Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Postacılar Dikkat

Murat Gücüm

  25 Şubat 2008

  Umutkent mahallesi posta dağıtıcısına duyuru.
  Postacı abi. Başkasına ait zarf, 20 gündür bizim posta kutusunda duruyor. Kontrol et. Belki çok önemlidir. Zarfı sahibine, doğru adrese ulaştır.
  Sevgili okuyucular. Bu postacı duyurusu da nereden çıktı derseniz, ülkemizin ve Bolu'nun gündemini belirleyen postacılar(!), yöneticiler zarfları sürekli yanlış adrese bırakıyorlar. O yüzden, bizim mahalle postacısının binde bir yaptığı hatayla, yöneticilerin sürekli yaptığı hatalar denk düşüyor.

  Türban: Yanlış adres
  Geçtiğimiz günlerde, türban konusunda iktidarın il başkanı, ?Türbana baskı meşru değildir. Çünkü toplumsal farklılıklar, toplumsal rekabetin bir gerçeğidir? diyerek, inanç ve düşünce özgürlüğü adına, türban koşullandırmasına karşı olanları, baskıcı olmakla suçluyor.
  Sayın başkan! 40 yıldır sorun olarak gördüğünüz bu sorun çözüldü mü? Sanıyorsunuz. Çözülmedi. Daha da karmaşıklaştı. Bunu sen de, ben de  hatta Amerika(!) dahi biliyor. O yüzden kimseyi kandırmayın. Zarfları doğru adrese götürmeyi ihmal etmeyin.

  Cicitepe: yanlış adres
  90 günde açılacak derken, (Neden gün sözü vermek icap ettiyse) 120 günde açılan, Cicitepe, alt-üst geçit o bölgedeki trafiği bırak rahatlatmayı, trafiği alt-üst etti. Sözü uzatmayalım. Sayın başkana soralım. Mesela, Başbakan Bolu'ya gelse, göğsünüzü gere gere başbakanı Cicitepe alt-üst geçidinden geçirir misiniz? Biraz cesaret ister gibi geliyor bana. Gördüğünüz ve yaşadığınız gibi zarf yine yanlış adreste.

  Ekonomik yorum: Yanlış adres
  Geçtiğimiz hafta, ticaret ve esnaf oda başkanlarının, ülke ve Bolu ekonomisiyle ilgili yaptıkları güzellemeler gündeme damgasını vurdu. Verilen beyanatları, iktidar partisinin başkanları dahi bu kadar rahat veremezdi. Çünkü ekonomik kriz yüzünden; asayiş bültenlerinden intihar vakalarının, kavgaların arttığını, mal beyanı vermeme yüzünden, çekten, senetten yüzlerce vatandaşın özellikle esnafın hapishaneye girmek için sıra beklediğini, iş bulmak için gençlerin, annelerin babaların kılıktan kılığa girdiklerini, özellikle Bolu ilçelerinin ve köylerinin sürekli göç verdiğini vb. sayın il ve ilçe başkanları biliyorlar. Aslında siz de bildiğiniz halde, zarfı niçin yanlış posta kutusuna atıyorsunuz anlamak mümkün değil.

  Muhalafet: Yanlış adres
  Bir örnek de CHP?li yöneticilerden. Bolu'da CHP muhalefeti, genelde Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz  merkezli yapılıyor. Sayın başkan, iktidarın sadece bir parçası. Bence zarf yanlış adrese gidiyor.

  Sonuç olarak; normal postacı yanlış adrese bıraktığı zarfı gidip alır. Hatasını telafi eder. Ama sorumluluk sahibi yöneticilerin, yanlış adrese bıraktığı zarflar yüzünden olan hataların telafisi mümkün olmaz. Eğer ülkemizi seviyorsak, kayıkçı kavgası yapmadan, asıl yapılması gerekenleri, bakış açısı ne olursa olsun, en geniş kesimin mutabakatını sağlayarak, yerine getirebiliriz. Yoksa iş işten geçtikten sonra hep beraber alttaki dörtlüğü söyleriz:

  Bir nefeste yüzyılları aştık da geldik
  Öyle bir mahalle ki a dostlar, evlere şenlik
  Tellallar çıkarıp, bir güzel sattık
  Alan niye aldı? Acaba diye hiç sormadık
  Münir Caner

  Daha özgür, daha adaletli ve sağlıklı günler bizlerle olsun.

  Not: Yukarıdaki dörtlük, Sevgili Mustafa Cop?un köşe yazısından alınmıştır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak