İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

“Eşit, parasız, laik eğitim istiyoruz”

“Eşit, parasız, laik eğitim istiyoruz”
  10 Eylül 2022

  SOL PARTİ BOLU İL ÖRGÜTÜ'NDEN, EŞİT, PARASIZ, LAİK EĞİTİM’ ...

        SOL PARTİ BOLU İL ÖRGÜTÜ'NDEN, EŞİT, PARASIZ, LAİK EĞİTİM’ EYLEMİ

         SOL Parti Bolu İl Örgütü,okulların açılmasından iki gün önce Türkiye genelinde ‘eşit, parasız, laik eğitim’ başlığıyla İzzet Baysal Caddesi'nde basın açıklaması yaptı.

         SOL Parti, okulların pazartesi günü açılmasının hemen öncesinde Türkiye genelinde “Eşit, parasız, laik eğitim istiyoruz” eylemleri gerçekleştiriyor. Bolu'da da İzzet Baysal Caddesi'nde 3 gün boyunca stant açan SOL Parti Bolu İl Örgütü, bugün saat 17.00'de "Eşit, parasız, laik eğitim istiyoruz" pankartı ile basın açıklaması düzenledi.

         "Parasız, kamusal, demokratik eğitim" ve "Eğitim haktır, satılmaz" sloganlarının ardından üyeler adına açıklamayı Mudurnu İlçe Başkanı Sinan Cantürk okudu. Eğitimde yaşanan sorunlar için 12 acil talep dile getiren Cantürk, acil talepler içinde, ailelere eğitim yılı başlamadan okul masrafları için nakit desteği verilmesi, öğrencilerin okulda ücretsiz bir öğün yemeğe ve sağlıklı içme suyuna erişimi, tüm öğrencilere okula toplu taşımayla ücretsiz ulaşım hakkı tanınması gibi başlıkların yer aldığını söyledi. AKP'nin ekonomi politikalarıyla yoksullardan zenginlere büyük bir servet transferi gerçekleştirildiğini kaydeden Cantürk, "Mega şirketler büyük kar oranlarına ulaşırken emekçi halk zamlar altında inim inim inletiliyor. Doğalgaz ve elektriğe yapılan yeni zamlarla enerjiye erişmek de imkânsız hale geliyor. Gıdadan barınmaya, ulaşımdan eğitim ve sağlığa en temel insani ihtiyaçlar dahi karşılanamıyor"dedi. Okul öncesi masrafların geçen yıla göre en az üç dört kat arttığna dikkat çeken Cantürk, "Bütçeden eğitime ayrılan kaynaklar son derece sınırlı. Ülkenin kaynakları tarikatlara, cemaatlere, bir avuç haramiye aktarılırken kamu okullarının masrafları yoksul ailelerin sırtına yükleniyor. Kamu okullarında bu yıl beslenmeden ısınmaya kadar devasa sorunların yaşanacağı bugünden görünüyor.

          Devlet, bu konuda hiçbir tedbir almazken, okullar bağış adı altında masrafları ailelerden karşılamaya yöneliyor. Kamu okulları dahi bir anlamda paralı okullar haline getiriliyor. Onların çocukları lüks ve şatafat içinde yaşasın diye halkın çocukları nitelikli ve eşit bir eğitim imkanına sahip olamıyor"diye konuştu. Milli Eğitim Bakanı’nın özel okul sahibi; Sağlık Bakanı’nın özel hastane sahibi olduğu bu şirketler düzeninde tüm kaynaklar da özel okullara aktarıldığını ifade eden Cantürk, "Eğitim ve sağlık herkes için eşit bir haktır. Devlet, tüm yurttaşlarının eğitime eşit erişimini güvence altına almalı, eğitim her düzeyde ücretsiz olmalıdır.Bir hak olması gereken eğitim bu piyasa düzeninde bir ayrıcalığa dönüştürülüyor. Bu asla kabul edilemez. Özel okullar kamulaştırılmalıdır"şeklinde konuştu. AKP iktidarının yıllarca ülkenin kaynaklarını tarikatlara ve özel yurt sahiplerine aktardğını belirten Cantürk, "Devlet barınma sorununa yanıt verecek şekilde yurt yapmadı.barınma krizinin nedeni AKP’nin izlediği bu özelleştirmeci ve gerici politikalardır.

         Çözüm ise kamucu bir anlayışla devletin yeterli yurt imkanı sağlaması ve barınmanın her düzeyde parasız olmasıdır. AKP yoksul öğrencileri bilinçli olarak tarikat yurtlarına mecbur etmektedir. Tarikat karanlığının çocuklarımızın üzerine nasıl çöktüğünü Ensar’larda, Aladağ’larda yaşadık" ifadelerinı kullandı. "Eşit, parasız ve laik eğitim hakkımızdır" diyen Cantürk, şunları söyledi:

  *Milyonlarca aile derin yoksulluk nedeniyle çocuğunun okul ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelmiştir. İhtiyaç duyan ailelere eğitim yılı başlamadan okul masrafları için nakit desteği verilmelidir.

  *Tüm kademelerdeki öğrencilerin okulda ücretsiz bir öğün yemeğe ve sağlıklı içme suyuna erişimi sağlanmalıdır. 

  *Tüm öğrencilere okula toplu taşımayla ücretsiz ulaşım hakkı tanınmalıdır.

  *İhtiyaç duyan tüm öğrencilere ücretsiz ve koşulsuz kamusal barınma hakkı tanınmalıdır.

  *İhtiyaç duyan tüm öğrencilere koşulsuz ve karşılıksız burs bağlanmalıdır.

  *Yoksulluk nedeniyle çalışmak zorunda kalan, mevsimlik işçilik yapan çocuklara sosyal koruma programı uygulanmalı; okula devamları için nakit desteği ve burs verilmelidir.

  *Okullarda velilere yüklenen bağış, ödeme, borç vb. kalemlerin tümü ortadan kaldırılmalıdır.

  *Özel okullara, Maarif Vakfı, Ensar, TÜRGEV gibi gerici vakıflara MEB bütçesinden kaynak aktarımına derhal son verilmelidir.

  *MEB bütçesi, kamu okullarının iyileştirilmesi, derslik sayısının artırılması, yarım kalmış okul inşaatlarının tamamlanması, öğrencilerin refah düzeyinin artırılması için kullanılmalıdır.

  * Atıl duruma getirilmiş köy okulları ve yatılı bölge okulları bir an önce açılmalı, gerekli donanımı ve öğretmen ataması sağlanmalıdır.

  *Gerici vakıf ve derneklerle MEB arasında yapılan protokoller derhal iptal edilmeli, okullardaki etkinliklerine son verilmelidir.

  * “Seçmeli ders” adı altında dinsel içerikli derslerin dayatılmasına son verilmeli, ders seçimleri öğrencilerin ve ailelerinin tercihleri doğrultusunda yapılmalıdır."

   

  • Haluk14 Eylül 2022 . 08:57

   Adam yardımcı kitapları dahi bedava veriyor hala ücretsiz eğitim istiyorlarmış yakında öğrencileri maaşada bağlar reis sizde boş beleş konuşursunuz anca
  • Metin Çelik14 Eylül 2022 . 01:02

   Eğitim mi kaldı. Hangi Kamu kurumuna giderseniz gidin Liyakat Sisteminin Bozulmasının hesabını sormak, İş dünyasının Kimler tarafından nasıl ele geçirildiğini nasıl örgütlü ve tek elden yönetildiğini anlamamak için eğitimli olmaya gerek var mı. Adamlar Rakı üretiyor Viski üretiyor Kimler mi Ayyaşlar. Yani bir diğer anlatımla Kimya Mühendisi gibi çalışanlar varken ve onlar hem alkolik hem cehalet içerisinde iken Toplum bu kadar bozulmuşken siz kusura bakmayın ama bırakın çağdaş laik ve eşit bir eğitim sistemini adamlar kim bilir size içlerinden neler söylüyordur tek çare Atatürkün Yaptığı gibi tegge ve zaviyeleri kapatmak cemaat cemiyet benzeri dini örgütlenmeleri Terör suçları kapsamında Yargılamak
  • Eyvaz a 12 Eylül 2022 . 10:48

   Dediklerin eskiden sanki belesti şimdi paralı oldu
  • Bolulu12 Eylül 2022 . 08:44

   Peki bunun için öğretmenler ne yapıyor, Veliler Devlet okulu eğitim sistemine güvenmediği için tüm imkanlarını zorlayarak özel okul tercih ediyor. İstisnaları yazım dışına alarak, atanan öğretmenlerin büyük çoğunluğu yatış moduna geçiyor. Acilen üniversite sayısı 3/1 düşürülmeli, hak eden okumalı. Ailelerde bunu kabul etmeli. Yer, gök taş, bayır üniversite. 2+2 toplayamayan fakülte mezunu oluyor. Yazık kaynaklara, emeklere. Ne zeki çocuklarda okuyamıyor.
  • ayvaz11 Eylül 2022 . 23:11

   Köroğlu torunu senin çocuğun yok galiba, yarın okullar açılacak bütün okullar bakımda 3 senedir yapılamadı, herkes başka okulda mecburen servisle gidecek 800 TL, okullarda birkaç okul dışında yemek verilmiyor çocuklar tosta talim bir tost 1 m.suyu en az 20 TL, 400-500 tl de o yaptı mı, verilen kitapların içi boş mecburen yandaş basım evlerinin kitapları ek olarak alınacak kim bilir kaç TL, parası olan özel okula gönderiyor özel okullar sınavlara hazırlıyor geri kalmasınlar diye dershaneye yolla, özel hoca tut 25-30 bin TL, eyyy köroğlu sen nerem deyan....
  • Köroğlu Torunu11 Eylül 2022 . 16:30

   Hayırdır dayılar okumak mı istiyorsunuz ? elinizi tutan yok tıp dahil bir sürü kontenjan boş kaldı.parasız eşit zaten var. yurt imkanı çok eskiden böyle değildi evet herkes için yok herkes için yapılsa bu seferde özel yurtlar boş dersiniz ben şimdi Ankara şehir hastanesi nde tedavi goruyorum denizle havuzda olsa 5 yıldızlı otel maşallah öğle farklı bir et yemeği akşam farklı bir et yemeği arkadaş inanın abartmıyorum odalar tek kişilik iki kişilik herkesin kendine ait buzdolabı herkesin kendine özel televizyon u, ya arkadaş bı şeyden de memnun olun. okumak isteyene var zaten parasız eğitim sınavda bı kaç net yap yerleşiyon ha bölümü begenmiyonmu az daha çalış çok puan al istediğin bölüme yerleş. lise dahil okumak zorunlu beles ağalar sizin gerçekten istediğiniz ne derdiniz ne? Ağalar bizimle eğlenir.
  • İbrahim11 Eylül 2022 . 13:50

   Ne dediğini,ne istediğini bilmeyen,sadece kendilerini hatırlatmak için zırt pırt ortaya çıkıp anlamsız,manasız zırvalamalar yapan ,toplumdan uzak,kültürümüze yabancı, vs vs vs
  • Cemil11 Eylül 2022 . 10:30

   Allah akıl fikir versin…slogan değil de amaçlarının ne olduğunu kendileri de bir bilseler.. bunların oyu ile benim oyum bir olmamalı..vah ülkem vah..pankartta ne yazdığını bilselerdi,içlerinden biri,biz nyapıyoruz.,zaten ülkemizde bunlar var derdi..
  • Doğa 11 Eylül 2022 . 09:18

   Faşizmin zirve yaptığı son 2000 yıllarda kardeşlerimizi yürekten kutluyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak