Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Çocuk kaçırma davasında sanık avukatıyla tartışma yaşandı

Çocuk kaçırma davasında sanık avukatıyla tartışma yaşandı
  14 Eylül 2023

  Çocuk kaçırma davasında sanık avukatıyla tartışma yaşandı Bolu'da evinin ...

      Çocuk kaçırma davasında sanık avukatıyla tartışma yaşandı

       Bolu'da evinin bahçesindeki çocuğu fidye için kaçıran sanığın avukatı, suçlamaları reddetti. Mağdur ailenin avukatı ise sanığın tutukluluğunun devamını talep etti.

        Bolu'da, evlerinin bahçesindeki 7 yaşındaki çocuğu fidye için kaçıran Onur Özarslan'ın (21), 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında sanık avukatı, "Müvekkilim, hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal suçlarını işlememiştir" dedi. Çocuğun ailesinin avukatı Sinan Barut ise "Bu ailenin oturduğu ev yol geçen hanı mı?" diyerek meslektaşına tepki gösterdi.

        Olay, 23 Ocak'ta Alpağutbey Mahallesi'nde meydana geldi. Sokakta kalan Onur Özarslan, bir villanın bahçesinde köpeği ile oynayan Ö.B.Ö. isimli erkek çocuğunun yalnız olduğunu fark etti. Özarslan, çocuğu kaçırıp, 1,5 kilometre uzaklıktaki Yaşamkent Mahallesi'ndeki bir iş merkezinin çatısına götürdü. Burada Ö.B.Ö.'yü, sandalyeye oturtup, bantla ağzını kapatan ve kolları ile bacaklarını bağlayan Onur Özarslan, daha sonra fidye istemek için çocuğu kaçırdığı eve gitti. Evin önünde toplanan kalabalığı görünce panikleyen Onur Özarslan, kaçmaya başladı. 15 dakikalık takiple Özarslan, Kılıçarslan Mahallesi'ndeki bir manavın önünde yakalandı. Linç edilmekten polis ekiplerince kurtulan Onur Özarslan, gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çocuk ise polis ekiplerince ailesine teslim edildi.

        25 yıl hapis istemi

        Onur Özarslan hakkında, Bolu 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 'Konut dokunulmazlığını ihlal etme', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'Binanın eklentileri içinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında hırsızlık ve fidye isteme' suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Özarslan, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Bolu T Tipi Cezaevi'nden SEGBİS sistemiyle duruşmaya bağlanan Özarslan, eski savunmalarını tekrarladığını belirtip, olaydan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Kumar borcu nedeniyle çocuğu kaçırdığını öne süren Özaslan, "Aileden çok özür diliyorum. Yaptıklarımdan dolayı çok pişmanım. 8 aydır tutukluyum. Tutukluluk sürem dolmuştur. Öncelikle beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum" dedi. Kaçırılan çocuğun annesi R.Ö. ise "Sanığın tutukluluk halinin devamını ve cezalandırılması istiyorum" diye konuştu.

        Tutukluluk halinin devamına 

        Duruşmada, sanık avukatı yaptığı savunmada, "Müvekkilim, hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal suçlarını işlememiştir. Yaralama olayı da yoktur" dedi. Bunun üzerine mağdur avukatı Sinan Barut, "Bu ailenin oturduğu ev yol geçen hanı mı? Nasıl konut dokunulmazlığını ihlal suçu yok?" diyerek sanık avukatına tepki gösterdi. Avukat Barut, sanığın tutukluluk halinin devamını talep ederek, "8 yaşındaki çocuğun kaçırılması Bolu'da infial yaratmıştır. Adli kontrol şartları da yetersiz kalacaktır. Hırsızlık ve konuk dokunulmazlığı suçları da sabittir" dedi.

        Duruşma savcısı da sanığın suçunun sabit olduğunu ve cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, avukatlara son savunmalar için ek süre verilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe ertelerken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak