33 senedir Bolu halkı bu gazeteyi okuyor. Gazetemizdeki mesaj ve yorumlar, ne kadar çok okunduğumuzun KANITIDIR

Van minüt ! Kopenhag a 50 gün 23 saat kaldı

Murat Gücüm

  17 Ekim 2009

    Greenpeace Örgütü'nün dünyamız ile ilgili hassasiyetini hepimiz biliyoruz. Bizler günlük endişelerimizin peşinde koşarken, dünyamızın felaketlere giden rotasını değiştirmek için sürekli teyakkuzda olan Greenpeace Örgütü'nün aşağıdaki davetine kulak verin, yoksa felaketler kapımızda. Destek için internette Greenpeace sayfasına beş dakika ayırmanız yeterli. İlginiz, dünyamıza ve kendinize ilgidir.

  "İklim değişikliği yaşamakta olduğumuz bir gerçek. Bugün, dünyamız geçen iki bin yılın en yüksek sıcaklık değerlerine sahip. Mevcut eğilimler devam ederse, bu yüzyılın sonunda, geçen iki milyon yılın en yüksek küresel sıcaklıklarına ulaşacağız. İçinde bulunduğumuz dönem dünya tarihinin kaydedilen en sıcak dönemi olmayabilir, ancak bu sefer farklı olan ısınmanın küresel olmasının yanı sıra ve bu durumun artık doğal mekanizmalarla açıklanamıyor olması. Bunun en büyük sorumlusu ise insanoğlu..

  Bir asırdan uzun bir süredir enerji ihtiyacı, petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlardan karşılanıyor. Bu da küresel ısınmaya neden olan karbondioksit gazının atmosfere salımını arttırıyor. Diğer sera gazı etkisi yapan gazlar ve ormansızlaştırma ise süreci daha da hızlandırıyor.

  Kopenhag'da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, iklim değişikliği kaosunu önleyebilmek için en iyi fırsat. Dünya liderleri insanları, çevreyi ve gezegeni korumak için sorumluluk alarak birlikte çalışmak ve zirvede yasal olarak bağlayıcı, istekli, eşitlikçi ve hakkaniyetli olan süreli ve yeterli salım azaltımları üzerine anlaşmak zorunda.

  Türkiye'nin de bu anlamda üzerine düşeni yapması ve Kopenhag'da Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla en üst düzeyde temsil edilerek iklim kaosunun çözümünde adil bir çerçevede sorumluluk paylaşarak liderlik örneği göstermesi gerekiyor."

  Haberler

   

   

  "Başbakan Erdoğan´dan iklim için ´van minüt´ demesini isteyin

  Sayın Başbakan,

  Aralık 2009'da Birleşmiş Milletler tarafından Kopenhag`da düzenlenecek olan Hükümetler Arası İklim Değişikliği Konferansı'nın karbon salımlarının düzenlenmesi açısından öneminin bilincindeyim ve bu konferans hakkında farkındalık uyandırmak amacıyla gençlerin başlattığı bu imza kampanyasını destekliyorum.

  Türkiye'nin Avrupa'da karbon salım oranı en hızlı artış gösteren ülke olduğu göz önüne alındığında, ülkemin bu konferansta en üst düzeyde temsil edilmesinin gerekliliğine inanıyorum.

  Bir vatandaş olarak BM Kopenhag İklim Zirvesi´nde yapılacak olan anlaşmada Türkiye'nin sürdürebilir ve eşitlikçi bir anlaşma için gelişmiş ülkelere örnek olmasını talep ediyorum. Gelişmiş ülkeler dünyamızın 2 Santigrat derecelik ısınmayla kritik sınırı aşmaması için 2020 yılına kadar karbon salımlarının (1990 seviyesine göre) %40 ve 2050 yılında ise %100 oranında düşürülmesini ve gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlaması için yıllık 140 milyar dolarlık fon yaratılmasını sağlayacak gerçek bir iklim anlaşmasında birleşmelidir. Türkiye de Kopenhag'da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

  Bu küresel anlaşmada alınacak olan kararların dünyamızın yakın geleceği için hayati bir önem taşıdığını hatırlatarak, konferansa bizzat katılarak gereğini yapmanızı talep ediyorum."

      Küresel ısınmanın Bolu ile ne alakası mı var. Şurda burnumuzun dibinde Güzel ilçemiz Göynük yok mu?. Var. Göynük'te termik santral yapılmıyor mu? Yapılıyor. Başka söze hacet var mı.? Yok.

     Daha adaletli ve endişesiz ve karbonsuz ve mutlu günler bizlerle olsun. 

     Not: Yukarıdaki koyu renk paragraflar Greenpeace ten alıntıdır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İyi dostu olanın aynaya gereksinimi yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak