Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Şehir içi yol gerçeği

Murat Gücüm

  27 Haziran 2005

  Geçtiğimiz hafta; Sanayi Kavşağı?nda meydana gelen trafik kazasında 5 araç birbirine girmiş ve çok şükür bu kazada ,petrol yüklü tankerin özel halk otobüsüne çarpmasına rağmen sadece 5 kişi yaralanmış.

  Bu haber Bolu'da yaşayan bizlere ne kadar sıradan geliyor. Gerçi ülkemizde de trafik kazaları sıradan haberlerin arasında sayılır. Oysa D-100 Karayolu?nun Paşaköy ?Çaydurt arasıda olan kazalarda, ben kendimi bildim bileli nerdeyse her mahalleden, her aileden cenazeler çıkmış, sakat kalanlar olmuş maddi hasarlar ile karşı karşıya kalınmıştır.

  Geçen haftaki yazımda Bolu merkez ilçenin çok hızlı nüfus artışı ile karşı karşıya kaldığını yazmış, Zabıta müdürlüğünü uyarmıştık. Bolu merkez ilçedeki nüfus artışı ve genişleme şehrin hareketliğini beraberinde büyütüyor. Buna uygun olarak D-100 Karayolundaki mevcut kurallar,yetkiler, yaşananlara paralel gitmediği için kaza kayıtları sürekli artıyor. Geçtiğimiz dönemde yapılan alt ve üst geçitlerin yaşanan kazalara çözüm getirdiğini düşünsek bile, köklü başka bir çözüm bulunması gerektiği, geleceğin Bolu'su açısından zorunludur. Geldiğimiz bu günde D-100 Karayolu şehir içi yol haline gelmiştir. Bu yıllardır da böyledir. Her seçim öncesi, yerel yönetim adayları D-100 Karayolundaki sorunlara çözüm bulacaklarını çeşitli projelerle seçmenlere anlatırlar. Sonuç. Yine kazalar devam eder. Ben karayolcu, trafikçi değilim ama önce sorunu doğru tarif etmek lazım. D-100 Karayolunun Transit yol olmasından çıkarak, Paşaköy- Çaydurt arasında transit araçların (yük araçları) geçme serbestinin olmasından kaynaklanıyor. D-100 karayolunun da, uluslar arası yol-transit yol tarifine uygun olarak işleyen Paşaköy-Çaydurt arasındaki yerleşim, trafikteki tabiri ile meskun mahal haline gelmiştir. Meskun mahalde kullanılan aracın trafikteki sürüş fonksiyonları ile, transit yoldaki aracın sürüş fonksiyonları farklı-farklı olmasından dolayı, Bizim tanker sürücümüz ama yorgunluktan, ama dikkatsizlikten kendini transit yolda hissederek, özel halk otobüsü nede vuruyor,yayaya da vuruyor, önüne ne gelirse vuruyor. Şehir içi yola dönüşmüş transit yolun yarattığı sorunun çözümünü, şehrin güneyinde yeni bir transit yol yapmakta bulmak uzun ve pahalı projedir. Bolu'da yaşayanların D-100 Karayolundaki trafik canavarları ile mücadelelerini uzun vadeli programlarla uzatmak daha fazla can ve mal kaybı demektir.

  Peki ne yapılabilir? D-100 Karayolunun, Abant Kavşağı-Caydurt arası transit yol olmaktan çıkarılmalıdır. Yani bu aradaki yerleşim alanlarına yük getiren araçlar hariç hiçbir araç, pratikte şehir içi yol haline gelmiş bu bölgeye girmemelidir. Bolu'yu yarısından ikiye bölen transit yol kitaptaki niteliğini değiştirmelidir. Bunun içinde, elimize kazma kürek almadan siyasi ve hukuki bir çalışma başlatılmalıdır. Aksi takdirde, yaralanmalar, ölümler, maddi hasarlı kazalar bitmez.

  Daha mutlu ve adaletli ve sağlıklı ve kazasız günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm