bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Bir Kaldırım Hikayesi

Facebook'ta Paylaş
  • 60 yaşında ki kaldırım

  • yapıldıktan 1 gün sonra rögar konurken fayın! kaydırdığı kaldırım.

      Hürriyet Gazetesi'nin web sitesinde yer alan kaldırım haberi dikkatimi çekti, kısaca : California eyaletindeki Hayward şehrinde bulunan kaldırımın hikayesi ilginç. İlk bakışta sıradan görünen bu kaldırım, son yıllarda bilim insanlarının düzenli olarak ziyaret ettiği bir “açık hava laboratuvarı” haline gelmişti. Dikkatli bakanlar, kaldırımın bordür taşlarının bir noktada birbirinden ayrıldığını görüyordu. Yani kaldırımın sınırını belirleyen hiza, bir noktada bozuluyordu. Bu durum kaldırımın neden özel olduğunu da anlatıyordu: Kaldırım bir fay hattının tam üzerinde bulunuyordu. 1950’lerde inşa edildiğinden beri, kaldırımın bordür taşları, fayın hareket etmesiyle her yıl 4 mm birbirinden ayrılmıştı. 2000’lere gelindiğinde 8 cm’lik bir fark oluşmuştu.

       Los Angeles Times’ın haberine göre Hayward Belediyesi geçen ay içinde kaldırımı söktü. Aynı yerde tekerlekli sandalye kullanımına uygun yeni bir kaldırım yapılıyor. Tabi bu haberi okuyan bir Türk vatandaşı ve özelde Bolu'lu olarak Amerikalıların geri kalmışlığına içim sızladı. Düşünün ki 1950'de yapılmış kaldırım da yürüyorlar nereden baksanız 60 yıllık eski püskü kaldırımlar. Oysa ki Türkiye'de ve özelde de dünyanın en modern kentlerinden biri olan Bolu'da 2 yaşında kaldırım bulursanız çok ayıp. Bizim kaldırımlarımız her yıl bilemedin 6 ayda bir yenilenir ne o öyle 60 yıllık kaldırımda yürüyecez, geri kalmışmıyız biz! Hem bizim faylarımız kaldırımları öyle yılda 8mm itmez, bizim fay hatlarımız (yani yapan zihniyet) öyle bir inşa eder ki kaldırımı yapıldıktan bir kaç saat sonra bile 8-10 cm yer değiştirir bazı bordürler, neymiş öyle 8mm yıllık kayma yakışır mı bize.. Hatta ben yapıldığından 1 gün sonra kepçe yardımı ile bir kısmı kırılan kaldırıma bakıyorum aylardır penceremden.

YORUMLAR Toplam yorum: 1
  • Deli(10.7.2016 00:12:47)

    Sayın okuyucu yazınıza teşşekür ediyorum geçenlerde aladaglara piknige gidiyordum birde ne göreyim gölcük yolunun kenarınada kaldırım yapmışlar o güzelim yeşiligin arasında bir sırıtıyorki sormayın hadi ben yarı akıllıyım yahu bunu oraya yapan ya da yaptıran ya da bunu beğenen nasıl bir akıla sahip

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak