse tanımayacağı ve dolayısıyla güvenemeyeceği için para vermez. Ben de seni tanımıyorum, ne malum bu paraları cebe atmadığınız” diye para toplayanlardan biri münakaşaya girmek zorunda kaldım.        
        “Ben hayrımı yaptım, vebali onun boynuna”
          Pazara getirdiği ürünlerden domatesin kilosunu 2 liraya, 1 bağ maydanozu 1 liraya satan köylü kadınlarımızın, “camiye yardım” adı altında para toplayan kişilere en az 5 lira gibi paralar verdiklerini görünce; “Teyze siz bu paraların gerçekten camiye gittiğini düşünüyor musunuz? Bak adam taa Hendek’ten geldiğini ve orda bir cami için para topladığını söylüyor. Sizde hiç sorgulamadan, makbuz dahi istemeden, sabahtan akşama kadar satmak için uğraştığınız 5 bağ maydanozun parasını hemen çıkarıp veriyorsunuz?” diye kendilerini uyarınca; “Ben hayrımı yaptım. Bundan sonrası vebali onun boynuna” diyorlar.     
        Dilenciye 1 lira, camiye en az 3-5 lira
        Dilencilere 1 lira gibi paralar verilirken, camiye yardım adı altında para toplayanlara en az 3-5 liradan aşağı para verilmediğine tanık oluyoruz. Kaba taslak bir hesap yaparak, bu şekilde pazarda ‘camiye…(!)’ adı altında para toplayan bir kişinin, sabahtan akşama kadar 500 ila1000 lira arasında bir hasılat yapmasının çok da zor olmadığını tahmin ediyoruz. 
       Bunları denetleyen var mı?      
       Günümüz şartlarında en geçerli duygu sömürüsü haline gelen “camiye yardım” konusunun suistimal edilip edilmediğini, bu şekilde para toplayanların ne kadar kontrol altında tutulabildiğini bilmiyorum. Şahsen ben, camiye yardım toplayan bir kişinin ne zabıta veya ne polis tarafından bir kere bile denetlendiğine şahit olmadım. 

                                                  Kamuran Alagözoğlu 
        
 

YORUMLAR Toplam yorum: 10
 • Vay bee...(14.9.2017 22:24:14)

  Bütün Dinler dogmatizm,mitoloji ve mistik olaylardan meydana getirilmiştir.Bunu hala anlamayacak zekada insanlar var.Bilim aslında tüm Dinlerin pabucunu dama attı.Son padişahlar,son diktatörler ve son peygamberler sizlere bir şeylerin son bulduğu çağrışımını uyandırmıyor mu?Hala bir kurtarıcı bekliyorsanız o sadece Bilim olabilir.Bilim sayesinde insanlar Evrende var olan Dünya gibi gezegenlerde yaşamaya başlayınca Dinler kendiliğinden bir balon gibi sönecekler.Hele hele birde ölümsüzlük bulunursa Tüm Dinler tadından yenmez.

 • Doğrusu bu.(14.9.2017 13:44:25)

  Adamlar müthiş bir sektör kurmuşlar.Yok camiye, yok kur'an kursuna her gün birileri para topluyor. Makbuz var mı yok, hesap soran var mı yok. Camileri etrafında sakal bırakıp çalışmadan dini sömürü ile geçinen bir sürü insan var. Cemaatler de cabası. Hepsi kıral gibi. Bir baltaya sap olamamış bir sürü geri zekalı din kisvesi altında topladığı paralarla krallar gibi yaşıyor. Diyanete gelince yılda bir iki defa çıkıp açıklama yaparak görevlerini ifa ettiğini sanan ve yılda  12-13 milyar lira bütçeyi yiyen başka bir kamu kurumu yoktur herhalde. Allah bu millete Alık fikir versin.

 • jale soner canbolat(12.9.2017 17:11:21)

  Her pazartesi günü bende görüyorum.ve de çok kızıyorum . ADIM BAŞI CAMİLERİMİZ var içine giren namaz kılan çok az. Namaz açık alanda da kılınır ,evde de kılınır tek namaz kılmak isteği olsun kişide. ALLAHIN BİR KULUDA OKUL İÇİN PARA TOPLUYORUZ demiyor. Biliyorsunuz eğitim açık alanda yapılamaz çok mecbur olmadıkça .bunu  okuyanlardan beni  yargılayanlarda olacaktır
  .vicdanlarına ellerini koyup düşünmelerini tavsiye ederim.

 • ziyaretçi(12.9.2017 15:35:21)

  dilenci toplumu olmaktan kurtulmalıyız.

 • Vay bee...(11.9.2017 20:06:46)

    Millet olarak şunu iyi bilmeliyiz.Din, olmayan yaratıklar yaratarak,olmayan mekanlar yaratarak insanların beyinlerini ablukaya alma ve insanları uyutma sanatıdır.Niçin okullar için para toplanmıyor?Niçin Bilim,Fen ve Teknolojiler için para toplanmıyor?Din öldü Bilim doğdu.Yaşasın Bilim diyen Toplumlar Galaksilerde yaşam için araştırma yapıyorlar.Bizler olduğumuz yerde kuru ot topluyoruz.

 • Can Tan(11.9.2017 20:02:22)

  Diyanete 6.8 milyar TL ödenek yetmedi, gecen ay 1.3 milyar TL daha ödenek talebi yaptilar. Buyük ihtimal onaylanır. Diyanet kurumunun içi ancak bu kadar boşaltılabilir. Görevlilerinin çogu ticaret erbabı olmus. Hocalık haricinde her türlü dalavere var. Sadece Boluda en az 10 hoca ismi veririm. Camileri vatandaş yaptırıyor ama ne hikmetse Diyanet Vakfı adı altında her hafta milletten para toplanıyor. Birilerinin örtülü ödeneklerinin en temiz kaynağı toplanan paralar. Zerre hakkım varsa helal etmiyorum. Devletimin parasını heba edenlere.

 • vebali kimin?(11.9.2017 17:20:33)

  Yazının sonuna doğru köylü kadın '' ben Hayır için verdim. Cami için değilse vebali onun'' diyor. Ben de soruyorum '' eğer o toplanan para terör örgütlerine gidip, şehitlerimize kurşun olarak geri dönüyorsa vebali kimin?''

 • YILMAZ YÜCEL(11.9.2017 16:55:17)

  Çok isabetli bir konu- tebrik ederim Kamuran kardeşim.bu bir din ile dolandırıcılıktır..

 • sanayici(11.9.2017 16:02:40)

  En büyük yolsuzluk diyanet kisvesi altında yapılıyor. Öyleki yıgılca denilen yere 30 yıldır para toplanıyor.Orda meslek elde etmiş toplayıcılar bile oldu.Geri kalan dilenciler de örnek sanayiden bahsetmek gerekir ise kadrolu dilenciler var ben 20 senedir bu sanayideyim bu işe 7-8 yaşında başladı şuan evlenmiş 7-8 yaşında cocugu ile geliyor. Ne diyelim dilenmeyi hakeden ihtiyacı olan yapamaz.Onun için dilenene vermemek en dogrusu ben şahsen iş yerime eger yanında cocuk getirir ise cocugun hatrına  veriyorum. Onun dışında makbuzlu yardım yapmıyorum.Gidip yerinde camiye veriyorum.

 • Bitik Esnaf(11.9.2017 15:12:41)

  Diyanet İşleri Başkanlığı ortalama bütçesi = 6,8 MİLYAR TL.
  Yetmiyor kardeşim yetmiyor. Anlasanıza artık yetmiyor Mercedes almaya yetmiyor. Vatandaştan da arada böyle tırtıklamak lazım.

  Bilim ve Sanayi, İçişleri, Kültür ve Turizm, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Gençlik ve Spor ile Dışişleri Bakanlıklarından daha fazla bütçesi olan Diyanet'e yetmiyor.

  Mışıl mışıl uyumaya devam mı =)

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.