Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Hayat ve umut

Dumlu Demircioğlu

  27 Aralık 2009

                          

     Yılın son günleri. Önümüzde yeni bir yıl var. Yeni yıl, umut demek.

   Her yıla girişte insanlarımız o yılın daha bir mutlu, daha bir rahat geçeceği inancıyla yılın son günü sevdikleriyle herhangi bir mekanda bir araya gelirler. O akşamı kimi televizyon seyrederek, kimi bir eğlence yerinde eğlenerek kutlarlar. Yeni yılı karşılarlar.

   

    Hemen hemen herkesin birer ikişer umutları cüzdanlarında beklemekte. Bu yıl Milli Piyango İdaresi'nin yaklaşık 60 milyon adete yakın yılbaşı çekilişi için bilet bastığını varsayarsak (nerdeyse ülke nüfusuna yakın bir rakam), bu biletlerin tamamının da satıldığını düşünürsek, ülke insanımızın tamamına yakınının geleceklerini bu kağıt parçalarının üzerine kurdukları gibi düşünmemiz, hiç de yanlış olmaz kanaatindeyim.

   

    Ülkemin insanı artık çalışmaktan, ticaret yapmaktan, ziraat ve hayvancılıkla uğraşıp hayatını kazanmayı bırakıp şans oyunlarına umut bağlamış olması gerçekten düşündürücü. Gelişmiş medeniyetler zirvesine çıkmak için noter huzurunda yapılan çekilişler bizlere yeterli olmayacağına göre, yapmamız gerekenleri nedensiz yapmamamızın sebebini bulmamız gerekir.

   

    Üretmek, üretmek ve yine üretmek hedefimiz olması gerekirken, tüketmek, tüketmek ve yine tüketmek için yaşayan bir toplum olmuşuz, haberimiz yok. Çalışmadan yorulmadan köşeyi dönmek belirgin bir karakterimiz olma yolunda.  Sonumuz hayırlı olur inşallah.

   

    Yeni yılın sizlere uğurlu sağlıklı ve hayırlı günlere vesile olması dileği ile usta yazar Hıncal ULUÇ'un sözlerini sunuyorum

   

  "Eğer yaşıyorsanız, eğer savaşıyorsanız, umut mutlak vardır... Bazen kazanırsınız da... Engellere, zorluklara, güçlüklere bakıp, peşinen teslim olmayın. Peşinen yenilmeyin... Bitmedikçe bitmez... Yaşıyorsanız, savaşıyorsanız, umut vardır... Kıyamet kopsa da vardır... Umut, kafanızda bitmedikçe bitmez... Bitmemeli..."

                                          

                                      Tahir CAN

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak