bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Milletvekili adayları bu kriterlere uygun mu?

Facebook'ta Paylaş

     BolununSesi gazetesinde Milletvekilinizi seçmek için ankete katılıyorsunuz,ama değerlendirmeyi yapar iken aşagıdaki kriterleri göz önünde bulunduruyor musunuz Değerli Hemşehrilerim ? Biraz düşünelim,beyin cimnastiği yapalım istedim. Eskiye gidelim ve aşagıdaki maddeleri günümüz kriterleri ile karşılaştıralım.

    İki defa İttihat ve Terakki'den milletvekili seçilen, sonra da Hürriyet ve İhtilaf Parti'sini kuran, Damat Ferit hükümeti döneminde Ayan Üyeliği'ne atanan Mehmet Zeynelabidin Efendi, "Meşrık-ı İrfan Gazetesi"nde milletvekili olma kriterlerini açıklamış.

    Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi katalogunda 9521/2' sayıyla kayıtlı "İslamiyet ve Meşrutiyet" isimli eserde bulmak mümkün. 100 yıl önce milletvekili olma kriterleri:

1- Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.

2- Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir arayan toplamaya muktedir olmalıdır.

3- Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.

4- Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.

5- Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürekler.

6- Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

7- Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

8- Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

9- İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

10- Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.

11- Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.

YORUMLAR Toplam yorum: 11
 • okan(1.4.2011 18:44:16)

  Uğur bey o zaman siz aday olsaydınız.Sizin Türkçeniz gayet güzel.

 • Zafer İPEK(24.3.2011 22:20:22)

  Darısı Serhat ARDAHAN'ımın

 • Uğur Çiloğlu(25.2.2011 07:20:05)

  12. Madde) Türkçe Dilbilgisini iyi bilen, Türkçe yi doğru düzgün yazıp konuşabilen insanlar aday olabilir. (CHP adaylarına 5 ay boyunca Türkçe dersi vermeli)

 • Uğur Çiloğlu(25.2.2011 07:13:23)

  4. ve 11. Maddelerdeki şartlar şimdiye kadar adaylığını açıklayan zatların hiçbirinde yok. Hele 4. Madde! Halimiz vahim...

 • Ufuk(17.2.2011 12:22:08)

  Herkez kafasina göre konuşmayı anlaşılan gayet iyi biliyor. Ee o zaman neden çıkıpta biriniz bu işi yapmıyorsunuz. Laf atmak yada karalamak kolay peki ya katilanlari ortaya çıkartmak yapılanları millete göstermek ne kadar zor bilir misiniz? 100 Yil öncesi ile siz bu günü kıyaslayacak kadar geri kafalimisiniz? İnsanda akıl var mantik var o günün sartlari ile bugünün sartlari bir mi? o zamanin sözde millet vekilleriyle bu zamaninkiler bir mi? prosedüre ne zaman uyuldu bunlar sadece gösteriştir. Osmanli zamaninda böyle bişey mi vardi sanki varsada uyuluyor muydu? Tarih bilinci olup olmadan yalan yanliş haberlere luzum yoktur milleti yanliş bilgilendirip kin ve nefret doldurtmayiniz. Su an ki Türkiye inanin daha iyi durumda 100 yil öncesine göre

 • suat beceren(14.2.2011 22:01:38)

  Rahmi Aslana,Atatürk asker olduğu ve sürekli cephelerde olduğu için hiç bir yerde uzun süreli kalamadı ve o'nun bu durumu göz önüne alındı.Aktarımını tam yaparsan bilmeyenler doğruyu öğrenir.Öğle değilmi?

 • BEN 03(12.2.2011 09:41:12)

  şimdiki milletvekilleri,milletin vekili değil parti genelbaşkanlarının şakşakçıları

 • Cansu(12.2.2011 01:58:12)

  Ecdadımızdaki şu temiz ahlaka bakar mısınız ? Ecdadımızın  bu düşünce tarzı dinimizin emir ve yasaklarına baglı kalmalarından,insanların hak ve hukuklarına son derece hassasiyet göstermelerinden kaynaklanıyor.

 • Nilay(12.2.2011 00:12:10)

  Harika bir haber olmuş.Mecliste 550 milletvekilimizden kaç tanesi 100 yıl önceki milletvekili olabilme koşullarını saglıyor :)

 • Rahmi Arslan(11.2.2011 23:12:30)

  Mustafa Kemal Aratürk'ün vekil seçilmesinin önüde aynı ilde uzun süre ikamet etmediği gerekçe gösterilerek engellenmek istemiştiler. Ama O bir Türk'tü ve Türkiyeli,Türk ve Türkiye sevdalısı idi,bu hususun bilinmesinde yarar vardır diye sizlerle paylaşmak istedim.Sevgi ve saygılarımla.

 • kandemir(11.2.2011 21:43:41)

  Gününmüzde ise; BOP'çu mu, AB 'ci mi,açılımcı mı,iki dilci mi,teröristlerin ayağına özel mahkeme kurucusu mu,Diyarbakır'ı yıldız yapıcısı mı?..... bu nitelikleri taşıyorsa kesin milletvekili olur!

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak