bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu fikir ülkeyi kurtarır mı?

 • Bu fikir ülkeyi kurtarır mı?

Bu fikir ülkeyi kurtarır mı?
 
Türkiye’nin kalkınması, huzurlu bir ülke olması için her gün binlerce makale yazılıp yayınlanıyor. Buna bir ekleme de ben yapsam ne kaybederiz?
 
Almanya, Japonya, Çin, Güney Kore, Singapur, Finlandiya gibi ülkelerin kısa sürede kalkınmasının sırrının ne olduğu üzerine bir çok yazı ve haberi mutlaka siz de okumuşsunuzdur.
 
Bu konuda naçizane önerim şudur:
* Bilgisayar mühendisi olabilmek için meslek lisesinin bilgisayar bölümünü bitirmiş olma şartı,
* Hekim olmak için meslek lisesinin sağlık bölümünü bitirme şartı,
* Hukukçu olmak için meslek lisesinin adalet bölümünü bitirme şartı,
* Makine mühendisi olmak için meslek lisesinin makine bölümünü bitirme şartı koyduğumuz gün en zeki, en becerikli, en üretken gençler bu okullara gitmeye başlayacaktır.
 
Bu sayede Almanya’da 8.7 milyon genç mesleki-teknik eğitim görüyorken bizdeki sayı 1.7 milyon seviyesinde takılıp kalmaz.   
 
Meslek liselerini tercih eden zeki gençler hem akademik dersleri hem de mesleki dersleri aldıkları için devlet kapısındaki yığılma azalır.
 
Şu anki uygulamada zihinsel yetenekleri nispeten düşük öğrenciler mesleki okullara gitmektedir. Özellikle bilişim alanında okutulan kodlama ile ilgili dersleri anlamak için yüksek zeka düzeyine sahip gençlere gereksinim duyulmaktadır.
 
55 milyon seçmen olmasına rağmen 3 milyon kadar girişimcimiz olması bizi çukura itmektedir.
 
Girişimci, tükettiğinden çok üreten, yeniliklere açık, lüks tüketimden kaçınan kuşaklar yetiştirmek için atölyelerde ter dökerek üretimin nasıl yapıldığını gören çocuklar yetiştirmeliyiz.
 
Bir ürünün nasıl ortaya çıktığını bilen insanlar parayı kolayca saçamaz. Lüks tüketime yönelemez.
 
2017 yılı itibariyle 80 milyonluk Türkiye’de 3500 civarında mesleki-teknik okul vardır. Bu sayının bir an önce 10 bin seviyelerine çıkarılması icap etmektedir.
 
1945’li yıllardan sonra ABD, İngiltere gibi ülkeler bizi üretemez duruma sokmak için eğitim müfredatımızı yanlış yöne kanalize etmek için her türlü planı devreye sokmuşlardır. Bu uyku haline son verecek insan potansiyelimiz vardır.
 
Ali Özdemir
www.aliozdemir.net  
0505 220 83 85

YORUMLAR Toplam yorum: 9
 • Bak hele..(9.10.2017 10:36:37)

  “Büyük beyinler fikirleri tartışır, orta halliler olayları, küçük beyinler ise insanları tartışır.” Eleanor Roosevelt
  Geri kalmış ülkelerin eğitim sistemiyle fikir üretecek ve fikirleri tartışacak insan yetiştirilemiyor.

 • deza(9.10.2017 08:46:17)

  baaak baaak baaaaakkk,
  YAPILAN YORUMLAR BUGÜNKÜ MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİYMİŞ... yapılan tespite bak ali kardeş... sen bu yorumları yapanların kaç yaşında ne mezunu, ne zamanın mezunu olduğunu nerden biliyorsun,ve yapılan yorumlardan ne anladın? mesele doğru anlaşılmak? anlaşılmamak mı? NEE? sonra yapılan yorumlarda ne var? açıklayın da ben de anlayayım.. öyleyaa bugünkü eğitim sistemi.... ;)))

 • MUSTAFA ÖZTÜRK(7.10.2017 11:37:01)

  Ali kardeş  yorumların  bu  günkü mili  eğitim  sisteminden yetişenlerin yazıları olduğunu unuutmayın,  eğitim meselesini  çözen  ülkelerin vaziyetlerini  herkes görüyor ve biliyor, bu  ülkede eğitim  ve  eğitilmiş  insan istenmemiştir ,istenmiyor çünkü birileri  itediği  gibi at  oynatmak  istemiş  istiyor.

 • Empty Brain (7.10.2017 09:17:32)

  Kalitenin ne olduğunu bilmeyen toplumlarda eğitim düzeyi sıfır noktasındadır.Sıfır noktasında olan toplumların kaliteli insan yetiştirebilmesi sadece hayalde kalır.Ben insanım diyebilen insanın bu çağda kaliteli bir eğitim alabilmesi doğal hakkıdır.Bu Yüzden ülkemizde mesleğinin uzmanı olan insan sayısı çok az.Dua ile Amon ile bu işler olmuyor deyince kızan çok insan ortaya çıkıyor.Çalışmak için açılmış iki avuç dua için açılmış iki avuçtan her zaman  daha kaliteli ve de çok daha üstündür.

 • Dursun YILMAZ(6.10.2017 23:29:42)

    Ülkeyi bir nokta bile kurtarır.İşte  bütün mesele o noktayı ne zaman ve nereye koyabileceğini bilen insanı bulabilmek.Nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilenlerin olduğu toplumlarda hiç kimse eğitim için kafa patlatmaz.

 • Vay bee(6.10.2017 13:21:06)

    Üniversite öğrencileri 4 yıllık bir üniversitenin ilk üç yılını yurt dışında okusunlar.Son bir yılını da Türkiye'de okusunlar.Bu durum 10-15 yıl gözlemlensin.Üniversiteler kendiliğinden değişime uğrayacaktır.

 • Vay bee(6.10.2017 12:35:17)

    Hocam dediğiniz gibi yaparsak,kim bu Dünya FUNNY diyebilecek.

 • Vay bee(6.10.2017 12:28:38)

  Bu yorum yayınlanmaz.Biliyorum.Ama yine de yazacağım.Kuranı Kerim'i Arapça olarak ezberlememizi ve Arapça okumamızı İngilizlerin hatırı için yapıyoruz.Kuranı kerim yoksa ki sadece Arapça okunacak ve anlaşılmayacak bir kitap değildir.

 • deza(6.10.2017 08:42:51)

  heycanla son kelimesine kadar okudum ama bolu sporla ilgili tek satır laf kelime etmemişsin, bu yazını ne okuyan, nede yorum yapan olur sayın ali özdemir... :)))) heyecan katsaydın iyiydi.. :)))

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

Diğer haberler

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak
20 Şubat 2011 tarihinde sınava girecek olan
Temel Eğitim kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
4 Ocak 2011 günüdür.

20 Şubat 2011 tarihinde Yenileme Eğitimi sınavına
girecek kursiyerlerimizin son kayıt tarihi
11 Ocak 2011 günüdür.