Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

UZUN UZUN KAVAKLAR

Murat Gücüm

  24 Mayıs 2004

  Zaman zaman ikili sohbetlerimizde havadan sudan konuşurken bazı ağaçların faydalarından, zararlarından bahsedilir. Bu havadan sudan sohbetlerde kavak ağaçlarının özellikle şehir yaşamına getirdiği zararları önemsediğimiz pek söylenemez.

  Polen alerjisi olan bir aile dostumuzun kavak ağaçlarıyla olan sıkıntılarını anlatmasından sonra, konunun uzmanı bir arkadaş ile yaptığım bir görüşme sonunda kavak ağaçları ile mücadele edilmesi gerektiğini düşündüm.

  Çocukken kavak ağaçlarından uçuşan pamukçukların peşinden koşar, onları yakalamaya çalışırdık. Fakat öğrendik ki, o pamukçuklar pek de masum değilmiş. Örneğin, meyve ağaçlarındaki çiçeklere zarar verir, değdiği yerde meyve olmazmış. Kavak ağaçlarından dökülen pamukcuklar, nefes yollarından rahatsız olanlara ve polenlere karşı alerjisi olanlara aşırı rahatsızlık veriyor. Kavak ağaçları; bulunduğu yerin yeraltı sularının tükenmesine yolaçıyor. Kavak ağaçları enerji nakil hatlarından elektriğin kaybolmasına yolaçıyor. Mahallelerde aşırı büyüyen kavak ağaçlarının kesimi, etrafa vereceği zararlardan dolayı yapılamıyor. Evet, kavak ağaçlarının suç dosyası hayli kabarık. Bir anlatımla kavak ağaçları; şehrimizde bize zarar vererek yaşamımızın bir bölümünü işgal altına almış.

  Bu durumda; kavak ağaçlarını seviyoruz ama şehrimize ve insanımıza zarar verdikleri için şehrimizin içinde sevme durumunda değiliz. Hatta uzmanlar tarım arazisi ilan edilen alanlarda kavak ağaçlarının diğer tarım ürünlerinin gıdasını, suyunu tükettiği için yasaklanmasını istiyorlar.

  Yetkililer; kavak ağaçlarının şehir yaşamına verdiği zararı Bolu Valiliği Çevre Kurulu'nda gündeme alıp bu soruna kalıcı bir çözüm getirmelidirler. Çünkü konu ile ilgili çok madur var ve doğru şeyleri yapacak yetkililerimiz de var. Özellikle Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetki bekliyor.

  ***

  ?Mengen'de esnaf ve Belediye toplantısı? başlıklı A.A. kaynaklı haberi okuyunca Bolu'da da beklediğimiz bir faaliyetin Mengen Belediye Başkanlığı ve Mengen Esnaf Odası tarafından yapılması Mengenliler adına bizi sevindirdi. Küreselleşme, liberal ekonomi, serbest ticaret gibi üst başlıklardan kaynaklanan sorunların altında, ülkemizin her yanında olduğu gibi Bolumuzda da esnaflarımız eziliyor. Esnafların içsel nedenlerden kaynaklanan sorunlarının çözümüne faydalı olabilmek amacı ile önümüzdeki haftadan itibaren esnafımızla ilgili yazılarımıza öncelik vereceğiz. Bilgilerinize sunulur.

  ***

  Daha endişesiz ve mutlu ve adaletli ve barış dolu günler bizlerle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak