İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Çevre için ipuçları-II

Yeşim Seçen

  1 Kasım 2011

      Gerçekte hepinizin bildiğine inandığım bazı bilgilerden oluşan ve geçen hafta yayınlamış olduğum 'Çevre İçin İpuçları-I' den sonra, bu hafta da, ilk yazının devamı olan 'Çevre İçin İpuçları-II' yi yayınlıyorum.  Bu bilgileri yeniden hatırlamamızda yarar olduğuna inandığım için böyle bir yöntemi kullandım. Umarım sevgili okurlarımız da benimle aynı düşüncededirler.

       İkinci adım; Geri Dönüştürün
       Ev ortamında, işyerinizde ya da varsa garajınızda, kâğıt, cam, plastik, metal, pil ve organik çöpler için 'Geri Dönüşüm Kutuları' oluşturun.
  Komşularınızı da bu konuda hevesli olmağa yönlendirin ve onların da aynı yöntemi kullanmasını sağlayın. Bu arada, geri dönüşüm atık kutularının nerelerde olduğunu öğrenin.

       Çevrenizde geri dönüşüm kutuları yoksa bunu yerel kuruluşlardan ve yöneticilerden, çevre kuruluşlarından talep edin.

       Çok daireli bir apartmanda yaşıyorsanız, apartman girişinde bir atık pil kutusunun bulundurulması için ön ayak olun ve bunu sağlayın. Bu konuda da, yerel yönetimlerden ve çevre organizasyonlarından yardım alabilirsiniz.

       Yine aynı şekilde, her dairede bir atık sıvı yağ kabının bulundurulması ve biriktirilen atık yağların toplanması için, bağlı bulunduğunuz belediyenin çevre birimlerinden destek alabilirsiniz.

        Yaşadığınız apartmanın çevre ve atık konusunda aydınlatılması için, el broşürleri kullanabilir ve bu broşürleri her daireye ulaştırabilir ya da posta kutularına bırakabilirsiniz. Çevreye yönelik açıklamalı posterleri, apartman girişlerinde astırabilirsiniz.
         Yaşadığınız apartman sakinlerini bilgilendirmek isteyeceğiniz konularda;
         a) Atık pil ve pilde bulunan ağır metallerin ve diğer kimyasalların doğaya, toprağa ve suya verdiği altından kalkılamaz zararları anlatabilir,
         b) Evlerde kullanılan sıvı atık yağların doğaya verebileceği zararlar konusunda bilgi verebilir,
         c) Market alışverişlerinde kullanılan plastik poşetlerin zararlarını anlatabilir,
         d) Plastik poşet yerine, bez torba, file, kese kâğıdı gibi materyallerin kullanılması gerektiğini açıklayabilir,
          e) Bahçedeki ağaçların kesilmemesi ya da dökülen yaprakların toplanmaması gerektiğini anlatabilir,
          f) Tehlikeli atıkların neler olduğuyla ilgili açıklamalarda bulunabilirsiniz.

         Tehlikeli atık kapsamına giren ve özel olarak imha edilmesi ya da geri dönüştürülmesi gereken toksik ürünler şunlardır;
          a) İnşaat Malzemeleri: Boya, vernik, tiner, kimyasal çözücüler (solvent), pas sökücü, ahşap koruyucu gibi maddeler,
         b) Otomotiv Ürünleri: Benzin, şanzıman yağı, fren hidroliği, gazyağı, kömür katalizörler, hidrolik direksiyon yağı, kullanılmış motor yağı (bir litre petrol, binlerce litre suyu zehirler ve binlerce balığı öldürebilir), atık yağ filtreleri, atık antifrizli sular vb,
        c) Ev Temizlik Kimyasalları: Kir sökücüler, halı temizleyiciler, metal temizleyiciler, banyo temizleyicileri, fırın, buzdolabı gibi emaye temizleyicileri, lavabo temizleyicileri, klozet temizleyicileri gibi kimyasallar,
        d) Pestisitler: Böcek öldürücüler, yabani ot öldürücüleri, haşere öldürücüler, güve kristalleri ve suni gübreler,
        e) Fotoğraf Kimyasallar, asitler ve korozof kimyasallar, havuz kimyasalları, kompakt flüoresan cıvalı ampuller (cıva buharını solumak kanserojen etkiye neden olur), Ni-Cd (Nikel-Kadmiyum)
  piller.

         Girişte de dediğim gibi, buraya kadar farkında olduğunuz bazı bilgileri sizler için yeniden sıraladım ve yararlı olacağına inandığım hatırlatmalara devam ediyorum.
         Yerel perakendecilerden, satmış oldukları ne gibi ürünlerin geri dönüşüm ürünü olduğunu öğrenmeye çalışın ve satın alacağınız ihtiyaç maddelerini bu tür geri dönüştürülmüş ürünler arasından seçin.
        Değerli bir takı alacağınız zaman, geri dönüştürülmüş altın, gümüş gibi alyansları, bilezikleri vb; yapay elmas, pırlanta gibi değerli taşların ise benzerlerini tercih edin.
        Yiyecek artıklarını bahçenizde gübre olarak kullanın. Böylece hem bitkileriniz için harika bir besin maddesi elde etmiş, hem de geri dönüşümden bir miktar atığı geri çekmiş olacaksınız.
       Ağaçların yapraklarını, biçtiğiniz çimleri, kısalttığınız bordürlerin artıklarını doğal gübre olarak değerlendirin. Yine bir miktar atık malzemeyi çöp stoklarından geri kazanmış olacaksınız.
        Bilgisayar hard diski ve monitörü, cep telefonu, televizyon, elektrikli ve elektronik araçlar, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyaları, tek kullanımlık mürekkepli yazıcı kartuşlarını geri dönüşüm noktalarına teslim edin ya da onların teslim almalarını sağlayın. Böylelikle, cıva, kurşun gibi ağır metallerin ve bazı zehirli gaz ve kimyasalların doğal çevreye karışmasını engellemiş olursunuz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak