Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

KİRLİLİK

Murat Gücüm

  25 Mart 2004

  Yerel seçimlerde yarışın bitmesine üç gün kaldı. 29 Mart sabahı itibarıyla yerel de yeni yöneticiler ile yeni bir döneme girilecek. Partilerin ve adayların seçim çalışmalarında dikkat etmedikleri, özenli olmadıkları bir konuya dikkat çekmek istiyor, bir dahaki seçimlerde belki faydası olur diyoruz.

  Konumuz seçim dönemlerine has KİRLİLİK. Bu kirliliği ikiye ayırmak gerektiğini düşünüyorum.

  Birincisi çevre kirliliği. Partilere ve adaylara ait kağıt ve plastikten yapılan el ilanları, broşürler, flamaları ve benzerlerini sokaklara, apartman giriş ve merdivenlerine adeta saçılmış durumda. Kirlenen mekanlar her gün temizleniyor ve tekrar kirletiliyor. Tanıtım, duyuru ve reklam amacı taşıyan bu çalışma özensiz bir şekilde yapılıyor ve o yüzden de amacına ulaşmıyor. Yaratılan bu kirliliği tüm ülke çapında düşündüğümüzde; kağıt(Ağaç) israfını ve kirlilik boyutlarını tahmin etmek çok zor. Bana öyle geliyor ki; En iyi biz yöneteceğiz derken, daha işin başında özensiz ve yapmak için yapılan bu faaliyet yüzünden sınıfta kalıyoruz.

  Ayrıca üstüne takılan duyuru sistemiyle yaratılan gürültü araçlarını da anlamak mümkün değil. Sabahtan akşama kadar parti ve aday çalışması adı altında, insanları rahatsız ediyorlar. Bu gürültü araçlarıyla yapılan gürültü kirliliğinin oyları arttıracağını hiç düşünmüyorum. Dikkat edilmeden yapılan çevre ve ses kirliliği ile mücadele, adayların projeleri içerisinde olmalı diyorum.

  Gelelim davranış kirliliğine. Seçim dönemlerinde adayların bir birlerine ilişkin seviyesiz suçlamalarına rastlamak mümkündür. Ama adaylar arasında kızışıp sertleşen hava, sokak da rastlaşan adayların bir birine yaptığı şakalaşmalarla yumuşar ve medenileşir. Seçmenler bu duruma hiç yabancı değildir. Fakat yerel bir gazetenin mevcut Belediye Başkanına, onunla beş yıldır çalışan ekibine ve Belediye çalışanlarına karşı yapmış olduğu seviyesiz kampanyaya biz Bolulu seçmenler pek alışık değiliz. Bu davranış kirliliğini iki ayrı partinin Belediye Başkan adayı da anlamış olacak ki, 24 Mart 2004 tarihli bu gazetede(!) ilanlarını göremedik. Bolu'da yaşanılan seçim dönemini; şahsi hesaplaşma dönemi ilan edip buna uygun faaliyette bulunarak provake etmeye çalışmak hiç bir kişi ve kuruluşa yakışmaz.

  Kirliliğe alışmak istemiyorsak, kirliliğe karşı mücadele etmek gerekir.

  Daha temiz ve güzel günler bizimle olsun.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak