Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gözleri cav cav etmeye başladı

Muharrem Demirel 2

  13 Temmuz 2009

  İsmail HOTAKOĞLU Abim bahsetmişti. Bu haftada İsmail ARMAN Arkadaşımız bahsetmiş ve "Boluda amatör kümeye sahip çıkılmazsa, birkaç yıl sonra amatör küme öksüz kalacak..." Demiş.

  İsmail Hocam az söylemiş, bu gidişle öksüz kalmayacak Karaçayır'da amatörlerin cenaze namazı kılınacak.

  Amatörün iri ve diri tutulması hem gençliğimizin karanlık ellerin eline geçmemesini sağlar, hem de güçlü bir amatör küme Boluspor Profesyonel takımına ayrı bir katkı sağlar.

  O zaman amatörlüğün ilgililere ve bilgililere iyice anlatılması gerek.

  Son 15 yıl iyice analiz edildiğinde amatör kümemizin geriye doğru gittiğine şahit oluyoruz. Ancak bu dönemde bir gerçek var ki; bu geriye gidişte, amatör kümenin yeniden bir yapılanma içine girmiş olmasının da, önemli etkisi olduğunu düşünüyorum.

  Neler yapılmış bu geri gidişte?

  Amatör küme takımları, artan ekonomik krizle futbolcu transferlerinin federasyonca abartılması sonucu, kendileri futbolcu yetiştirmek üzere, minik takımdan başlayarak yaş gruplarını oluşturmuşlar ve nemalarını da toplamaya başlamışlardı.

  Ancak tam meyveler toplanacakken, Bolusporumuz'un yeniden yapılanmaya girmesi ve her sezon hedef büyüterek yoluna devam etmesi, amatör takımları bitirme noktasına getiren en önemli etken oldu.

  İyice analiz edildiğinde, amatör kümenin can çekişmeye başlaması ile Bolusporumuz'un çıkışı yakalamasının, bu döneme geldiği görülecektir.

  Çünkü dün amatör kümeye destek veren insanlar ve kurumlar bu desteklerini Boluspor'a aktarmaya başlamışlardır.

  Dolayısıyla da amatör kümede çöküntü başlamıştır.

  Boluspor ligteki tek profesyonel temsilcimizdir. Desteklenmesi de gerekir. Ancak Boluspor yaşatılırken, amatörlerin de yaşam haklarının ellerinden alınıyor olması, Boluspor'a eğri bakılmasını beraberinde getireceği de hesap edilmelidir.

  Onun için asli görevleri amatöre hizmet olan Valiliğimiz'in, Belediyemiz'in amatörlere de gereken destekleri vermeleri gerekir.

  Bilhassa, amatör spor konusunda defalarca sohbet ettiğimiz Bolusporumuzun Başkanı Sayın Necip ÇARIKCI, bu konuda hassas davranmalıdır. Aksi halde amatörlerin Bolusporumuz'a Belediyemiz'e ve Valiliğimiz'e gönül kırgınlıkları kaçınılmaz olacaktır.

  Bu konunun dillendirilmeye başlanması ve gazetelerde geçiyor olması bu sürecin başladığının ifadesidir.

  Amatörün dertlerini çok iyi bilen Sayın Erhan BEYKOZ'un takipçiliğini yaptığı, katlı otopark gelirlerinin bir bölümünün, amatör takımlara aktarılması düşüncesi son zamanlarda amatörler için ortaya atılan çok güzel bir düşüncedir.

  Katlı otoparkın gelirlerinin Boluspor'la amatör spor arasında pay mı edilme düşüncesi, mevzuatlara uyar mı bilmem.

  Nasıl pay edilir onu da bilmem.

  Ancak, amatör küme takımları kendi imkanlarının dışında, takımlarını çalıştıracak antrenörlerin, malzeme sağlık ve deplasman giderlerini çıkarmalılar ve ilgililere bir sezonluk bütçelerini sunmalıdırlar. İçlerinde bulundukları durumu anlatmalıdırlar.

  Boluspor'da, amatör hocaların maaşlarını kendileri vermek ve hocaların tespitini de gerekirse kendileri yapmak üzere, amatörlere gereken maddi ve manevi desteği sağlamalıdır.

  Bu şekilde tespit ettikleri hocalardan da tüm yaş gruplarından olmak üzere sezonun 12 ayında hizmet istemelidirler.

  Bu şekilde yapılacak bir çalışmayla, amatör takımların tümü Boluspor'un alt yapısını oluşturabilir, hocalarımız kendilerini geliştirebilir ve buralardan da hem ruhsal hem bedensel yönden sağlıklı insanlar yetiştirilir hem de Bolusporumuz'a gerçek mana da altyapısını almış futbolcular kazandırılabilir. Amatör kümeye de öz evlat gözü ile bakılıp toplumsal uzlaşma sağlanabilir.

  Böyle bir düşüncenin hayata geçirilmesi hem amatör çocuklarımıza hem de Bolusporumuz'a sonsuz katkı sağlayacaktır. Bu düşünce Türkiye de yine güzel bir model olmamıza vesile olacaktır.

  Bu yazının amacı, insanları ya da kurumları köşeye sıkıştırmak değil, aksine çözüme bir adım atmaktır. Bolusporumuz'un tüm kesimlerce kucaklaşmasına katkı sağlamaktır.

  Haydi, ASKF haydi TÜFAD haydi FUTBOL İL TEMSİLCİSİ haydi AMATÖR KÜME YÖNETİCİLERİ, makul bir bütçeyle ilgililerin bir bardak çayını içmeye ne dersiniz.

  Ne demişler; "İsteyenin yüzü bir kara..." Vur deyince öldürmek de yok ama!

  Amatöre de bir şey söylemeye gelmiyor canım! Baksanıza iki laf ettik gözleri cac cav etmeye başladı bile...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak