Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

ÇAM Bolu'nun NESİ OLUR?(5)

Dumlu Demircioğlu

  17 Mart 2008

  Bolu'nun genel yerleşim alanı 816 493.9 Hektardır. Bunun 133 bini bozuk, 371 bini normal orman alanıdır. Başka bir ifade ile ilimiz arazisinin %62 si ormandır.

  Bolu'yu ?? Çam Fidanı Üretim Merkezi ?? yapma projesinin gerçekleşmesi ; üretim için gerekli unsurların mevcudiyeti ile doğru orantılıdır bu nedenle konuya iyimser bakma durumundayız.

  Şehrimizde 882 tür ağaç yetişmektedir, bunların 84 ü yurdumuz endemik ( yerli , sadece Türkiye?de yetişen ) türlerinden , 3 ü ise sadece Bolu'da yetişen tür dür. Çevre ve Orman Bakanlığından aldığımız yukarıdaki bilgilerin ışığında Bolu'da küçük işletmelerin fidan üretimi yapmasının organize edilebileceği ve organize edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

  Çam fidanının %90 ını halen Bakanlık üretmektedir.Üretim esnasında aşılan bütün safhalar ihale yolu ile yapılmaktadır. Eğer Bakanlık gereken standartta ve fiyatta ürün bulur ise, niye 6 yaşında bir fidan yetiştirmek için kırka yakın hizmet ihalesi açsın ? Düz mantık diyor ki; zaman içinde bir taraftan fidan ihtiyacı artacak, diğer taraftan Bakanlık kendi fidan ihtiyacını karşılamak için üretmek yerine, gün gelecek kademeli olarak üreticiden almayı tercih edecektir.

  Bizim meramımız ; hazır olalım , başlıyalım , sahip çıkalım ve Bolu'nun çam fidanını marka haline getirelim den ibarettir. İklimimiz, toprağımız, suyumuz, küçük işletmelerimiz, bilgimiz, yetişmiş personelimiz, ihtiyaç olan sermayemiz var, hem de fazlası ile. Bu konuda sektörel teşviklerin halen mevcut olduğunu biliyor ve artırılabileceğine de inanıyoruz. En azından halen Katma Değer Vergisinden muaf bu konu!

  Projenin gerçekleşmesi için, ilimizi yöneten ve yönlendirenlerin ilgilenmesi için , çabamız sürecektir?.!

  Belgin Özer

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak