Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

"Fırka Tepesi'ne" son darbe!..

M. Nevzat Özdemir

  6 Kasım 2010

      Fırka Tepesi'ndeki Kültür Park'ta bir müddetten beri arkeolojik kazı yapılıyor. Malûm, Bolu Belediyesi burada bir yeraltı otoparkı inşa etmek istiyor.
  Geçenlerde burayı inceledim. Bir takım eski bina temeli kalıntıları çıkmış. Müze yetkilileri bunların Roma, Bizans'a, ya da Osmanlı'ya ait olabileceğini, araştırmanın devam edeceğini söylüyorlar.
     Bizim nesil Fırka Tepesi'nin eski halini gayet iyi hatırlar. O eski nostaljik Hal Binasını, Atatürk'ün Bolu'yu ziyaretlerinde bir gece kaldığı Halk Evi'ni, mis kokulu çam ağaçlarını, havuzları...
     Çocukluğumuzda oyun oynadığımız, gençliğimizde tahta sandalyelerde oturup Bolu'yu seyrettiğimiz güzel Fırka Tepesi... Artık mazide kaldı..
  Bolu şehri topografik olarak gerçekten güzel bir yere kurulmuş. Bu kentin sakinleri her zaman Bolu Ovası'nın tam ortasındaki 4 küçük tepenin çevresine yerleşmişler. Rahmetli Prof. Dr. Halis Duman, hani şu Fırka Tepesi'nde Kültür Park'taki saat kulesini yaptıran Akpınarlı Hemşehrimiz.... O, "Anılarım" kitabında, Bolu ovasının milyarlarca yıl evvel bir tatlısu gölü olduğunu, en derin yerinin de tepelerin olduğu kısım olduğunu söylüyor. İşte bu 4 tepe ( Hisar Tepesi, Karga Tepesi, Fırka Tepesi ve Uğurlu Naip/ Öksüz Tekke Tepesi ( İzzet Baysal Kadın Doğum- Çocuk Hastanesinin olduğu yer) hep kireç taşı çözeltilerinden oluşmuşlar. Çok ilginç değil mi?..

     Dönelim yine Fırka Tepesi'ne... 
     Fırka, "parti"demek... Bu tepede vaktiyle yıktığımız canım, güzel Halk Evi binası vardı ya işte orası eskiden "Cumhuriyet Halk Fırkası" yani CHP tarafından kullanılıyormuş. Bu yüzden tepenin ismi Bolu'da "Fırka Tepesi" olarak kalmış...
  Halk Evi binasının inşasının tam tarihini bulamadım ama Binbaşı Yümni Bey'in gayretleri ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında yapıldığı söyleniyor.
  Bu eser Bolu'ya uzun müddet hizmet verdi ... En son olarak da "Halk Eğitim Başkanlığı" olarak kullanılıyordu. Ben o halini de gayet iyi biliyorum.
     Hal Binası ve Halkevi yıkıldıktan sonra -ki bana göre bu yıkımlar büyük imar hatasıdır- gelip buraya Kültür Sitesi "gömüldü"!.. Sanki başka yer yokmuş gibi!. Tepe böylece bütün özelliğini kaybetti. Fırka Tepesi'ne bu ilk darbeyi vuran da Belediye Başkanı rahmetli Muzaffer Işın'dır...
  Evet!.. Fırka Tepesi bugün eskisi gibi manzaralı, püfür püfür esen bir yer değil!.Üstü, çevresi  binalarla doldu ama her şeye rağmen kent merkezinde nefes alınabilecek bir küçük yeşil alanı ile (Kültür Park)  ihtiyaca cevap vermeye çalışıyordu. Yeraltı otoparkı yapılırsa işte bu küçük yeşil alan da artık tarih olacak!..
  Ben bu projeyi yanlış bir proje olarak görüyorum. Çevrede bir otopark ihtiyacına itirazım yok ama yeri burası olmamalıydı, diye düşünüyorum.
  Belediyemiz Fırka Tepesi'ne100 M. uzaklıktaki "Pazar Yeri"nde böyle bir proje yapabilirdi..
  Birkaç yıl önce gündeme gelen, Başkan Yılmaz'ın seçim vaatlerinden de olan "Pazar Yeri Projesi" içinde büyük bir otopark düşünüldüğünü de zaten biliyoruz.

      Sözün Özüne gelirsek...
     Bu kadar şehirciliğe çok uygun bir coğrafyada büyük yanlışlar yaptığımız için güzel bir kent inşa edemedik!.. Bolu'nun güzel tepeleri de bu yanlışlardan nasibini aldı ve alıyor!. Çeşitli şekillerde meselâ; "Seyir terasları", "kent parkları"olarak kullanabileceğimiz bu 4 güzel mekânımızı iyi değerlendiremedik!..

      Netice-i kelâm...
     Ülkede darbeler bitti (umarım!) ama Bolu'da "imar darbeleri" bir türlü bitmiyor!...
  Bu otopark da bana göre...
  "Fırka Tepesi'ne" son darbedir!...
  *   *   *
  FOTO: Fırka Tepesi 1970...
  *Eski Halk Evi Binası ve Fırka'nın diğer eski fotoğraflarını FACEBOOK'da "Eski, nostaljik Bolu Fotoğrafı Meraklıları Grubu"mda görebilirsiniz... M.N.Ö.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Gündüz kandilini Hazırlamayan, gece karanlığına razı demektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak