bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Akıllı Durak Projesi Başkan Yılmaz'ın mı?

Facebook'ta Paylaş

      Bolu Belediyesi'nden bir ilk olarak duyurulan akıllı durak projesinin Bolu Anadolu Lisesi öğrencilerinin projesi olduğu ortaya çıktı. 18 Nisan 2012 tarihinde yerel gazetelerde ve Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü'nün resmi web sitesinde öğrencilerin projesi Bolu halkına duyurulmuş hatta ilk durağın açılışı gerçekleştirilmişti.

      Başkan Yılmaz'ın "BAL'ın bal gibi öğrencilerinden yeni projeler bekliyoruz ve hepsine teşekkür ediyoruz" diye konuşma yaptığı açılışa internet sitelerinin arşivinden ulaşabilirsiniz. Gazetemizin web sitesinde haber yayınlandıktan sonra BAL öğrencilerinden mesaj yağmış, projenin kendilerine ait olduğu ancak Bolu Belediyesi'nin haberinde isimlerinden bahsedilmemesi üzerine okulda bir tepki oluştuğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Sadece Bolu'nun değil Türkiye'nin kanayan yarası olan Beyin göçü, bu tür projesi olan insanların memleketlerinde kıymet görmemesi ve bu nedenle yurt dışına açılmalarına sebeb olmaktadır.

       Beyin göçü 1960’lı yıllarda başlamış olup, önce doktorlar, mühendisler ve sonra bilim adamları arasında yaygınlaşmıştır. Dış beyin göçü iyi yetişmiş yetenekli işgücünün gelişmiş ülkelere akışı şeklinde algılanabilir ve ülkeye zararı çok büyüktür. Türkiye beyin göçü en fazla olan 34 ülke içinde 24. sırada yer almakta olup, maalesef iyi eğitim gören yüz kişiden 59’unu elinden kaybetmektedir. Ülkemizde bilim, teknoloji ve Ar-Ge’ye verilen önemin yetersizliği DİE verilerine göre şöyledir. On bin kişiye düşen Ar-Ge personeli sayısı ülkemizde 1990 yılında binde 6.7 iken 2000 yılında ancak binde 10.5’e çıkabilmiştir. Bu oran Rusya’da binde 153, Japonya’da binde 136, Almanya’da binde 116 ve AB topluluğunda binde 95’dir. Ar-Ge harcamalarının GSMH içindeki payı 1990 yılında binde 3.2 iken 2000 yılında ancak binde 6.3’e çıkabilmiştir. Bu oran Japonya’da yüzde 3.04, ABD’de yüzde 2.64, Almanya’da yüzde 2.46 ve AB ülkelerinde yüzde 1.85’tir. Fen Bilimleri atıf endeksinde taranan dergiler içinde yer alan Türkiye adresli 6074 bilimsel yayın ile 2000 yılında 25. sırada yer alabilmekteyiz. Ülkemizde buluş ve patent için başvuru sayısı 2000 yılında ancak 3442 olmuştur. Bu rakam gelişmiş ülkelerdeki birkaç günlük başvuruya eşittir. Bugünkü nesil uluslar arası küresel düşünen, objektif ve akılcı nesildir. En önemli sermayemiz iyi eğitimli girişimci genç neslimiz/insanımız olduğunu unutmamalıyız. “Sermayenin ve beynin vatanı yoktur, dikkat etmezsek kaçırırız” Bu vatan bizim hepimizindir Küresel dünyada ayakta kalabilmenin tek yolu iyi eğitilmiş gençlere, profesyonellere ve bilime değer verilerek başarılabilir.

      Bolu Belediye Başkanı Yılmaz'ın projelerini duyurmak için her türlü yayın organını kullandığı bilinmektedir. Acaba duyurulan bu projelerin içinde kendisine ait olmayan başka projeler var mıdır?

YORUMLAR Toplam yorum: 4
 • BAL Lisesi öğrencisi(16.2.2014 14:42:14)

  bu projeyi biz yaptığımızda hiç bi ilde yoktu alledin yılmazda bize büyük destek verdi ve biz projemizi tamamlayıp onlara teslim ettik çalışır durumda devam ettirebilmelerri için ama kendileri bozdukar sistemi ve daha sonra bizim projemizn üstüne çöküldü

 • huni(3.12.2013 02:02:32)

  Asıl akılı durak purecesi baa ait benden çaldula.Daha çok purecelerim var da Aladdin yılmaz çalar dye ifşa etmeyom....

 • ismail ayaz(30.11.2013 19:54:31)

  Başkanın proje çalıp kullanmakta üstüne yoktur tıpkı gölköyden su getirip arıtma gibi

 • mehmet(30.11.2013 16:45:41)

  kardeşim akıllı durak uygulamaları, zaten Türkiyenin muhtelif illerinde hayata geçirilmiş bir proje. Bolu da yapılan hali hazırda mevcut olan bir teknolojinin ,oralardan yardım almak suretiyle Bolu halkının hizmetine sunulması hadisesidir. ne gereği var o mu buldu bu mu buldu kargaşalarına.

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak