Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Ben adam olmam

Murat Gücüm

  10 Temmuz 2006

  Pazar sabahı, kalıcı konutlar bölgesinde, hem psikolojimi hem de kilolu vücuduma müdahale olsun diye yürüyüşe çıktım. Çıkmaz olaydım. Umutkent Mahallesi?nden başlayan yürüyüşüm, Hastane, Alpagut  Köyü, Yaşamkent çevresinde devam ederken, sözde rahatlamak için yaptığım yürüyüş beni rahatsız etti. Huy işte gördüğümüz şeye kafamızı çeviremiyoruz, alakasız kalamıyoruz. O yüzden ben adam olmam.

  ?Minareyi yıkan, kılıfını hazırlar? 12 Kasım depremin de ağır hasar gören Kadı Cami?nin minaresi yıkılmış, yerine yenisi yapılmıştı. Yenisi de, yüzyıllar önce nasıl yapıldı ise, yine o malzeme ve yöntemlerle yapıldı. Yapanların ellerine sağlık. Peki eski minareye ne oldu ?.Ne mi olmuş. Minareye, sabah yürüyüşüm sırasında , Özel idareye ait şantiyenin Alpagut Köyü tarafında dağılmış , atılmış halde rastladım. Demek ki minareyi yıkan kılıfını hazırlayamamış. Oldum olası ?Minareyi çalan, kılıfını hazırlar? lafını sevmezdim. Çünkü bana hep kabullenmeyi öğütler bu deyim.

  Ben adam olmam!

  Yürüyüş sırasında, Yaşamkent ile eski hastane yolu arasında yaklaşık bir futbol sahası (100 mt) uzunluğunda, renk cümbüşü ve güzelliği ile aslanağzı diye bilinen çiçek tarlasını gördüm. Tarla sahibinin izni ile parası ile aldığı tohumları, kendi evinden taşıdığı su ile besleyen, kalıcı konut sakini beyefendinin bu güzelliği yarattığını duymuştum. Gördüğüm tablo beni mutlu etti. Ama aynı bölgede; kalıcı konutlar oluşturulurken, spor tesisleri için ayrılan alanın hala boş olduğunu görünce, 2002 yılının Mayıs ayında  Bolu kamuoyuna Kalıcı konutlar yöneticileri olarak sunduğumuz, ?Bir para gaspı? dosyası aklıma geldi. Tekrar hatırlayalım. 2002 yılında, yani dört yıl önce Nisan ayında, çocuklarımızın oynayacağı spor alanları ve tesisleri yaptırabilmek için, Bolu Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü ziyaret etmiştik. Sayın İl Müdürü bize, D.P.Teşkilatının bir projesi gereği, Bolu kalıcı konutlarında, spor tesisleri yapılması için, Resmi gazetenin 10 Ocak 2000 tarihli 24636 mükerrer sayısında yayınlandığı üzere 350 milyar TL?lik ödeneğin, Beden terbiyesi genel müdürlüğüne verildiğini belgeleri ile bize ifade etti. Bu paranın bir türlü Bolu'ya getirilemediğini de anlattı. Anlatılanları dinleyip belgeleri gördükten sonra, bir gurup yönetici olarak kanımız donmuştu. Aynı gün bir basın toplantısı ile; çocuklarımızın hakkı olan spor tesisleri için harcanacak paranın derhal Bolu'ya intikali için, görevlileri, göreve davet ettik. Bu sabah yürüyüş sırasında, Yaşamkent Mahallesindeki spor tesisleri için ayrılan sahaya(araziye) öylece bakakaldım. Bomboş!!

  Altı yıl önce başlayan, dört yıl önce hatırlattığımız ?çocuklarımızın hakkını istiyoruz? dediğimiz spor tesisler için ayrılan paranın gaspını hiçbir kuvvet engelleyememiş ve üstüne-üstlük, spor tesisleri için ayrılan alan, her nedense özelleşmiş.

  Kalıcı konutlar çevresinde oturan binlerce çocuktan ve gençten özür diliyorum. Sizlerin kazanılmış haklarınızı koruyamayıp kollayamadığımız için.

  Ben adam olmam!

  Senin ne işin var da hakla-hukukla uğraşıyorsun, sen sadece çiçeklere bak, eksik olmuş, umursanmamış, SANANE.

  Ben adam olmam!

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve sabırlı günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi