Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

KENT MEYDANI İşkencesi!

Cumhur Bandakçıoğlu

KENT MEYDANI İşkencesi!
  14 Aralık 2011

       Ben mimar değilim ama mimar olmak isterdim. Mimarlık, olmak istediğim, ama olamadığım birkaç meslekten bir tanesidir. Çok önemli ve sorumluluk isteyen bir meslektir mimarlık. Yaşam alanlarına, aslında yaşama imza atılan meslektir. Bu meslekte öyle imzalar vardır ki, yüzlerce yıldır karşımızda durmakta ve büyük hayranlıkla seyredilmektedir. Mimarlıkta yaratıcılıkla beraber coğrafi ve beşeri şartları da göz önünde bulundurmalı hayal gücü doğru ve mantıklı şekilde kullanmalıdır. Daha öncede birkaç defa yazılarımda vurguladığım gibi Bolu maalesef mimari anlamda Türkiye'deki birçok yerleşim yeri özgün mimarisini oluşturamamıştır. Bunun bana göre sorumluları da başta Bolu'nun ilk mimarları,  belediyeler, müteahhitler ve de yaşayanlardır. En basit örneği ile bizim Bolu'da oturduğumuz ev, 43 yıl önce inşa edilmiş olup Bolu'nun iklim şartları hiçbir şekilde düşünülmemiş, nerdeyse 3 cephesi tamamen camla ve balkonla çevrili bir mimari tercih edilmiştir. Bolu bugünde mimari açıdan acınacak türden eserlere ev sahipliği yapmaktadır.
       Gelelim asıl meselemize, Bolu'nun kaynayan yarasına! Bir türlü şekillenemeyen Kent Meydanı projesine! Geçtiğimiz günlerde proje tekrar masaya yatırılmış. Yapılan beyin jimnastiği toplantısında yeni bir uçuk fikir daha ortaya çıkmış. İzzet Baysal Caddesi'nin üzerini kapanma projesi!  Uzaklardan, ama Bolu'yu sürekli izleyen gözleyen ve de yaşayan bir yazar olarak, bir kez daha bu konudaki fikirlerimi paylaşmak istiyorum.
       Görünen o ki Bolu kendi tecrübeleriyle ve kendi kaynaklarıyla (meslek birikim) bu projeyi pek başaracak gibi görünmüyor. Projenin yüklenicisi konumundaki Uğur Tunçok abimizin, bilmiyorum farkında mı ama ismi ve markası yıpranıyor. Sürekli aynı açıklamayı yapıyor veya yapmak zorunda kalıyor; Projelendirme için herhangi bir ücret almayacağını söylüyor.  Bence bu iş kent meydanları konusunda ciddi birikimi ve tecrübesi olan bir kurum veya kuruluşa ihale edilmeli.  Kocaeli, Eskişehir, Kayseri gibi belediyelerle dirsek teması kurulmalı. Bolu'nun şehirsel yapısı göz önüne alınmalı. Ben kesinlikle Kuzey - Güney yönünde bir alt geçişin olmadığı projenin hiçbir zaman işlevsel olmayacağına ve doğru olmayacağına inanıyorum.
      Ve meydanın bugünkü halinden de utanıyorum. O turist otobüsleriyle Bolu'ya diğer illerden gelen ziyaretçilerin Bolu'yu bu şekilde görmesinden üzüntü duyuyorum.
       İzzet Baysal Caddesi'nin üstünün kapanmasına gelince herhalde yanlış okudum, ya da okuduğumu yanlış anladım. Yorum yapılmayacak kadar gereksiz bir konu. Bolu'da üstü kapatılacak bu konuda konuşulacak bir yer varsa o da Yukarı Çarşı olabilir. Yine Stadion ve çevresi güzel bir çevre düzenlemesiyle üzeri kapatılabilir.

                                                                     Cumhur Bandakçıoğlu

  • ahmet15 Aralık 2011 . 20:03

   Bu Belediye İzzet Baysal caddesinden ne istiyor anlamadık gitti.
  • Cumhur Bandakçıoğlu15 Aralık 2011 . 13:36

   Dilek Hanım, yazdıklarınızn hepsinde haklısınız. Malesef ülkemiz insanı  bunları görmüyor ve doğru şekil olarak kabul ediyor. Bu yanlışları doğruya çevirecek makamlarda Turkiye deki siyasi yapının(  sadece bir siyasi grup için söylemiyorum) kısır döngüsünden ortaya çıktığı için son derece basit önlem ve karlarla yapılacak bir çok şey bile  yapılamıyor. Üzücü!
  • Dilek15 Aralık 2011 . 10:18

   Cumhur bey,kent meydanından önce vatandaşların en lüx sitelerde apartmanlarda oturup sonrada balkonlarından pijamalarını şalvarlarını iç çamaşırları bayrak gibi sallamamayı öğretmek hatta yasaklamak lazım değilmi...??? apartman bahçesine d...omates biber ekenler....çatıya merkezi sistem kurmak yerine her balkona çanak uydu takmak...????tabela kirliliği....balkonlarını çakalak çukalak atmaya kıyamadıkları eşyalarla doldurmak....binanın çehresine bozan pimapen veya benzeri düzenekler....doğalgaz combi bacalarını oradan buradan şekilsiz bir şekilde uzatmak......balkona konulan combiler için masmavi pimapen koruyucu yaptırmak...?????? toplumsal görsel zevkimiz yok..toplu halde yaşama kültürümüzde yok....belediyelerinde bu konuda il
  • GOCA BOLULU14 Aralık 2011 . 23:08

   Böyle şey olur mu
  • SERDAR14 Aralık 2011 . 14:13

   BOLU'YA KENT MEYDANI FALAN LAZIM DEĞİL. BOLU'NUN PARKLARA İHTİYACI VAR. BELEDİYE DE BUNUNLA İLGİLİ ÇALIŞMLAR YAPIYOR. BOLU'NUN ARAÇ TRAFİĞİNİ KİLİTLEMEYE, YAYA TRAFİĞİNİ TEHLİKEYE ATMAYA KİMSENİN HAKKI YOK.
   BU FİKİR İÇİN ANCAK SÖYLENECEK ŞÖZ ŞU:
   DELİNİN BİRİ KUYUYA BİR TAŞ ATTI KIRK AKILLI ÇIKARAMADI...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak