Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kutsal Topraklar'dan BOLU'ya..

Cumhur Bandakçıoğlu

  7 Aralık 2011

       Önceleri yazılarımda Kutsal Topraklar ibaresini oldukça sık kullanırdım. Bolu ile ilgi tasvirlerimde kullandığım Kutsal Topraklar, birçok okuyucumun ve arkadaşımın da diline dolanmış ve Bolu için adeta bir şifre halini almıştı. Ta ki uzaklardan köşesinin çok önemli bir okuyucusunun yani benim çok değer verdiğim kıymetli Ayşe (Özer) Ablam'ın Bolu'yu Kutsal Topraklar adıyla anlatmasan daha iyi olur serzenişi üzerine, bu şifreden vazgeçmiştim. 20 Kasım 2011 tarihinde ayağıma gelen bir fırsat sayesinde gerçek Kutsal Topraklar'ı ziyaret etme şansı buldum. 23 Kasım 2011 tarihini 24 Kasım 2011 bağlayan gece yarısı Kabe-i Muazzama'yı ziyaret ederek UMRE ziyareti yaptım. Tarihi insanlık tarihine, yani Hz. Adem ile Havva Validemiz'e giden bu kutsal mekanda bulunmak gerçekten cümlelere sığmayacak kadar etkileyici bir durumdu benim için. 5 kıtada azımsanamayacak kadar farklı coğrafyada bulunmuş bir kişi olarak, yaşadığım ve tanıklık ettiğim en heyecan verici tarif edilemez duyguları yaşadığım andır 24 Kasım 2011 tarihinin ilk saatleri. Çok küçük yaşlardan beri fotoğraflarını gördüğüm, TV'lerde izlediğim, AL İMRAN Suresi'nin 96-97 Ayetlerinde.. oldukça açık ve net olarak bildirilen (Şüphesiz, âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev (mâbed), Mekke'deki (Kâbe)'dir.
        Orada ibret alınacak alâmetler vardır; (aynı zamanda) Hazret-i İbrahim'in makamı (oradadır). Kim oraya girerse, Hak'kın gölgesinde emin bir kişi olur. Oranın yoluna gücü yetenlere, (Allah rızası için) «Beytullâh»ı haccetmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır (farzdır). İnkâr edenler de bilsinler ki, Allah bütün âlemlerden müstağnidir.")Kabe-i Muazzama'yı 3 boyutlu olarak görmek ve yaşamak inanılmaz bir haz ve duygu sağanağını yaşatmıştır bana. Bu ruhani güzelliğin öteki tarafında ise hiçbir zaman anlam veremeyeceğiniz ve hiçbir şekilde kabul edilemeyecek olumsuzlukları görmek yine beni hayretlere düşürmüştür. Dünyanın en önemli dini merkezine ev sahipliği yapan ülkenin anlamakta zorluk çekeceğiniz şekilde beklenenin çok altında, artık bir tarz mı desek, yoksa yetersizlik sebebiyle bazı konularda ziyaretçilerini hayal kırıklığını uğratması, madalyonun diğer tarafını oluşturuyordu. Tabi her ne kadar Şeriatla idare edilse de, bizde bugün olan ve adeta Cahiliye dönemi adetleriyle pekişen bazı adetlere ise hiçbir şekilde rastlamaması ise, kafalarımızda başka soru işaretleri oluşturuyordu. İnanan inanmayan, çok inanan, az inanan tüm okurlarımın, dostlarımın ve arkadaşlarımın bu kutsal mekanı muhakkak görmeleri dileğiyle.
         

         Olmadı be TOLGA!
        Bolumuz'un, İzzet Baysal Caddemiz'in en güler yüzlü evlatlarından, büyük küçük herkesin sevgisini ve saygısını kazanmış, bana göre Bolu klasiklerine çok genç yaşta adını yazdırmış kardeşim Tolga Derici'yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Başta Sevgili Begüm ve Derin olmak üzere Derici ve Albayrak ailelerinin tüm fertlerine başsağlığı ve sabır, sevgili kardeşime Yüce Allah (CC) tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun!

       BAMER
       Bolununsesi basılı yayın hayatını bitirdiği günden beri tarafıma Bolu ile ilgili sosyal etkinliklerle ilgili bilgilendirme mesajlarında ciddi bir azalma yaşıyorum. Bolununsesi hiç kuşkusuz ki dünya üzerinde Bolu'nun en çok takip edilen haber portalıdır.
      Son 2 haftadır mail kutuma, Prof.Dr. Mehmet Kutalmış imzalı Bolu Halk kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden Bolu ile ilgili Gülezler Konağı'nda yapılan konferans daveti gelmekte. Bu tip konferansların sosyal sorumluluk adına BAMER tarafından düzenlenmesi oldukça güzel bir faaliyet. Her ne kadar uzaklarda olmamız dolayısıyla 2 etkinliğe de katılamasak da Başta değerli hocamız olmak üzere organizasyonlarda emeği geçen AİBÜ personeline kutluyor ve teşekkür ediyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak