bolununsesi
Çekin, gönderin, yayınlayalım

Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Bu bir okuyucu haberidir.

Belçika Brüksel'de yürütülen AB projesine Bolu ve Yeniçağa’dan toplam 18 kişi katıldı.

Facebook'ta Paylaş

      2013 yılı Teklif Çağrısı döneminde Leonardo Da Vinci (LDV) Hareketlilik Projeleri kapsamında AB Bakanlığı ve AB Eğitim Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına Yeniçağa Çok Programlı Lisesi Müdürlüğünce sunulan “Avrupa Birliği Ülkelerinde Turizm Faaliyetlerinde Kullanılan Model Uygulamaların İncelenmesi” konulu proje uygun bulunarak desteklenmeye hak kazanmıştı. Söz konusu proje kapsamında 19 -31 Ocak 2014 tarihleri arasında Belçika’nın Brüksel kentinde gerçekleştirilen hareketlilik sürecine Yeniçağa ve Bolu’dan katılan toplam 18 kişi, çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek 1 Şubat’ta yurda dönmüşlerdir.

       Turizm faaliyetlerine yönelik çeşitli incelemelerde bulunmak amacıyla gerçekleştirilen projeye, Yeniçağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile çeşitli okullardan öğretmenler, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü temsilcileri katılmışlardır. Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler:

       1) Tarihi ve turistik dokusu oldukça korunan ve Belçika’nın en çok turist çeken başkent Brüksel ile Brugge ve Gent illerindeki turizme yönelik faaliyetler yerinde görülmüş, binaların tarihi yapısının korunmasına yönelik uygulamalar, turizm ofislerinin çalışmaları, yöresel el sanatlarının turizmde değerlendirilmesi, turistik hediyelik eşyaların pazarlanması, turizm alanında eğitim faaliyetleri ve kilise turizmi alanlarında teknik incelemeler yapılmış,

       2) Belçika tarihini en güçlü bir şekilde yansıtan aralarında Savaş Müzesi ve Dünyanın en büyük havacılık müzesinin de bulunduğu Brüksel’deki müzeler ile Brüksel’in simgesi olan Atomium Center ziyaret edilmiş, müzelerde turist çekici faaliyetler değerlendirilmiştir.

       3) Son yüzyıl içindeki önemli tarihi olaylar ile Avrupa Birliği’nin kuruluş aşamalarının görsel ve işitsel olarak tanıtıldığı Brüksel AB Parlementaryum Merkezi, rehber eşliğinde gezilerek gerekli bilgiler alınmıştır.

       4) Brüksel'e 3 saatlik mesafedeki Paris ve 2 saatlik mesafedeki Hollanda Amsterdam’da turizm faaliyetleri, binaların korunmasına dair uygulamalar, kanal turları, ülkelere özgü turistik ürünler yerinde görülmüştür.

      5) İnanç turizminin artırılmasına yönelik ülkenin en önde gelen kiliselere yönelik turizm faaliyetleri incelenmiş, haçlı seferlerinin ilk kararlarının da alındığı kilise ve müzeler ziyaret edilmiştir.

      6) Walon ve Flaman olarak 2 yönetim bölgesine ayrılmış olan Belçika’nın her iki bölgedeki turizm faaliyetleri ve turizmin artırılmasına yönelik adımlarla ilgili olarak bölge turizm ofisleri ziyaret edilmiş, yetkililer Kathleen HENRIETTE ve Bruno PATERNOSTER’den bilgiler alınarak görüş alışverişinde bulunulmuştur.

      7) Brüksel’de lise düzeyi bir okul ziyaret edilerek eğitim sistemi, yabancı dil ve bazı derslerin işleniş şekilleri incelenmiştir. Fazıl Karaduman - İl Kültür ve Turizm Md.lüğü Md.Yrd.

YORUMLAR Toplam yorum: 5
 • bolulu(15.2.2014 13:33:13)

  Türkiyeyi patlatacak adamlar gitmiş... :D :D

 • mehmet gedik(7.2.2014 00:15:08)

  turizm patlaması bilirsin bu şekilde olmaz kardeşim !
  ama
  bu tür projelerin sayısı artar inşaallah. ilimizin adını duyurduğunuz ve güzel faaliyetleri gerçekleştirdiğiniz için tebrikler

 • Yeniçağalı(6.2.2014 09:02:19)

  Projeyi sunan ve uygulayanlara teşekkürler, bölgemiz adına güzel ve yararlı faaliyetler yapılmış.

 • zülfüyar(5.2.2014 22:16:37)

  organize işler.

 • budur.(5.2.2014 20:11:36)

  turizm bu istişarelerden sonra bölgemizde patlama yapacaktır...

YORUM YAZ (Maksimum 750 karakter uzunlukta olabilir)

| Aktaş Mh. Taşhancılar Cad. No: 10 - BoluTel: 0374 212 88 66Faks: kamuran@bolununsesi.comEmail: kamuran@bolununsesi.com |
Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak