bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Ayşe Kadın fark yaratıyor !

  • Ayşe Kadın fark yaratıyor !
  • Ayşe Kadın fark yaratıyor !

     Ayşe Kadın fark yaratıyor !
      Bolu’da herkesin 'Ayşe Kadın Fasulyesi' olarak bildiği, Bolu’lular haricinde pek çok insanın bilmediği Bolu Civril Ayşe Fasulyesi diğer fasulyelerin yanında fark yaratıyor. “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” kapsamında yürütülen Coğrafi İşaret ve Markalaşma yolunda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi daha önce de yapılan eğitimlerine bir yenisini daha ekledi.
      Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğitim Yayımlar ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri ve İl Müdürlükleri koordinasyonuyla 2015 yılında "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor" programı başlatılmıştı. Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bolu Bağışcılar Vakfı ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitü tarafından ortaklaşa yürütülen  “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” kapsamında yürütülen Coğrafi İşaret ve Markalaşma Yolunda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Projesi daha önce de yapılan eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Eğitim çalışmalarının açılış konuşmasını İl Müdür V. Fahri Tetik ve İl Müdür Yardımcısı Nuray Karatepe tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından Bolulu kadın çiftçilere konu ile ilgili fasulye hastalık ve zararlıları ile ilgili eğitim KTV Şubesinde görevli Ziraat Mühendisi Ayşe Ekdioğlu tarafından verildi. Toplantıya 20 kadın çiftçi katılım gösterdi. Düzenlenen eğitim sonrasında çiftçilere bazı hastalık ve zararlılar uygulamalı olarak gösterildi.
       Toplantıda konuşan İl Müdür Vekili Fahri Tetik; “Bolu coğrafi konumu, eşsiz doğası, bereketli toprakları, mert ve çalışkan insanları ile öne çıkan bir ilimizdir. Fakat bunların yanında Bolu’lular haricinde pek çok insanın bilmediği yöresel zenginliğe sahiptir. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Projenin Bakanlığımızın insan odaklı çalışma anlayışı dahilinde pozitif ayrımcılığa tabi tutulan bayanlarımız tarafından başarıyla gerçekleştirilmiş olması da artı bir mutluluk kaynağımızdır. Bir diğer önemli unsur ise eğitim esaslı bilinçli tarım uygulamalarıdır ki işin bu kısmında eğitimler hayati önem arz etmektedir. Düzenlenen bu eğitimler ile hastalık ve zararlılar, gübreleme, sulama ve ilaçlamada dikkat edilmesi gereken püf noktaları gibi kritik bir o kadar da karlılığa, verime ve en önemlisi de insan sağlığına etkileri konularında bilgi sahibi bilinçli yetiştiricilerimiz oluşturulmaktadır.

 

YORUMLARBu habere ilk yorum yazan siz olun!
YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.