İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ (!)

Yeşim Seçen

  8 Haziran 2011

  Sevgili okurlar, geçtiğimiz pazar günü yani 5 Mayıs tarihi, 'Dünya Çevre Günü'ydü. Her ne kadar dünya ve çevremiz  sıkıntılı, altından kalkamayacağı yüklerle dolu günler günler yaşıyor olsa da, bu konuda bir şeyler yazılması gerekiyordu ve yazıldı da.

  Ve yine bazı gazeteler çevre sayfalarıyla çıkarak, bir iki içten olmayan söz edip, yazarak, birkaç çevre haberine yer ayırarak bu günü geçiştirdiler. Elbette bunlar çevre ve o gazeteler adına iyi şeylerdi ve en azından sayfalarını bir şekilde doldurmayı başarmışlardı ama biliyorduk ki bu ilgileri sadece bir günlüktü!

  Yine biliyorduk ki, endüstri devrimi önce sorunları yaratıyor, ardından da kamuoyu tepkisine fazla direnemeyip 'bu sorunları çözebilmek için çaba sarf eder gibi' yapıyordu!

  Endüstri devriminden bu yana pek zaman geçmedi ama milyarlarca senede bugünkü doğal altyapısını ancak biriktirebilmiş olan dünyamızın zengin kaynakları, akıl almaz hatalarla ve yanlış kullanımla çarçur edildi!

  Politikacılar ise bu konuyla hiç ilgilenmediler, ilgilenir gibi bile yapmadılar çünkü onların çok önemli işleri vardı; 'seçime hazırlanıyorlardı'

  Doğayı yerle bir eden, yağmur ormanlarını haritadan silen, kutupları eriten, oksijenimizi gasp eden, denizlerimizi kirleten, göllerimizi, akarsularımızı kurutan, sulak alanlarımızı, sazlıklarımızı, bataklıklarımızı yok eden, bitki ve hayvan nesillerini geri gelmemek üzere ortadan kaldıran bir endüstri devriminin tutsak ettiği dünyamız ve insanoğlunun ezici çoğunluğu ise ne yazık ki bu sorunları görmezden gelerek; 'görmedim, duymadım, konuşmadım' üçlemesini oynuyordu!

  İşte, bu koşullar altında 'Dünya Çevre Günü' kutlandı, yalan da olsa umutlar yeşertilmeye çalışıldı!

  Bizler de çevre ve ülke doğası için mücadele verdiğimiz Çevre Misyonu Platformu (ÇEVREM) sayfalarında, aşağıdaki makaleyi paylaştık. Yerinin ve zamanının uygun olduğuna inanarak, siz okurlarımız için de aynı makaleyi paylaşmak istiyorum...

  'Bugün Dünya Çevre Günü'ydü (!)

  Ancak dünyayı çevre konusunda bekleyen tehlikeler çığ gibi büyüyor ve her yıl böylesi koşullarda 'Dünya Çevre Günü' kutlanıyor!

  Karbon emisyonu kontrol altına alınmaya çalışılıyor gibi görünse de, bunun nasıl olacağına dair netleşmiş bir proje ya da yol haritası bile yok!

  Bir yandan karbon salınımının etkileri miniminize edilmeye çabalanıyor, öbür yandan karbon salınımını destekleyen çarpık küresel sorunlar tüm hızıyla yaşanmaya devam ediyor. Bu konuda yapılan çalışmalar devede kulak bile sayılmaz!

  Karbon emisyonunun en büyük nedeni otomobiller ancak alay edercesine karbon emisyonunun sorumlusunun inekler olduğu ileri sürülebiliyor! Global mizah anlayışı gerçekten takdire değer (!)

  Ülkemizde ise bir süre sonra çevre sorunu yaşanmayacak gibi görünüyor ve bunun en önemli nedeni de, bir süre sonra sorun çıkartabilecek olan bir çevrenin kalmayacak olması!

  Akıl tutulmasına uğrayan bürokrat ve teknokratlar; HES, baraj, sahil yolu, yaylalara otoyol, duble yol, taş ocağı, maden havzası, altın madeni, turizm yatırımı, termik santral, sulak alanların kurutulması, yanlış su kullanımıyla göllerin ve yer altı nehirlerinin sularının çekilmesi, şelalelerin kör dereye döndürülmesi, vadilerin tahribi, kıyı şeridinin bozulması, milli park, tabiat parkı, sit alanı gibi koruma bölgelerinde yapılaşma, kent içi parkı gibi düzenlemeler yapılması, yeşil alanların imara açılması, koruma altındaki koylara, dağlara turizm yatırımlarına izin verilmesi, konut alanı oluşturabilmek için Marmaris gibi beldelerde kent içi ormanların yakılmasına göz yumulması vb gibi birçok hatayı üst üste yaparak, çevre sorununu halletmiş gibi görünüyorlar (!)

  Bu arada naylon poşet ve plastik mezarlığına dönen ülke coğrafyası, en az 800 sene zehirli ve kanserojen partiküllerle yaşamayı çoktan garanti altına aldı!

  Çepeçevre manyetik alanlarla, radyasyonla kuşatılmış durumda, cıva, kurşun, kadmiyum, radon gibi ağır metal buharlarından oluşan zehirli bir gökyüzü ve delinmiş bir ozon tabakası altında, cep telefonlarının sunduğu kanserojen iletişim imkânlarıyla, asit yağmurlarıyla ıslanarak, her dakika hektarlarca yağmur ormanını yok ederek, kutupları beklenenin yaklaşık 3 katı hızla eriyerek hep birlikte dramatik bir sona doğru sürükleniyoruz!

  Denizlerimizde balık kalmadı ve biliyoruz ki, gözlerini para hırsı bürümüş 300-400 büyük balıkçı motoru sahibi, milyonlarca insanın geleceğine dönük gıda kaynaklarını trolle kökten kazıyor ve devlet otoritesi isterse bunu asla yapamayacak olan bu adamlar, yüzsüzce kıyımlarını sürdürüyor!

  Karadeniz, Marmara Denizi, Akdeniz kirlendi, yaşama neredeyse veda etmek üzereler ve yapılacak çok şey olmalı ancak seçim öncesinde dahi hiçbir siyasi parti, elle tutulur, gözle görülür bir çevre politikası, stratejisi ortaya koyamıyor, koymuyor! Varsa yoksa yuvarlak bir iki sözcükleri, iki satırı bulmayan ilgileri var!

  8-9-10 milyar sınırlarını çok kısa bir sürede yakalayacak ve kesinlikle açlık ve susuzluk kırımına uğrayacak bir nüfus artışıyla baş başa olan gezegenimiz ise, kontrolden çıkmış görünüyor!

  Bu koşullar altında nasıl bir 'Dünya Çevre Günü' kutlanacaksa, biz de tüm üyelerimizin 'Dünya Çevre Günü'nü kutlamak istiyoruz.

  Dünya Çevre Günü kutlu olsun (!)

  Çevre Misyonu Platformu (ÇEVREM)'

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Çok söyleyen değil, çok iş yapan yöneticeye muhtaçsınız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak