Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ramazan ve Bayram!

Cumhur Bandakçıoğlu

Ramazan ve Bayram!
  21 Ağustos 2012

         Bu yıl farklı başladı Ramazan, bu farkın en büyük sebebi ailemizin yeni bireyi Lara'nın dünyaya merhaba demesi oldu.  Lara'nın ilk haftasıyla Ramazan ayının başlangıcı evimizde farklı bir atmosfere sebep oldu. Lara sayesinde sahura kalkamama gibi bir zorluğumuz olmadı. Sağ olsun Lara bizi Ramazan boyunca sahura kadar ayakta tuttu. Muhtemelen tarihin en sıcak temmuz ve ağustos aylarını yaşadık İstanbul'da.  Gerçekten zor oldu bu sene! Nasıl bitecek derken geldi geçti bile ve Bayrama eriştik. Lara'yı memleketine, Bolu'ya büyük bir heyecanla getirdik. Biraz trafik sıkıntısı çeksek de, Lara Kutsal Topraklara geldi. Kökez Suyu'yla tanıştı. Bolu Dağları'nın temiz havasını ciğerlerine çekti. İstanbul'un rutubetli havasından sonra Bolu'da mışıl mışıl uyudu. Bu Bayram en büyük mutluluğumuz O oldu.
         Dedim ya, zor bir Ramazan Ayı yaşadık bu yıl.  Sıcağın da etkisiyle oruç tutanların sayısında gözle görülür bir azalışta oldu. Ne muhafazakâr iktidar, ne eğitim sistemi, ne eğitim sisteminin etrafındaki muhafazakâr enstrümanlar, bu düşüşü engellemiyor. Oruç tutmak bir yana oruç tutana saygıda git gide azalıyor. Çocukken bile Ramazan Ayı'nda su içerken etrafa bakar sağda solda birisi var mı diye dikkat ederdik. Şimdi kimse kimsenin umurunda değil. Cevap kısa ve öz; Bana mı tutuyor!  Oruç tutan ve oruç tutanlara saygı duyanların sayısında bu yıl düşüş yaşanırken, bu mübarek ayı yaşayanlara armağan edilen bayram ve tatilinden faydalananlarda ise ciddi bir artış yaşanıyor. Yollar yolluktan, tatil beldeleri sayfiye yeri olmaktan çıkıyor adeta cehenneme dönüyor. 
         Yaklaşık 2 ay ardan sonra Bolu ya merhaba diyoruz. Bolu'da ne gibi değişikliklerin olduğunu görmek için de projektörlerimizi açıyoruz. Karaçayır bölgesi, yeni parkın açılmasıyla ve de çevredeki diğer işletmelerle birlikte cazibe ve çekim alanı haline gelmiş.  Daha önce de eleştirdiğim Şelale Kafe'nin tepesini de kapatmışlar. Eh ne diyelim! Gecekondu gibi olmuş! Uzun lafın kısası Karaçayır Bölgesi şehrin yaz yükünü hali hazırda üzerine almış gözüküyor. Lunapark da gürültü kirliliği ciddi boyutta! Bu durumun baş aktörü ise halkımız. Halkımız cıyaklamayı seviyor. Eğlencenin ötesinde adeta ses telleri açma yarışması yapılıyor. Çevrede yaşayanlara ve park sakinlerine Allah sabır versin. Karaçayır Parkı güzel olmuş. Emeği geçenleri tebrik ederiz. Muhalif yanımızla 'Güzel ama yetmez' diyoruz! Daha sonra çok merak ettiğimiz Gölcük'e rotamızı çeviriyoruz. Açıkçası hali hazırda pek bir değişiklik olduğunu söylemek zor! Ucube çakma tren Gölcük'ün doğasına saplanmış bir hançer olarak hizmet ediyor. Göle konan su bisikletleri ise yine zevksizliğin başka bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Dağ gölün de Yunus görüntülü su bisikletleri! Madem bir hareket getirmek gerekiyor, ben bu işin başında olsaydım ahşap sevimli romantik sandallar koyardım. Göl etrafındaki aydınlatma armatürlerinin birçoğu kırık ve yampiri şekilde duruyor. Yani anlayacağınız şu anda Gölcük'te fazla bir değişiklik yok. Piknikçilerimiz ve Göl çevresinde dolaşan ziyaretçiler çekirdek çitlemeye devam ediyorlar! Restoranların tekrar düzenlenmesi ve hizmete girmesi olumlu gelişmeler. 
       Bolu'da gözle görünen en büyük pozitif gelişim gözlemlediğim kadarıyla Spor alanında yaşanıyor.  Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz eski günlerine dönüyor. Bu konuyu bir sonraki yazımıza bırakıyoruz.
        Ramazan Bayramı maalesef gerek ülkemiz için, gerekse şehrimiz için birçok acıya sahne oldu. İl Genel Meclisi üyemiz, Sabahattin Öztürk abimiz menfur bir saldırı sonucu 'Hak'kın rahmetine kavuştu. Sabahattin Öztürk abimize 'Yüce Allah'tan rahmet, kıymetli eşine ve biricik evladına sabırlar diliyorum.

                                                                   Cumhur Bandakçıoğlu

  • Boşver22 Ağustos 2012 . 10:51

   Duba fabrikası veya ithalatçısı hangi AKP'li veya 1.kuşak yakını acaba.
  • Cumhur Bandakcioglu22 Ağustos 2012 . 09:31

   Kültür sitesinin oradaki dubalarıda gördükten sonra, teklifim DUBALARIN kesinlikle Bolu Belediyesi  Logosuna girmesidir. Çam Agci, Koroglu ve Duba şeklinde olmalı. Çam Agcı doğayı, Köroglu kulturu  ve tarihi, Dubalar da modern şehirciliği  temsil eder.
  • S.A22 Ağustos 2012 . 02:15

   Cumhur bey, keşke kökez suyunun yanı sıra bolumuzun simgesi dubalarımızıda göz önünde bulundursaydınız. Neyse merakla beklenen  yeni cadde projesi kapıda. Yani muhtemel kuvvet yakında komedi filmi vizyona girer abi benden söylemesi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm