bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Gereksiz tatiller ülkeyi geriye götürüyor

KONUK YAZAR

Konuk Yazar

      İnternette gezinirken uzun süren tatillerin, ülke ekonomilerine verdiği zararları dikkatimi çekti.
     Evet, 1 günlük bir tatilin bile o ülkenin ekonomisini 1 Yıl olumsuz etkilediği açıkça biliniyor artık. Uzun tatil yapan ülkeler gelişmişlik düzeyi en az olan ülkeler oluyormuş.
      Şimdi yurdumuzdaki tatillere bir bakalım. Türkiye konumu itibariyle sıcak ülkeler kategorisine girmektedir. Bu yüzden yazın sıcağında okulları boşuna açık tutmanın anlamı yoktur. Yani otomatikman Türkiye uzun bir yaz tatilini zaten doğal koşullarda yaşamaktadır. Bu durumda diğer tatil seçeneklerinin ivedilikle mecliste görüşülerek yeni kararlar alınması gerekmektedir. Bu durum Türkiye'nin için son derece önemli konudur.
      İşin içerisine hiçbir siyaset sokmadan yurdumuzun tatil konumunu ele alalım. Mesela önümüzdeki Cumhuriyet Bayramı’nı ele alarak başlayalım. 1923’ten beri kutlanarak tatil edilen bu günü, tatil etmenin anlamı kesinlikle yoktur. 90 yıldan bu yana elbette ki çok şeyler değişecekti. Bugün Afrika ülkeleri bile Cumhuriyet’le yönetilmektedir. Bu günün anlamını, önemini kutlayın, gereken her şeyi yapın, ama lütfen tatil etmeyin..    Yanlış anlaşılmasın, tekrar ediyorum, ben Cumhuriyet karşıtı falan değilim. Sadece tatile karşıyım...
       Şu an içinde bulunduğumuz Kurban Bayramı...
       Ya, soruyorum, neden 4,5 gün... Aradaki yarım gün zaten tama çevriliyor.  Oluyor 5 gün... Çoğunlukla hafta sonuna denk geldiği için hoooooooop çıkıyor 9 gün tatile.... Zaten tatilden yeni çıkmış bir ülkeye verilen zararı görüyor  musunuz?.. Tatil ülkesi birden bire tembeller ülkesi haline geliveriyor...  Tamam kurban önemli, dini bayram vs... Ama 4-5 gün çok fazla... Bu bayramın ivedilikle 3 günlük tatile indirilmesi gerekir. Kalan bir günü de çalışanların mesai arkadaşlarıyla bayram kutlaması yapabilirler... Çünkü iş yerlerimiz ve iş arkadaşlarımız da bize ailemiz hükmündedir.. En azından mesai arkadaşların da birbirlerinin üzerinde hakları vardır..
      Aynı şekilde Ramazan Bayramı’nın da keza 2 güne indirilmesi gerekmektedir...
     23 Nisan çocuk bayramı olduğu için tatil edilebilir. Ancak 19 Mayıs ve 30 Ağustos bayramının tatil günü olarak ilan edilmesinin geçerli bir mantığı yoktur. Yine o günleri anın, kutlayın... Nasıl ki 10 Kasım, Atatürk'ü anma günü olarak tatil edilmiyorsa, bu günlerin de tatil kapsamından çıkarılması gerekiyor... Böyle bir durumun olması durumunda Türkiye'nin kaderi ve gelişmişlik düzeyi süratle değişecektir..
      Çünkü tekrar ediyorum, 1 günlük tatilin verdiği zarar, o ülkenin ekonomisini 1 yıl geriye götürmektedir. Bu bilimsel gerçeği görerek, rehavet içerisindeki Türkiye'yi uyandırmak gereklidir...
                                                                             Ayhan Can

YORUMLAR Toplam yorum: 8
 • pınar avşar(4.11.2012 12:59:17)

  evet  5 6 gün tatil demk 5 6 günlük üretimin olmaması demek 5 6 gün üretimsizlik türkiye açısından  eksiklik yaratır ve yaratmaktadırr ...

 • Fırat Oktar(28.10.2012 13:24:23)

  Eksik yazi var bir kismi gelmemis yazdiklarimin. Topyekun calismamak yerine uretim alaninda tatile sinirlama getirmek kucuk bir cozum yontemi olabilir..

 • Fırat Oktar(28.10.2012 01:57:01)

  Yine de bir ülke, bölge veya kent için faydanın ve getirinin yüksek olduğu ölçekte kırsal kesime de yine dolaylı bir fayda muhakkak ki sağlanacaktır.
  Son olarak “tatil yeterince olduğu zaman anlam taşır” sözünüzde, ayrıca gereksiz uzun tatillere karşı çıkmanız hususunda  %100 sizinle aynı görüşteyim. Sizden farklı olarak, Kurban ve Ramazan bayramlarının gün sayısının azaltılması gerektiğini düşünmüyorum. Çünkü bu bayram tatilleri vb. hafta sonları gibi günlere bağlanan dönemler için süreye karar verilirken az önce bahsettiğim sektörel dengeler de düşünülüyor. Ben bu dengelemenin önemli olduğuna inanıyorum.
  Güzel yazınız ve görüşleriniz için teşekkürler, emeğinize sağlık..      

 • Fırat Oktar(28.10.2012 01:56:23)

  Buna karşıt görüş olarak derseniz ki, diğer ülkelerde uzun tutulabilir ama bizim ülkemizde bu kadar uzun tutulmamalı, işte o zamanda turizm dinamiklerinde sağlanması gereken (çift taraflı git/gel) dengesini korumak zorlaşacaktır. Turizm sektöründe ulaşım ağı, bir yeri doldururken başka bir yeri boşaltıyorsa ortada sorun var demektir. Ancak bir ülke veya bölgede en az dışarı giden kadar ya da gidenden daha fazla turist getirebiliyorsanız ortada bir sorun kalmaz. Değerli bir konuya değindiğinizi düşünüyorum,bu yüzden yorum yazma ihtiyacı duydum. Diğer bir hususta köyde yaşayan kesim hakkında söylediğinizde bence de haklısınız.

 • Fırat Oktar(28.10.2012 01:54:53)

  Örneğin bu bayram, Türkiye’de pek çok turistik yörenin, konaklama işletmeleri, ulaşım sektörü ve yerel esnafa gelir getirdiği dolaylı olarak bölge ekonomisine katkı sağladığı da bir gerçek... Tabi bu iç turizm ve bölgesel boyutta gerçekleşir. Ulusal boyutta konuyu ele alırsak, mesela dini bir bayramın, aynı dine mensup farklı ülkelerdeki turistleri kendi ülkenize çekmeyi başararak kayıp yerine kazanca dönüştürülebilmesi söz konusudur. Şu anda içinde bulunduğumuz Kurban Bayramı nedeniyle Orta Doğu ve Arap ülkelerinden ülkemize gelerek, katkı sağlayan çok sayıda turist olduğunu gözlemleyebiliyor ve ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağladığına inanıyorum.

 • Ayhan CAN(27.10.2012 23:07:34)

  Fırat Bey, bu araştırma Uluslararası Borsa Birliği Almanya Şubesinin yaptığı bir araştırmadır. Bu konu hakkında Denizbank Borsa Bölümünde görev yapan oğlum, detaylı bilgiler edinmiştir.. Ayrıca Kobiter başkanı Nurettin Özgenç'in konu hakkındaki görüşlerini kişinin internet sayfasından okuyabilirsiniz. Kaldı ki bunun istatiksel verilerini harfiyyen bilmenin bir faydası yoktur. Tatil yeterince olduğu zaman anlam taşır. Fazlasının faydası olmadığı gibi aksine çok zararı vardır. Yurdumuzda genelde şehir ve köyde yaşayan iki farklı grup vardır. Köyde yaşayan vatandaşların tatille hemen hemen hiç ilgileri yoktur. Çünkü ziraat ve hayvancılık faaliyetleri tatil yapılmasına izin vermez. Aksine şehirde olası bir işi tatil yüzünden aksar...

 • Sezai Arabacı(27.10.2012 22:30:39)

  Yazınızı okudum bundan 10 yıl önce teyzemin oğlu rahmetli Hayati ÇOBAN bu tatillerden çok şikayet ederdi.Kamyonu vardı ve kamyonun vergileriyle bakımını yaptıracak parayı 9 gün süren tatiller nedeniyle kazanamadığını söylerdi. 30 günün 8 günü cumartesi pazar tatili 9 günde bayram tatili toplam bir ayda 17 gün tatil ancak bir ayda 13 gün çalışabiliyoruz derdi. güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim.

 • Fırat Oktar(27.10.2012 19:06:34)

  Sayın Can; Öncelikle yazı ve yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Uzun süren tatillerin, ülke ekonomilerine verdiği zararlardan bahsetmişsiniz ve bunun bilimsel bir gerçek olduğundan söz etmişsiniz. Sizden rica etsem, hangi araştırma kaynağı ve bulgulara dayanarak bu yorumlarla yazı yazdığınızı bizimle paylaşır mısınız ? Aksi takdirde salt burada yazılanlardan yola çıkarak bilimsel bir gerçeği ve bir ülkenin tatilleri uzun tutmasının ilgili ülkeye ve ülke ekonomisine verdiği zararı anlayamayız. cevabınız üzerine bilahare konuya ilişkin düşünce ve yorumlarımı yazacağım. tekrar teşekkür ederim.
  Saygılarımla,

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)


Yazarın diğer yazıları:

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak