İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Çevre için ipuçları-1

Yeşim Seçen

  23 Ekim 2011

       Sevgili okurlar, sizler için önemli olacağına inandığım ve çevre korumaya yönelik bir dizi ipucundan ilk bölüme ayırdıklarımı yayınlıyorum. Umarım bu ipuçlarını, hiç olmazsa bazılarını kullanır, bu bilgileri mail'inizde kayıtlı arkadaşlarınıza postalayarak, çevre konusundaki çabalara ciddi katkılar yapmış olursunuz.
       

        İlk adım: azaltın
        Çevre için öncelikle yapabileceğiniz şey, 'azaltın' sözcüğünüzü yaşam biçiminizde çok önemli bir yere yerleştirmek olmalıdır.
  Azaltın sözcüğünün içerisinde; tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmek, geri dönüşüme aktaracağınız materyallerin sayısını düşürmek, satın alma sayınızı minimuma indirmek, ev içi kullanım eşyalarınızı ve giysilerinizi sınırlamak vb gibi birçok eylem bulunur.
      

       *Herhangi bir şeyi satın almadan önce kendinize, 'gerçekten buna ihtiyacım var mı?' sorusunu mutlaka sormalısınız. Alışverişte kullanılan '30 Gün Kuralı'nı mutlaka uygulayın. Bir şey satın almadan önce 30 gün bekleyin, bu arada bu ürüne ihtiyacınız olup olmadığını, gerçekten satın almak isteyip istemediğinizi düşünmüş ve bu konuda sağlıklı bir karar vermiş olacaksınız.
  Satın alacağınız ürünün üretim sırasındaki çevre açısından değerini, çevreye olumlu ya da olumsuz etkilerin ve ambalaj malzemelerinin geri dönüşüm özelliklerini mutlaka göz önünde bulundurun.
     

        *Sadeleştirin yani evinizde kullanacağınız eşyaları daha zevkli, karmaşıklıktan ve eşya kalabalığından uzak, daha sade düzenleyin. Böylelikle, daha az eşyaya ihtiyacınız olacaktır.

        *Tek kullanımlık ürünler yerine; yeniden doldurabileceğiniz pilleri, mürekkepli ya da tonerli yazıcı kartuşları, kahve, klima ya da fırın filtreleri vb satın alın.

         *İkinci el yani kullanılmış ürün satın almaktan çekinmeyin ve bunu alışkanlık haline getirin. Kullanılmış bilgisayar, cep telefonu, otomobil, beyaz eşya, televizyon, ofis ve ev mobilyaları vb gibi birçok dayanıklı tüketim malzemesini bu şekilde edinebilirsiniz. Bu konuda; ebay, freecycle, amazon, sahibinden.com vb gibi elektronik ortamlardan yararlanabilirsiniz.

        *Ödünç alın ve paylaşın; kısa süreli kullanım için satın almak yerine, bir arkadaşınızdan, dostunuzdan ya da aile bireylerinden ödünç alma yöntemini deneyin. Bu şekilde, kitap, müzik cd'leri, film, oyun, dergi, gazete, seyahat çantası vb gibi akla gelen ve gelmeyen birçok ürünü satın almak zorunda kalmazsınız.

        *Bir 'Ağaç Ev' oluşturun. Elbette imkânlarınız varsa ağaç kütüklerinden ya da ahşap malzemeden bir eviniz olabilir ancak söylemek istediğimiz elbette bu değil. Üretiminde ağaç kullanılan ürünleri evinizden uzak tutarak, mümkün olduğunca bu ürünleri az kullanarak, ağaç tüketiminin önlendiği bir ev ortamı yaratabilirsiniz. Bunun için;
       Kâğıt peçete yerine kumaş peçete, kâğıt mendil yerine kumaş mendil, kâğıt havlu yerine kumaş havlu, kâğıt poşet yerine file, gazete satın almak yerine internetten okumak, postayla fatura ekstresi istemek yerine bunu online takip etmek, kâğıt sarfına neden olan yüz yüze bankacılık yerine online bankacılık seçeneklerini kullanın.
        Dergi, kitap ve gazetelerinizi eğer varsa, yerel bir kütüphanede ya da benzeri ortamlarda okuyun.
       Kullan at türü not kâğıtlarını kullanmayın. Notlarınızı, bir yüzünü kullandığınız dosya kâğıtlarının boş yüzüne alın ve bu kâğıtları yeniden değerlendirin.
       Eğer mutlaka kâğıt kullanmanız gerekiyorsa, ağaç kökenli kâğıt yerine, yıllık bitki olarak adlandırılan, kenevir, saman, ayçiçeği ve tütün sapı, kamış vb kökenli ya da geri dönüştürülmüş kâğıtları tercih edin.
       Kâğıt sepetinde, tüm kâğıt atıklarını biriktirin ve sonra da bunları geri dönüşüm konteynerlerine atın ve ekonomiye yeniden kazandırın.
        Tek tek ambalajlanmış gıda maddeleri yerine, toplu olarak ambalajlanmış ürünleri satın alın. Örneğin, 1 kiloluk 5 paket toz şeker yerine, 5 kiloluk tek bir toz şeker paketi, 1 litrelik sıvı yağ yerine, 5 veya 10 litrelik tek bir kutu sıvı yağ satın alın. Bu hem alışverişinizden kazançlı çıkmanızı, hem de doğa dostu bir eylem yapmanızı sağlayacak; enerji tasarrufu, daha az çevre kirliliği ve daha az atık anlamına da gelecektir. Özellikle; deterjan, temizlik maddeleri, boya, un, sıvı yağ, şeker, bakliyat, soğan, patates, kedi ve köpek maması, çerez vb ürünlerde bu yöntemi kolaylıkla kullanabilirsiniz.
        Marketten ya da pazar gibi mekânlardan bir şey satın alırken, plastik poşetler yerine, yanınızda getirdiğiniz bez torba, file ya da alışveriş arabasını kullanın. Plastik poşetle sebze meyve verirlerse kabul etmeyin.
        Çöp oluşturmamaya çabalayın. Örneğin, kafeterya ya da pastanede size servisle gelen, çay bardağı, çay kaşığı, plastik tabak vb gibi plastik ürünleri kullanmayın; bunları geri gönderin ve cam çay bardağı, metal kaşık, porselen tabak vb getirmelerini söyleyin. Yine, plastik bardak yerine kornette (külah) dondurma isteyerek, plastik ürünleri kullanım dışı bırakabilirsiniz.
  Sipariş ettiğiniz yiyecekleri, plastik kaplarla getirmemelerini, aksi halde satın almayacağınızı söyleyin ve yeme içme mekânlarının çevreci ürünler kullanmasını teşvik edin.
        Mümkünse, yanınızda içecek kupanızı taşıyın ve her yerde bunu kullanın.
  Gittiğiniz; konaklama, yeme içme, eğlence vb gibi mekânları, çevre dostu ürünler kullanmaları konusunda teşvik edin, onlardan bunu talep edin ya da bu konuda cesaretlendirin. Kısacası, eko turizme katkı verin.
        Daha temiz, güzel ve güvenli bir çevrede yaşamak dileğiyle..

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak