bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Mudurnu’dan 32 kişilik grup Avrupa Birliği projeleri kapsamında Belçika’da

Facebook'ta Paylaş

     Bolu’nun turizm potansiyeli güçlü nezih ilçesi Mudurnu’dan 32 kişilik grup Avrupa Birliği projeleri kapsamında Belçika’da bulunuyor.

     15 proje katılımcısının da Almanya’da faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Mudurnu ilçesinin Belediye Başkanı Sayın Mehmet İNEGÖL, turizm alt yapısı bir hayli güçlü olan ilçenin iç ve dış turizmini artırmak için bu projeyi hazırladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam ediyor: ‘Proje 1 yılık bir hazırlık döneminin emeği. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Leonarda da Vinci hareketlilik projeleri kapsamında sunulan 2000’den fazla proje içinde kabul edilen 227 projeden, Bolu ilinde ise kabul edilen 6 projeden biri olan projemiz ile Belçika ve Almanya gibi ülkelerde turizme yönelik uygulamaları yerinde görmeyi amaçladık. Bolu, İstanbul ve başkent Ankara gibi iki büyük metropol arasında bulunan, gerçekten de önemli bir turizm şehri. Bolu’nun asude ilçesi Mudurnu’da, Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu 2000 yıllık ipek yolu üzerinde bulunuyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz sahip olduğu enfes ormanları, her biri birer tabiat harikası olan ve iç turizmin gözbebeği konumundaki gölleri, tarihi Osmanlı evleri ve konakları, 3 farklı hanedana ait bir hayli eski tarihli camileri, (1374 ve 1500 tarihli) farklı sıcaklıkları bulunan şifa vesilesi kaplıcaları ve hamamları, Abant ve Sünnet gölü etrafındaki 5 yıldızlı otelleri, kilise kalıntıları, hanımlara yönelik el sanatları, yemekleri, yayla turizmi, türbeleri, treking ile adeta turizmde bende varım diyor. Söz konusu turizm kapasitesinin yurt dışında gerçekleştirilen turizme yönelik yenilikçi uygulamalar ile desteklenmesinin ve bu hususta eğitim alınmasının işimizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz için buradayız.’

       Turizm faaliyetlerine yönelik incelemelerde bulunan proje heyetinde turizmin hemen hemen her dalını temsil edecek güçlü bir katılımcı profili bulunuyor. Proje kapsamında, şu ana kadar bir hayli geniş dalda teknik incelemeler ve eğitimler yapılmış. Proje faaliyet planını okuduğumuz zaman, teknik inceleme zincirinin devam edeceğini gördüğümüz projedeki katılımcı profili ve gerçekleştirilen faaliyetler gerçekten ciddi ve örnek alınması gereken nitelikte. Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri, Bolu Turizm İl Müdürlüğü temsilcileri, treking faaliyetleri, milli park gezileri, göl ve yayla turizmi gibi faaliyetler için Bolu Orman Bölge Müdürlüğü temsilcileri, Abant bölgesinde 5 yıldızlı otellerden gelen temsilciler, Belediye’nin, ilçenin turizm faaliyetlerinin artırılmasında etkili olabileceğine kanaat getirilen heyeti, turizm derneği çalışanları, kaplıca ve konak çalışanları, inanç turizmine yönelik yeniliklerin değerlendirilmesi için din mensubu, ekoturizm kapsamında yabani hayvanların korunması, hayvanat bahçelerine yönelik yeniliklerin incelenmesi, avcılık, kuş uçuş ve gözlem alanlarına dair profesyonel turizm aksiyonlarının tespit edilmesi için veteriner hekim gibi katılımcılar projede yer alıyor.

       Heyetin şu ana kadar gerçekleştirdiği 7 günlük faaliyetler zinciri ise şu şekilde:

      1) Fransa’dan sonra tarihi ve turistik dokusu en fazla korunan ve Belçika’nın en çok turist çeken ilindeki turizme yönelik faaliyetlerin yerinde görülmesi. Binaların tarihi yapısını korunmasına yönelik uygulamalar, turizm ofislerinin çalışma anlayışı, yöresel el sanatlarının turizme kazandırılmasına yönelik yaklaşımlar, turistik hediyelik eşyaların pazarlanması, kanal turları ile turizm faaliyetlerine canlılık kazandırılması, kilise turizmi, teknik incelemelerin önemli detayları olmuştur.

      2) Orman turizminin artırılmasına yönelik uygulamalar, piknik alanlarının ıslah edilmesi, farklı klimalarda yetiştirilen esrarengiz ağaç türleri ile çeşitlendirilmiş turistik seralar ve ağaç müzeleri, göl ve şato turizminin görülebildiği ve tarihin korunabildiği Brüksel’in en önemli turizm güçlerinden birisinin yerinde görülmesi

      3) Belçika tarihini en güçlü bir şekilde yansıtan aralarında Belçika Savaş Müzesi’nin de bulunduğu Brüksel’deki müze incelenmesi, müzelere turist çekici faaliyetlerin değerlendirilmesi.

      4) Belçika’ya 2 saatlik mesafedeki Hollanda Amsterdam’daki turizm yaklaşımlarının, binaların korunmasına dair uygulamaların, başkentin yapısıyla bütünleşmiş bisiklet turlarına dair turizmi güçlendirici uygulamaların, ülkeye has çiçek ticaretinin ve bu ticaretin turistik faaliyetler içerisindeki yerinin incelenmesi

     5) İnanç turizminin artırılmasına yönelik ülkenin en önde gelen ve Dom ismini verdikleri kiliselere yönelik turizm faaliyetlerin görülmesi. Bu hususta haçlı seferlerinin de kararlarının alındığı kiliselerin incelenmesi yapılış, reklam faaliyetleri neticesinde dini inanç turizminin hangi boyutlarda artırılabileceğine dair ip uçları alınmıştır.

      6) Bilhassa otel katılımcılarının aktif olarak değerlendirmelerde bulunduğu 5 yıldızlı iki adet otelde yenilikçi uygulamalar, reklam ve tanıtım faaliyetlerine dair profesyonel adımlar, mimari iç tasarım incelemeleri, müşteri memnuniyetine ve yönetim anlayışına dair incelemeler yapılmıştır.

      7) Belçika’nın Flaman Turizm Bakanı Geert BOURGEOIS ile Belçika turizmi, turizmin artırılmasına yönelik adımlar, turizm siyaseti hakkında sunum gerçekleştirdi. Bolu ili ve Brüksel ili arasında kaynaşmayı sağlayıcı istişareler yapıldı. http://www.geertbourgeois.be/kabinetsmedewerkers

        8) Belçika’daki resmi turizm tanıtım ofisi ziyaret edildi. Brüksel ve Flaman bölgesi tanıtım ofisi olan TOURISM FLANDERS’de, Bruno PATERNOSTER tarafından Belçika turizmi, turizm dalları, turizme yönelik milli gelir, turizme dair sıkıntıların giderilmesinde göz ardı edilmemesi gerekenler, turizm danışmanlarının eğitimi, yöresel turizmin desteklenmesi, turizmin artırılmasına dair ülke dışında gerçekleştirdikleri faaliyetler ve tanıtım ofisleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Ziyaret ile Bolu ve Belçika/Brüksel arasında turizm faaliyetlerine dair trafiği canlandırmak adına adımlar atıldı ve karşılıklı davetlere ile ilgili planlamalar gerçekleştirildi.http://www.visitflanders.com/

      9) Brüksel’deki turizmini ve turistik yapıları gösteren teknolojik enstrümanlarla donatılmış Bruxelles Information Center ziyaret edildi.

     10) Brüksel’in en büyük yüksekokulu olan ERASMUS Yüksekokulu’nda, Turizm ve Rekreasyon Management Bölüm Baskanı Sayın Nadine GOFFART tarafından turizme yönelik eğitim faaliyetleri hakkında bilgilendirme semineri. www.erasmushogeschool.be Katılımcılar proje planı dışında da bir takım faaliyet gerçekleştirdi. St. Josse Belediye Başkanı ve eski Turizm Bakanı Emir KIR başkanlığında gerçekleştirilen belediyenin yeni meclis üyelerinin yemin törenine katıldılar. Tavuk dışkılarının kompostlanması ve dışkıların çevreye verdiği zararın azaltılmasına dair özel bir bilgilendirme seminerine katıldılar. Çevre kirliliği ve sağlığın korunmasına dair kullanılabilecek sağlık ajanları hakkında bilgi alışverişinde bulundular. Belçika’dan ayrılana kadar Prizma Education Centre’de Brüksel’de kullanılan dilerden biri olan Fransızca dil kursuna katılmaya devam edecek. Proje katılımcılarının geri kalan günlerinde de turizm faaliyetleri dolu dolu geçeceğe benziyor. Heyet 15 Aralıkta Belçika’dan ayrılacak.

YORUMLAR Toplam yorum: 33
 • bizdeeeee(19.12.2012 20:02:05)

  başkanıııımmm bizde gitmek istiyoruuuzzzzzz :)

 • nilgün (19.12.2012 19:59:48)

  yapanlara helal olsun. ama biz yaptık.halemler de eleştiri getirmemiş fazla .kabul olmadı . neden olabilir. yazan arkadaş cevap verebilirse sevinirim ?

 • mehmet ortaarmutcu(19.12.2012 19:55:42)

  bu projeleri nereye veriyoruz. adamlar bakanla dahi görüşmüşler.öğrenciler siz de gevezelik yapıp durmayın.

 • mahmut yücesan(19.12.2012 15:58:14)

  mudurnu belediyesi bu projenin sertifika törenini ne zaman yapacak biris buraya yazabilir mi

 • Vildan(19.12.2012 14:49:41)

  valla kim ne derse desin bu para herkesten alınmadı.para veren öğrencilerin hakkını nasıl ödeyecek serkan hoca merak ediyorum.Hakkımıda Helal Etmiyorum.geri verecegine dair söz verdi çok güzel tuttu verdiği sözü..İsmini açıklamayan arkadaş sen bu parayı vermedin apacık belli ardaya yada ona buna laf atmayı bırak ......destek omuyorsun bari köstek olma

 • çiğdem(19.12.2012 01:21:31)

  yazılanlar tamamen kendi tarafımdan yazılmıstır yalan veya yanıltacak bişey yazıldığını düşünmüyorum yaşadıklarımız ortadaydı kimseye de gittigim için minnettarlık duyamam serkan çakır projeden önce bir sürü vaadde bulundu ama polonya'dayken hiç ilgilenmedi projesi tamamlandı nasıl olsa bu arada herkes bişeyler yazacak cesareti buluyorda isim neden yazamıyor biraz cesaret lütfen

 • tavukçuluk öğrencisi(18.12.2012 18:14:48)

  onun bunun adı ile girip yazan kıskanç arda. otur kalk dua et gittiğine :)) bi ton para harcadı kendi cebinden. sıkıntıları sen mi çektin. valla güzeldi polonya. Allah razı olsun düzenleyenlere. bu arada yazan mustafa hoca değildi salak :))

 • yavuz(18.12.2012 18:00:44)

  arda hiç değişmemişsin. suzan vildan yazmış gözüküyo kızların haberi bile yok buraya yazı yazıldığından. :))) bizim ülkeye gelemediniz diye delirdiniz zati:) neyse sana iyi eğlenceler burda :))

 • Murat Çiçek(18.12.2012 17:54:41)

  tebrik ediyorum.darısı bizim okula

 • arda cevahir(18.12.2012 15:06:31)

  yuh emi... dogru biz gittik ama bize davet eden kımdı.. eksik olmasa zaten götürmezdi otel dedıler evde kaldık yemek problemı vardı onada birsey demiyoruz.. zaten kendımız harcadık trene gıtmek ıcın adam taksı göndermedı az kalsın tren kacıyordu son paralarıda oraya verdık hatırlıyorsan madem bizleydin

 • suzan hoşgör(18.12.2012 15:02:10)

  2010 yılında Avrupa Birliği Leonarda da Vinci hareketlilik projeleri kapsamındaki programa bende katılmıştım 3 ayrı grupla 3 ülkeye gidildi. Belli bir miktar para yatırmamız gerektiği söylendi ve paralarımız bizlere iade edilecekti. Arkadaşlarım ve ben paralarımızın iade edileceği zamanı hala bekliyoruz.

 • suzan hoşgör(18.12.2012 14:47:44)

  2010 yılında Avrupa Birliği Leonarda da Vinci proje kapsamındaki programa bende katılmıştım. 3 ülkeye 3 grup olarak gidildi. Bir miktar para yatırmamız gerekiyormuş. Fakat yatırılan paralar bize geri verilmek üzere alınmıştı. Paralarımızın iadesini bende diğer arkadaslarım gibi bekliyorum.

 • işletme öğrencisisize yuh(18.12.2012 14:01:04)

  bu proje mustafa hocamızın projesi idi kagoliye getirdiler mustafa hocanın projesi havada kaldı serkan hoca da tavuk projesi olarak değiştirdi.mustafa hoca okulumuza gelinceye kadar mudurnu süreyya astarcı yurt dışı mı gördü.yazdıklarınızdan anlaşılıyor ki sizde para vermeyenlerdensiniz

 • vildan(18.12.2012 11:56:05)

  geri verilecek denmeseydi ve yatırılan para herkesten almış olsaydı şu an sesimiz çıkmazdı hüseyin bey hakkımız yendi olanları yaşayan biziz.bence siz konuşuyorsunuz.....

 • alttan ulaşın işte(18.12.2012 11:55:16)

  bayan altta yazılı ya bi adres. ordan iletişime geçin belki yazar.

 • ...(18.12.2012 11:53:07)

  arda sen hiç değişmicen :) polnyada akşamları içtin içtin. götürdüler gezidrdiler. macaristana gidemedim diye 50 isimle 50 takla atarak yorum yapıyon bide. adamın kendi cebinden bile çıktı hala konuşuyon.

 • öğretmen(18.12.2012 11:32:33)

  Bu projeyi yazan kişi ile nasıl görüşebilirim. Yardımcı olurmusunuz lütfen? mail adresim: sule_sert14@gmail.com

 • yuh emi(18.12.2012 11:29:07)

  tabi diğerleri almanyaya belçikaya gittiler. Siz de tavuçulk öğrencisi olmamanıza rağmen işletme öğrencisi olarak sizi götürdü. hala konuşuyosunuz. Adam katering sistemi ile beğenmediğimiz yemeklerdan başka yemek alınması için cebinden para harcadı. Tren biletlerini aldi. Ben de sizinleydim. 21 gün yurt dışında kaldınız hala haksızlık ediyorsunuz. Neyse zaten bize yaranmaz

 • hüseyin yilmaz(18.12.2012 11:24:36)

  Adamlar projeye gitmişler hala konuşuyorlar. şükredin. 3 senedir yaziyoruz hala çikmadi

 • çiğdem poyraz(17.12.2012 19:10:19)

  Leonar da vinci hareketlilik projesi kapsamında 2 yıl önce gitmiştik 3 ülke olarak polonya grubuna dahil olmustum ama tamamen hayal kırıklıgı tamamen proje giderinin yüzde 20 lik kısmını biz verdik daha sonra geri verilcek iade edilecek vaadiyle ama sadece vaatte kaldı mudurnu süreyya astarcı tavukculuk bölümü hocası serkan çakır sadece projesi için bizi kullandı

 • vildan(17.12.2012 12:00:51)

  Avrupa Birliği Leonarda da Vinci hareketlilik projeleri kapsamında A.İ.B.Ü. mudurnu süreyya astarcı meslek y.o olarak 3 ülkeye 3 grup olarak bizde gittik 2010 yılında ....belli bir miktar para yatırdık 3 ay sonra geri verecekleri vaadi ile bırakın 3 ayı 3 sene oldu hala geri verilmedi herkestende alınmadı çok büyük haksızlıklar yapıldı bence gitmeden bi düşünün

 • arda cevahircioğlu(15.12.2012 10:04:10)

  ben bu leanorda davıncı programına 2 sene önce gıttım AİBÜ MUDURNU MESLEKYÜKSEK OKULU ile birlike ama katagoliye getirdiler rezilikten baska birsey degildi. paramızı yedıler daha halada verecekler dusunun gitmeden önce..

 • Musa KARAKAŞ(13.12.2012 17:09:51)

  randevuyu nasıl aldığınızı ciden merak ediyorum. Turizm Bakanıyla görüşmek için kaç defa aradınız. yoksa burdaki gibi 50 takla mı atmak gerekiyor. bu arada Mudurnu Belediyesini cidden kutluyorum. küçücük ilçe. dev gibi proje.

 • Osman(13.12.2012 14:23:38)

  başkanım seneye bizde istiyoruz

 • atakan can(13.12.2012 12:02:51)

  Mudurnu Belediyesi'nin başarısı.ne kadar güzel ki mudurnu beş kuruş para harcamadan yurt dışına çıkıyor.helal olsun valla. darısı geredemize artık.

 • ...(12.12.2012 20:25:45)

  faaliyetlerinizde başarılar dilerim. darısı başımıza.mehmet bey size mail gönderdim. turizm ile ilgili sormak istediğim bir konu var. belçikadaki durumu merak ediyorum. tarihi yapılarla ilgili. buradaki alan yeterli değil. mailinizi kontrol edip mümkünse cevap verebilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim.

 • Çetin(12.12.2012 20:19:21)

  bu ne tür proje. tubitak ile gidebilirmiyiz

 • emin baysal(12.12.2012 18:20:31)

  Bir Bolulu olarak yaptığınız faaliyetlerden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum.Bu hareketlilik projeleriyle öğrencilerime proje yazmak istiyorum.Döndüğünüz zaman öğrencilerime projenizin işleyişi ve bizim örnek alabilmemiz için sizin email adresinizle irtibata geçmek istiyorum.Tekrar sizlere teşekkür ederim.

 • Hülya SOLMAZ(12.12.2012 18:10:43)

  bolulu olarak kutlarım. döndüğünüzde bilgilendirici bir seminer verebilirmisiniz. öğrencilerimin ufkunu geliştirmek için. seminer yaparsanız öğrencilein katılması sizin için sorun teşkil eder mi? bu arada yaptığınız faaliyetler yanında ikili anlaşmalarınız gerçekten güzel.

 • Ersin Yılmz(12.12.2012 18:06:55)

  belçika'da yaşayan bir Mudurnulu olarak Mudurnu adının burda bu güzelliklerle anılması beni gerçekten heyecanlandırdı ve mutlu etti. Tebrik ediyorum ama gelmeden önce mudurnulu olup oladığını araştırmadığınız için de eleştiriyorum. Gerçekten ilgilenmek isterdim sizinle.

 • Abdullah Atay(11.12.2012 18:37:45)

  Mudurnulu olarak Mudurnumuzun geleceği için başarılı bir etkinlik olacağına inanıyorum. Oradaki gözlemlerin Mudurnu'da halka slayt vb gösterimlerle anlatımlanması yararlı olacaktır.Değerli arkadaşlarıma başarılar diliyorum...

 • Muhammed Emin(11.12.2012 11:25:36)

  Mehmet Bey cakirsf@yahoo.com adresinden irtibata geçebiliriz. tel noyu orda yazarım.

 • mehmet gun(10.12.2012 23:14:47)

  mudurnu grubundaki arkadaslara hosgeldiniz diyerek isinizde kolayliklar dilerim;bizler bolulular olarak size nasil ulasabiliriz selamlar brukselden mehmet

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak