Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Çam Bolu'nun nesi olur? ( 4 )

Dumlu Demircioğlu

  10 Mart 2008

  Çam fidanı üretimi için Bolu doğru yer midir? Zuhuri Danışman?ın

  ??ÇAMLAR VE GÖLLER ÜLKESİ BOLU ?? adlı kitabı 1935 yılında yayımlanmıştır.! İlimizde birçok kuruluşun ve ürünün amblemi Çam?dır. Şehir merkezinde her yerden 360 derece çam ormanı görünür. İthal esanstan imal edilmekle beraber yaklaşık bir asırdır ? Çam Kolonyası ? kullanıyoruz.

  Bolu Orman Fidanlığında kırk yılda 60 milyon adet çam fidanı üretilerek yurdun dört bir yerine dikildi. Orman kenarında bir araziniz var ve her yıl temizleme yapmaz iseniz kendiliğinden ÇAM KORULUĞUNA dönüşür. Şimdi çam fidanı yetiştirmek için BOLU DOĞRU YERMİ ? diye bir daha soralım.:

  Ben bu sorunun cevabını size bırakıyorum !

  Devletin niyeti ve destekleri var. Küçük üretici işçilik ödemeyeceği, mevcut arazisinde ve araç gereçi ile üretim yapacağı için fidan maliyeti %80 azalacak. Bolu'da bilgi ve tecrübede var .

  Peki millet bu sektöre neden yönelmedi ?

  Devletimiz memur, işçi veya müteahhit eli ile yüksek maliyetle fidan üretimi ve pazarlamasının türlü sorunlarından Çam fidanı üretimini millete bırakarak bir gün kurtulacaktır.

  Bolu; ilk yıldan itibaren 250 bin ve kademeli olarak 4.yılda 2.5 milyon fidan üretebilirse; halen bu güne kadar Çam Fidanı Üretiminden hiç geliri yokken yılda 10 milyon katma değer kazanmaya başlar.

  Düşünce ve bilgilerimizin noksan, yanlış ve sürdürülebilir olduğu ortaya çıkmadığı sürece projemizin gerçekleşmesi için çabamızı sürdüreceğiz?

  Belgin ÖZER

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çok söyleyen değil, çok iş yapan yöneticeye muhtaçsınız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak