Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

EL KOYUN

Murat Gücüm

  18 Aralık 2006

  Geçtiğimiz haftalarda,  ülkemizin her yıl Kıbrıs büyüklüğünde toprak kaybetmesine dikkat çekmek için Tema vakfının düzenlediği kampanya EL KOYUN diyerek başlatıldı. Şimdi Kıbrıs, Tema ve el koyma da nerden çıktı? diye sorarsanız. Bir tepki olarak çıktı. Bolu valiliğinin, Bolu belediyesinin, her akşam Bolu'yu gaz tüneline çeviren hava kirliliğine EL KOYMAsını istediğim için böyle bir giriş yaptım.

  Arşivimi karıştırdım ne tesadüf 10.01.2005 tarihli ve 24.01.2005 tarihli köşe yazılarım da hava kirliliği üzerine. Demek ki her yılın Ocak ayında ben dahil Bolu kamuoyu hava kirliliğinden şikayetçi, ama ne hikmetse kirliliğe hiç el koyan olmuyor ki ?aynı tas aynı hamam? kirlilik devam ediyor. Aksine geçen hafta Çevre ve orman işletmesi ilgili şube müdürlüğünün açıklamasında tehlikeli bir durumun olmadığı kamuoyuna açıklandı. Bu nasıl göz, nasıl hiza derler adama. Bakın başka neler açıklandı.?Kirliliğin sebebi, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde olması gece-gündüz ısı farkı nedeni ile bacalardan çıkan dumanları rüzgarların dağıtmaması sebebi ile dumanların  şehrin üzerinde   kalmasından kaynaklanıyor. Kirlilik yüksek ama zararlı bir durum söz konusu değil.? Hava kirliliğinden de sorumlu bir kurum işi doğaya bırakıyor. Pes doğrusu. Bu açıklamaya diyecek hiçbir şey yok.

  Sayın zabıta müdürü Recai Çağlar. Duyuyorum internet kafede 16 yaşında çocuk bulunduğu için 500 YTL, sigara içildiği için 400 YTL cezalar kesiliyormuş. Birde ruhsatı olmayan, ehliyetsiz ellerde yanan kazanların muhataplarına cezalar kesin. Eğer kesiliyorsa da  kamuoyuna sunun caydırıcı olsun. Ceza miktarları yeterli değilse meclis kararıyla caydırıcı hale getirin. Bu arada, zamansız kimin attığı belli olmayan çöp için 300 YTL ceza kesmek ne k adar komik duruyorsa, bacası belli yakanı belli, kurallara uymayıp herkesi zehirleyenleri cezalandırmamak daha da komik durur herhalde.

  Bir şeyler yapın ve hepimizin zehirlenmesine el koyun . EL KOYUN ki yorgun ciğerlere sahip yaşlılarımızın hatırına, taze ciğerlere sahip olan geleceğimiz- çocuklarımızın hatırına EL KOYUN. 

  Bu arada, partileri, sivil toplum örgütlerini ve tabiî ki köşe yazarlarını hava kirliliği ve çözümleri konusunda hassasiyete davet ediyorum.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve temiz hava bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yapacağın işlerde nefsine meşveret et ve o ne derse aksini yap

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm