Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

YENİ BİR UFUK

Murat Gücüm

  6 Haziran 2005

  Bolu yeni bir yolculuğa çıkıyor. 3 Haziran Cuma günü Koru Motel?de Garanti Bankası?nın düzenlemiş olduğu ?Anadolu Sohbetleri? adlı toplantıda; Bolu'nun kanatlı sektöründeki yeri ve sorunları tartışıldı. Ayrıca "Bölgesel Kalkınmada Turizm ve Bolu" başlığı adı altında, nitelikli konuşmacılar Bolu'ya yeni bir yol gösterdiler. Kısacası Bolu ve bölgesi kanatlı sektöründeki liderliğinin mührünü vururken, turizm sektörü ile ilgili de yeni bir start aldı.

  Yapılan toplantıya katılımcıların yoğun ilgisi, iyi organizasyonun sonucu olmakla birlikte Bolu'nun kendini aynada görme arzusunu da beraberinde taşıyordu. Neredeyiz?, ne yapabiliriz? Sorularına cevap bulmak arzusu toplantıya katılımı çoğalttı. Nitekim kanatlı sektörünü temsil eden firmaların temsilcileri; AB sürecinde sektörlerinin durumunu anlatırken, kendilerinin, AB ilişkileri konusunda ne kadar ilgili, donanımlı olduklarını da ortaya koydular. Sanıyorum toplantı sonrası, Bolu'daki kanatlı sektörünün temsilcileri, yol haritalarında daha yeni ve zengin görevleri önlerine koyacaklardır.

  Eksiğiyle, fazlasıyla kanatlı sektörünün almış olduğu nitelikli mesafe, eski bir sektör çalışanı olarak beni onurlandırdı. Aynı onuru, bir gün Bolu'nun turizm sektöründe de alacağı mesafelerden dolayı hepimizin yaşaması en doğal hakkımızdır. Bolu'nun turizm sektöründe hem ulusal, hem küresel bazda çok iyi yerlere gelebileceğinin işareti bu toplantıda verilmiştir. Özellikle, Sayın Umut Oran ?Bölgesel Kalkınma Aracı olarak Turizm? başlığıyla yaptığı konuşmada bunu ortaya koymuştur. Sayın Oran basit, somut anlatımında, amaçla aracı birbirine karıştırmadan yapılacak bölgesel bir proje ile kısa zamanda uzun mesafeler alınabileceğinin koşullarının Bolu ve bölgesinde mevcut olduğunu anlatmıştır.

  Kısacası Garanti Bankasının düzenlemiş ?Anadolu Sohbetleri? sayesinde Bolu kendine aynada bakmıştır. Yaklaşık 600 kişilik, her kesimin katılımı ile gerçekleşen bu tür sohbetlerin en az 3 ay, en çok 6 ayda bir düzenlenmesi gerektiği de ortaya çıkmıştır. Emeği geçenlere teşekkürler.

  KERMESCİLER VE ALANLAR

  Son yıllarda bütçeden yeterli payı alamayan okullar, koruma dernekleri vasıtasıyla kermes düzenleyerek, gelir elde etmeyi sürdürülür bir gelenek haline getirdi. Okul yöneticilerini, öğrenci velilerini isteyici!! Konumuna düşüren bu kermes organizasyonlarını yapılış tarzını eleştirip üzerine gidecekken geçtiğimiz hafta ilimizin en gözde meydanlarında farklı farklı amaçlı derneklerin kermes düzenlediklerini gördük. Özel amaçlı tüzel kişiliğe sahip bu derneklerin (fakir ailelere yardım derneği ve diğerleri) kermes düzenlemesine karşı çıkmak haddimiz değil ama gelir gelsin de nasıl gelirse gelsin tarzıyla kermes yapılan alanları adeta açıkhava lokantasına veya panayır ticarethanelerine çevrilmesine müsaade edilmemesi gerekir. Para gelsin de, görselliğin, hijyenin, örnek olmanın ne önemi var diyen dernek yöneticilerine birileri yol göstermeli ve kermesler disiplin edilmelidir.

  Çağdaş, yaşanabilir Bolu demek, kontrol edilen ve programlanmış bir kent demektir. Yoksa kermeslerin yapıldığı yerlerdeki kaos değildir. Bolu Belediyesi bir alanı, kermeslerin yapılacağı bir alan olarak düzenlese ve disipline etse, bankaların olduğu kaldırımlar, Kardelen meydanındaki kaldırımlar mahalli panayır alanlarına dönmez. Aslında uygun bir alan, Kızılay hamamının olduğu bölgede var. Kermes türü faaliyetler sadece bir noktada yapılmasıyla amaçlarına daha uygun ve etrafı rahatsız etmeden yapılabilir.

  Daha mutlu ve adaletli ve barış dolu sağlıklı günler bizlerle olsun...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak