Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yerel Seçim ve Bolu...

M. Nevzat Özdemir

  31 Mart 2009

  Seçimler bitti. Şimdi analizler yapılıyor. Bu süreç bir müddet daha devam edecek gibi...

  Seçim sonuçlarının hem muhalefet partilerine, hem de iktidar partisine önemli mesajları olduğu bir gerçek... İşte biz bu yazımızda verilen mesajı Bolu özelinde değerlendirmeye çalışacağız.

  29 Mart akşamı sonuçların açıklanmaya başlamasıyla birlikte Bolu'da da heyecanlı bir  yarış ortaya çıktı. İlk anlarda CHP adayı Tanju Özcan seçimi kazanıyor gibi görünse de çevre oylar gelmeye başlayınca iş tersine döndü ve Alaaddin Yılmaz bir beş yıl daha başkanlık koltuğuna oturmayı becerdi.

  CHP bu seçimde gerçekten iyi bir çalışma yaptı. Ev ev, kapı kapı dolaştılar partililer ve gönüllüler...  Aslında iktidarın "yıpranma payını, ekonomik krizi" göz önünde bulundurursak şartlar muhalefetten yana idi. CHP'nin normalde daha çok oy alması gerekiyordu ama bilinen sebeplerle bu gerçekleşmedi. Ben yine de CHP adayının iyi oy aldığı kanaatindeyim. Az kalsın seçimi de kazanıyordu Sayın Özcan...

  Bana göre Tanju Özcan'ın seçimi kazanamamasında bağlı olduğu partinin Türkiye çapında bir "rüzgâr estirememesinin" payı olduğu kadar, biraz da kendi payı var. Sn.Özcan Belediye Meclis üyeliğinde pozitif, yapıcı bir görüntü çizemedi. AKP'nin birçok projesine "alternatif öneriler" sunmak yerine şiddetle karşı çıkıp engelleme politikası güttü. Konuları sıkça mahkemeye götürmeyi yeğledi. Bu "Yaptırmam! Ettirmem!" çizgisi halkta "negatif bir algılamaya" yol açtı.

  CHP'nin diğer bir handikapı da "geçmişten" geliyordu...3 devre sol(?) çizgide (SHP-DSP) belediyecilik gören Bolu, bu zaman diliminde "şehircilik açısından" iyi bir atak yapamamıştı. Dolayısıyla da halkta "eski iyi günlere(!)" bir özlem oluşması mümkün değildi. Bu da CHP'nin oylarını etkiledi... Sonuçta ben yine de;  "Siyasetin uzun soluklu olduğunu görmesi ve gereken dersleri çıkarması kaydıyla" Sayın Özcan'ın Bolu siyasetinde gelecekte de var olacağını söyleyebilirim..

  AK Parti ve Alaaddin Yılmaz'a gelirsek...

  AK Parti olumsuz şartlara ve oy kaybına rağmen yine 1. parti olarak seçimi kazandı. Bu bir başarıdır. Muhalefet içinse düşündürücüdür. Sn. Alaaddin Yılmaz geçen seçimlerde AK Parti ve Tayyip Erdoğan rüzgârının da etkisiyle oldukça yüksek bir oyla başkan olmuştu.Görev yaptığı dönem içinde ulaşımdan arıtmaya, kolektör hatlarından suya Bolu'nun temel birçok problemine el atan Yılmaz'ın bu çalışmaları da zaten ona oy olarak geri döndü. Oylarında düşüş olmasına rağmen ipi yine göğüslemeyi bildi. Bu düşüş halkın Yılmaz'a bir "uyarısı" olarak da görülebilir. Sayın Yılmaz önündeki süreyi çok iyi değerlendirmeli, "vakit geçirmeden" çalışmalarına hemen başlamalı...

  MHP'ye gelince...

  MHP adayı Sayın Mustafa Ramazan oldukça güzel projelerle ortaya çıktı ama bu parti bazı illerde yaptığı atağı Bolu'da gerçekleştiremedi. Sn. Ramazan düşük bir oyla ancak 3.cü olabildi.

  Son 2 seçimdir aday olan ve "Bolu'yu Tokyo yapacağım!" diye tutturan Saadet Partili Sayın Ali Sarıgül ise yarışta yine gerilerde kaldı. Demek ki Bolu Tokyo olmak istemiyormuş! Sayın Sarıgül...Başka bir şehir bulun lütfen!!!

  Demokrat Parti'nin "ismi vardı cismi yoktu" bu seçimde...Yazık oldu Kırat'a.!Yazık!

  DSP gayret gösterdi ama bir şey yapamadı. Sadece CHP'ye gidecek oyları biraz tırtıkladı...

  Sözün Özüne gelince...

  Seçimlerde iyi bir sınav verdik. Bundan demokrasimiz kazançlı çıktı.

  Umarım yapılacak hizmetlerle de Bolumuz kazançlı çıkar...

  *    *    *

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak