33 senedir Bolu halkı bu gazeteyi okuyor. Gazetemizdeki mesaj ve yorumlar, ne kadar çok okunduğumuzun KANITIDIR

S.E.S'e SES VERELİM

Murat Gücüm

  14 Haziran 2004

  Geçtiğimiz hafta Sağlık Emekçileri Sendikası Bolu Şubesi'nin yapmış olduğu açıklamayı okuyunca, bildiğimiz ama herhalde es geçtiğimiz, kanıksadığımız (alıştırdılar), ama hasta olunca karşılaştığımız güçlüklerden kahrolduğumuz, ruhsal ve fiziksel açıdan insan yaşamını birebir etklileyen yaşam değerleri açısından ülkemizin iki numaralı sorunu SAĞLIK SORUNU birkez daha gündemimize düştü.

  Bu açıklamada; Sağlık çalışanları ne diyor? Tekrar hatırlatalım.

  -?Anayasa gereği ücretsiz sunulması gereken koruyucu sağlık hizmetleri döner sermaye ile ücretlendirilmiş.? Yani sağlık ocakları yazar kasaya sahip ticarethane olmuşlar.

  -?Emeğe göre değil, kazandırılan paraya göre ücretlendirilen sağlık çalışanları Kamu Yönetimi Temel Kanunu'ndaki performans mantığı ile hastalarla ve çalışma arkadaşlarıyla karşı karşıya geleceklerdir. Yeni hükümetin bu kanunu, iş barışını bozacaktır. O yüzden istemiyoruz? diyorlar.

  -?Sağlık ortamı -ticarethane, yurttaş -müşteri, sağlık çalışanları - tüccar olmayacaktır? diyerek bizlere ?Gelin. Sağlık haklarımıza hep birlikte sahip çıkalım? diyorlar.

  Yapılan açıklamada başkaca önemli başlıklar olmasına rağmen ARİF olan anlar misali daha fazla söze gerek yok diyoruz.

  Evet. Sağlık kuruluşlarında bizleri hasta olarak değil, ticari müşteri olarak görecekler. Hatta bu gidişle, sağlık kuruluşlarında performanslı çalışan; tahtakale esnafı gibi cebinizde, banka hesabınızda kaç paranız olduğunu dahi bilebilecek ticari yeteneğe sahip olacak. Mağdurun (hasta) verimliliğini tespit edebilecek çalışanını özleyen mantığa sahip olanlara söylenecek bir cümlemiz var:

  ?Sizler, zaten paralı hasta- parasız hasta diye çifte standardın olduğu, sosyal güvenlik sisteminin işlemediği, verimli süt ineğini satarak ....... parasını ödeyip tedavi olunabilen bir sistemi merkeze çekip adalet sağlayacakken, tüccar kafası ile yeni ticarethaneler üreterek anayasal suç işlemekle beraber aynı zamanda insanlık suçu işliyorsunuz.

  Sağlık ocaklarına dahi yazar kasa koyanlara, hastane kapılarında her fırsatta para isteyenlere karşı durmak sadece S.E.S.'in (Sağlık Emekçileri Sendikası) görevi değil, doktorların, avukatların, esnafın, öğretmenin, çiftçinin hatta siyasi parti il, ilçe başkanlarının ve herkesin olmalı. Çünkü, canlı olmamızın doğal gereği hepimiz o sağlık kuruluşlarına gitmek durumundayız. Oyüzden performans kriterlerine hayır, sağlık ocaklarında yazar kasalara hayır diyerek S.E.S.'e SES verelim.

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve barış dolu günler bizlerle olsun.

  ***

  Not: Size birileri iki ay boyunca ?İşten çıkarabilirim, işten atarım? derse kendinize manevi işkence yapıldığınızı hissetmezmisiniz? Bu korkuyu yaşamadı iseniz ülkemizin ender bireylerinden birisiniz demektir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Geçmişten çok geleceği düşünmeliyiz, çünkü bundan sonra orada yaşayacağız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak