Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

ÖĞRENCİLİĞİN SÖMÜRÜLMESİ

Murat Gücüm

  29 Aralık 2003

  Öğrencilik; yanlış eğitim politikaları ve bunun sonucunda varılan toplumsal aymazlığın yüzünden Bolu'da da sokağa düştü.

  Büyükşehirlere gidenler bilirler. Kaldırımlarda ilköğretim öğrencisi forması giymiş, yedi- on dört yaş arası çocuklar ellerindeki mendil, kalem, v.b... şeyleri "öğrenciye yardım eder misiniz?" cümleleriyle satarlar. Tabiri caiz ise dilenirler.

  Geçtiğimiz hafta bu görüntünün benzerini İzzet Baysal Caddesi'nde rastladım. (Belki daha önce de vardı. Ben görmedim. Demek ki, körlük durumunda imişim) Tahminen on iki- on üç yaşlarında iki çocuk ilköğretim öğrencisi kıyafetine benzer kıyafet giymiş. Ellerindeki kalemleri öğrenci olduklarını söyleyerek satmaya çalışıyorlar. Öğrenciliği kullanarak satış yapmaya çalışan bu çocukların yanından geçerken her birimiz farklı bir bakış açısı yani, bir gözlük takarız.

  Kimimiz acıyarak para verir, kimimiz çocukların anne- babasına kızarak söylenir. Konuyla ilgili görevliler "bir daha orada görmek istemediklerini, yoksa cezalandıracaklarını" söyler. Milli Eğitim Kurumları'nın böyle bir sahne konusunda ne yapacaklarını pek tahmin edemiyorum. Yalnız öğretmenlerimizin içlerinin burkulduğunu tahmin edebiliyorum.

  Kırk- elli yıl önce evlenmede görücü usulü-nün yaygın olduğu dönemde erkek öğretmenlerimize kolaylıkla kız verilirmiş. Günümüzde kız babalarının öğretmen damat adayları konusunda endişeli olduklarını duyuyoruz. Yani, konuya prim yapma açısından bakarsak öğrencinin dilenmek gibi sosyal yara olmuş bir konuda malzeme olup prim yapması, bunu büyükşehirlerden Bolumuza sıçraması bence çok önemli bir olay olup üzerinde kesinlikle durulması gereken bir konudur.

  Ulusal gazetelerimizden birinin yazarı öğretmenlerle ilgili köşe yazısında şöyle diyor. "Siz, hiç bugüne kadar devleti yönetenlerden birinin öğretmenlere sahip çıktığını gördünüz mü? Görmediniz. Göremezsiniz de... Çünkü gündemlerinde böyle bir sorun yoktur. Benim öyle bir sorunum yok ki... Bana ne... diyenlere bir çift sözümüz var. CEHALETİN YARATTIĞI CANAVARLAR BİR GÜN SİZİ DE YUTABİLİR."

  Yazarımızın görüşüne katılmamak mümkün değil. Bolu'da gördüğümüz öğrenciliğin sömürülmesi olayından ders çıkarıp, önümüze yeni görevleri koymaz isek cehaletin yarattığı ve yaratacağı canavarlardan hepimiz nasibimizi alacağız demektir.

  Bu yüzden konuyla ilgili kurumlardaki yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin, sadece cezai müeyyideleri düşünmeden gerekenleri yapacaklarını temenni ediyorum.

  ÖĞRETMEK- ÖĞRENMEK gibi temel değerlerin ticari ve parasal kavramlara dönüştürüldüğü ülkemizde öğretmenliğin, öğrenciliğin saygın, ayaklar altına alınmayan bir konuma getirilmesi dileğiyle.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm