bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

ÇALIŞANLARIN ARSIZLIĞI!

Facebook'ta Paylaş

     15 Ocak 2012 tarihinden itibaren sayın vekillerimizin maaşları 11.800 TL, mecliste görev yapan vekil sekreterlerinin maaşı 4.500 TL, vekil danışmanlarının maaşı 5.500 TL, tüm kurumlardaki şube müdürü maaşları 3.100 TL oldu. Ve tüm kurumlarda çalışan daire başkanı, genel müdür yardımcısı, genel müdür, müdür, müsteşar vb. görevlerdeki personelin maaşları da aynı oranda arttı.

     Yukarda bahsedilen unvanlar iktidarın, “Ülkemiz büyüyor, ekonomimiz iyi yolda” gibi demeçlerinin gereği gerçekten de nemalanmış durumda. Yani bu ülkenin milli kaynaklarından nasiplerini almış durumdalar. Gelelim diğer çalışanlara: Asgari ücretle çalışanın maaşı 701 TL, öğretmenin maaşı ortalama 1.650 TL, memurun ortalama maaşı 1.700 TL, öğretim görevlisinin maaşı 2.100 TL, yardımcı doçentin maaşı 2.400 TL, doçentin maaşı 3.050 TL, profesörün maaşı 3.800 TL’dir. Yani yılbaşından itibaren bu bahsedilen kişilerin maaşlarında “BÜYÜYEN TÜRKİYE’NİN” nimetlerinden faydalanma söz konusu olmamıştır.

      Ben Asgari Ücrete MKM diyorum. MKM’nin açılımı mı? Hemen söyleyeyim: Modern Kölelik Maaşı! Niye olmasın ki? Bu ülkede asgari ücret malum. İşte bu nedenle bu çalışan sadece köle olabilir. Ama söz ahlaktan, adaletten, haktan, hakikatten, hele hele Müslümanlıktan açılınca mangalda kül bırakmayız. Birileri bu ifadelere kızabilir. Kızsın! Ama, Peygamberimizin hadisleriyle cevap vereyim o zaman: “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir”, “Çalışanın ücretini teri soğumadan veriniz” Yüce Yaradanın emri mi? Buyurun: “Karşıma kul hakkıyla gelmeyin!” Burası sözün bittiği yerdir. Eğer boynuzsuz koyun, boynuzludan öbür dünyada hak talep edecekse, Asgari Ücreti belirleyenlerin vay haline! Esnafımız, işverenimiz, asgari ücretin artırılmasına karşı çıkabilir. Olabilir. O zaman çok da kazanmıyoruz demek ki. Yani Türkiye’nin ekonomisi öyle güçlü, kudretli değil demek ki. Güçlü olsa bunu esnaf da hisseder, işadamı da hisseder. Demek ki işçi çalıştıranlar için ülkemizin ekonomisi kudreti bırakın, kuvvetli de değil. Dilim varmasa da asgari ücret, işçi çalıştıranlar için makul! Peki, bu yılbaşından itibaren kendilerine ve bir takım çalışanlara yapılan bu maaş artışı makul mü? Hiç burayı sorguladık mı? Bu ülkede bir sıkıntı varsa bunu vekille asil birlikte niye çekmiyor? Madem ülke ekonomisi güçlü kuvvetli, yukarda zikredilenlerin dışındakiler bu kudreti niye göremiyor? Hani üçüncü dönem ustalık dönemiydi? Bu mu usta olmak? Bu olsa olsa acemilik olabilir. Ülkemizin iktidarı memura yapılacak artış konusunda: “Veremeyiz, bütçe dengelerini gözetmek zorundayız, Yunanistan’a, İspanya’ya döneriz” diyor. Çalışma Bakanımız “memurun istediği ne ülke şartlarına, ne dünya şartlarına uymaktadır” demektedir. Evet haklısınız. Çünkü ekonomimiz öyle sizin dediğiniz gibi güç ve kudrete sahip değil. İyi de siz kendinize bu zamları niye yaptınız? Tabirimi hoş görün ama “siz ağa, biz maraba mıyız?” Kendi maaşlarınız ve bir takım kadrolar söz konusu olunca akan sular duracak, diğerlerine gelince kıyamet kopacak, öyle mi? Sizin aldığınız zamlar ülkemiz için, dünya şartları için uygun mu? Şimdi anladınız mı memurun zam konusunda niye direttiğini ey karar vericiler? Siz bu yılbaşında hiçbir şey yapmasaydınız, bu memurun gıkı çıkmazdı.

     Biraz daha ileri gidelim; sadece Modern Kölelik Maaşını 1.000 TL gibi bir rakama çıkarsaydınız da sizin elinizi değil, ayaklarınızın altını öpseydik. Oy oranınız da tavan yapsaydı. Olmaz mıydı? Olmazdı! Çünkü böyle bir ekonomik güçlenme ne acı ki maalesef yok. Sizin kendinize yaptığınız bu zam ancak okyanusta batan geminin herkesten önce filikaya kaptanının atlaması gibi bir şey. Biz, bize reva görülen bu şartları uzun yıllardır görüp, yaşıyoruz. Biz alıştık. Ancak siz sayın vekiller bu sıkıntılı şartlara alışkın değilsiniz. Siz mutlu, cebinizde paranız bol yaşamalısınız. Siz düğün, düğün gezip, büyük altınınızı takmalısınız. Biz ise bu maaşlarla düğünleri sahte gün altınlarıyla geçiştirmeliyiz. Canınızı sıktım. Saygılarımla.

YORUMLAR Toplam yorum: 9
 • Ali (29.5.2012 23:56:20)

  Bu yazı memur zamlarından önce ne de cuk oturmuş. Yazana çok teşekkürler. Memur toplu görüşme yada sözleşmesi midir nedir? Aynen şu oldu: Ağalar, paşalar, birbirini ağırlar. Artık bu ülkede çalışanlara geçmiş olsun.

 • Sarslan(28.5.2012 14:27:52)

  eee o kadar olacak! yarın seçim olsa %70? tereddütünüz mü var! durmak yok ezmeye devam!! bize müstehak..

 • DUMAN(28.5.2012 12:54:56)

  Kim yazdıysa teşekkürler. Her şey dile getirilmiş.

 • cengizhan(27.5.2012 17:50:43)

  Esnaf olmama rağmen katılmamak elde dğil bu yazıya. Ancak esnafın da durumu öyle güllük gülistanlık değil. İçimizde durumu çok iyi olanlar da var, nerdeyse dükkanını kapatacak olanlar da var. Durumu iyi olmasına rağmen çalıştırdığı insanlara 700 lira verene de diyecek bir şey bulamıyorum. Bu iş vicdan meselesi. Herkes bu ülkede asgari ücretin ücret olmadığını biliyor zaten.

 • Kandıralı(27.5.2012 17:47:32)

  Ben vekillerin bu yılbaşında kendilerine böyle bir maaş için zam yaptıklarını bilmiyordum. Ölmüşüz, ağlayanımız kalmamış desenize.

 • BULUT(27.5.2012 17:38:56)

  Nefis bir yazı. Hemen hemen herkesin diline tercüman olmuş. Sayın editör, bu yazıyı anasayfadaki asıl haber alanına neden taşımıyorsunuz?

 • Emine H.(27.5.2012 17:12:37)

  Sağol kardeşim. Toplumun tüm kesimlerinin sesi olmuşsunuz. Böyle bir yazıyı haber olarak yayımlayan Bolununsesi Gazetesi'ni de kutluyorum. Gazetecilik bu olsa gerek.

 • Ahmet KOCA(27.5.2012 17:02:27)

  Kim bu yazıyı kaleme aldı ise yaşına başına bakmadan elini öpmek istiyorum. Bu ülkede olup bitenden haberdar birileri varmış. beyninize sağlık.

 • Cadde(26.5.2012 18:47:20)

  Ne güzel yazmışsınız ne güzel.İnanın duygularımın doruk noktasında beğeniyle okudum.yorum yapmak istemiyorum siz zaten açık ve net bir şekilde yazmışsınız.elinize sağlık.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak