Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İşte gerçek bir inavosyon; Gübreleme Teknikleri!

Cumhur Bandakçıoğlu

  7 Temmuz 2009

    Yazın gelmesi, sıcakların artmasıyla birçok konuda yaydırıyorum. Bu yaydırmayı Bolununsesi'ndeki köşeme de bulaştırmaya çalıştığım bir anda, şeytan yine karşıma dikliyor.  Cumhur efendi şunun içinde birkaç kelam laf et diyor. Malumunuz geçtiğimiz hafta gazetemizde çıkan haberde;

    Paşaköy Kavşağı ile Üniversite kavşağı arasındaki yolun orta refüjü üzerine Belediye'ye ait vidanjörden lağım pisliği boşaltıldığı yazıyordu. Belediye'ye ait vidanjörle böyle bir işlemin yapılmasına doğal olarak anlam veremeyen vatandaşlar, bu olayı kendi fotoğraf makineleri ile resimledikleri gibi, bu resimleri gazetemize göndererek şikâyette bulunmuşlardı. Haberin yayınlanmasının ardından 2 gün sonra gazetemize Belediye Başkanımız tarafından yapılan açıklamada;

   

    Haberinizde tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklı yanlış haber yapıldığını, D-100 Karayolu'nda çimlere dökülen insan dışkısı değil, hayvan dışkısı olduğu ve Mudurnu Yolu'nda bulunan bir hayvan çiftliğinden vidanjörle taşıyarak yaptığımız bu gübreleme işleminin vatandaşlar tarafından yanlış algılamaya neden olduğu söylenmişti.

    Tabiî ki bu konuda vatandaşı suçlamak imkânsız, işin işine vidanjör girince doğal olarak akıllarına gelecek hususu malumunuzdur. Tarım ve toprakla olan ilişkim, büromdaki ve evimdeki süs bitkileri ve Sevgili Yener Ağabeyimin Bolu'ya geliş gidişlerimde bahçemizdeki olağan işlerin yapılmasıyla ilgili direktifleri dışına çıkmadığından, gübreleme konusunda burada fazla bir ahkâm kesme şansım yok.

   

    Ama, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yayınladığı programda Bahçecilik ve Gübreleme konusunu taradım. Avrupa Birliği destekli programdan; Anladığım kadarıyla Belediyemiz orta refüj için Organik Gübrelemeyi (Sıcak Gübre) seçmiş. (Ahır ve Kümes Atıkları Gübresi Vb) Diğer taraftan gazetemizde çıkan resimlere baktığımızda sanki sulama yapılır gibi toprağa verilmesi, Sıvı Gübreleme tekniğine benziyor. Karıştırdığımız kaynaklarda maalesef vidanjörle yapılan bir gübreleme tekniğine rastlayamadım.  Demek ki Bolu Belediyesi gübreleme konusunda yeni bir inavosyona (Yenilişim, yeni ve kolaylaştırıcı bir uygulama) imza atmış. Kısaca sistemi, organik gübrenin, sıvı gübreleme tekniğine çevrilip uygulanması olarak adlandırabiliriz. Ünlü ekonomi yazarı Güngör Uras'ın Ayşe teyzesinin anlayacağı şekilde anlatmak istersek; sistem, hazır betonun hazırlanışından inşaatta kullanımı sırasındaki evrelerde olduğu gibi işliyor. Aşağıdaki formülasyonla da açıklayabiliriz!

  Beton Santrali =  Mudurnu yolundaki hayvan çiftliği

  Mikser Kamyonlar = Belediye ye ait vidanjör.

  İnşaat sahasındaki pompa  = Yine, Belediyeye ait aynı vidanjör

     Gerçekten merak ediyorum, görsel olarak insanı hayran bırakan bu inovasyon da kardeş belediyelerimiz Neuss ve Dong- Hae bir payı var mı? Vidanjörle gübrelemeyi acaba Almanya veya Güney Kore gezilerinden mi kaptık. Bundan sonra uygulanacak yeni inovasyonları merakla bekliyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak