Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Frankfurt-Antalya arası

Cumhur Bandakçıoğlu

  23 Ocak 2012

        Bu yıl yine Ocak Ayı'nın 2. haftasını Frankfurt'ta karşıladık.  Bu köşede Frankfurt hakkında birçok yazı yazdım. Her yıl Ocak Ayı'nın 2. haftasında düzenlenen dünyanın 1 numaralı ev tekstli fuarı Heimtextil için 10-14 Ocak tarihlerinde, bir kez daha Almanya'nın en önemli kentlerinden bir tanesi olan Frankfurt'taydık. Bu yılın son 13 yıldan bir farkı vardı benim için. İlk defa fuarın ayrıntıları, daha doğrusu hamallık tarafıyla uğraşmıyor, sadece gezme, görme ve paylaşım için fuardaydım. Dolayısıyla fuar boyunca belirgin bir adrese sahip olmadığım içinde, eski dostlarla pek bir araya gelemedik. Frankfurt'ta yaşayan en ünlü Bolulu olan Sevgili Seyfi Alp ile maalesef bu sefer telefonla konuşabildik. Almanya bana göre dünyada yaşanabilirlik ve yaşam kalitesi açısından dünyanın 1 numaralı ülkesidir. Almanya'yı bu yaşanabilirlik ve medeniyet düzeyine çıkartanlara hayranlık duymamak elde değildir. Her zaman olduğu gibi bu imrendirici duygularla ayrıldık Almanya'dan. Almanya'dan döner dönmez soluğu Antalya'da alıyoruz. Antalya'da düzenlenen ve Antalya'da yapılan en önemli fuar olan OTEL EKİPMANLARI fuarındayız. Ve bu sefer katılımcı statüsündeyiz. Yeni şirketim AĞAOGLU Tekstil, Otel Tekstili konusunda oldukça başarılı ve iddialı bir şirket. Her ne kadar benim kendi branşımın dışında olsa da, gerek Antalya ile olan içli dışlılığımız, gerekse fuara gelecek yabancı ziyaretçileri yakalama adına, eh birazda Antalya'yı çok sevme adına soluğu Antalya'da alıyoruz.
       Antalya, gerçekten bugün Türkiye'nin en güzel ve yaşanabilir birkaç şehrinden bir tanesidir. Her ne kadar 2000'li yıllarla birlikte adeta doğa katliamı yaşasa da, ileri derecede yapılan belediyeciliklerle şehir cazibesini her geçen gün arttırmıştır. Bu arada ziyaret boyunca en olumsuz nokta, Antalya'nın son 35 yılın en soğuk günlerini geçirmesiydi. Tabi bu olumsuz hava koşullarını dağıtan etmen ise buradaki dostluklardı. Bu dostlukların başında da bu köşenin okurlarının yakından tanıdığı sevgili arkadaşım Murat Başara gelmektedir. Nerdeyse 20 yıldır Antalya'da yaşayan Murat, turizm sektöründe doğasındaki sıcaklıkla ve becerileriyle çok ciddi yer edinmiş onu tanıyan hemen hemen herkesin sevgisini ve saygısını kazanmış özel bir kişiliktir. Sağ olsun fuar boyunca hem benden hem firmamdan ilgisini yine eksik etmedi. 
       Otel Ekipmanları'nın en önemli alt başlıklarından bir tanesi otel tekstili olmaktadır. Otel tekstili konusunda ülkemizde marka haline gelmiş birkaç firma bulunmaktadır. Bu firmalardan bir tanesi de gururla söylemek gerekirse OTELLO firmasıdır. Firmanın sahibi birçok kişinin tanıdığı Mudurnulu hemşerimiz Rıdvan Çakır abimizdir.  Otel Tekstili sektöründe haklı başarıya imza atmış olup sektörde marka haline gelmiştir. Bugün Türkiye de birçok otel ve restoranda OTELLO markası ürünler kullanılmaktadır.
          Yani rahatlıkla diyebiliriz ki; Türkiye otellerinde sadece aşçılarımız değil, Bolulu Tekstilcilerin üretmiş olduğu ürünleri de artık bir marka haline gelmiştir. Aşçı demişken, fuar boyunca birçok etkinlik ve yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalara katılan birçok hemşeri aşçımızla da bir araya geldik. Bu süreçte tanıma fırsatı bulduğumuz ve sevdiğimiz Mudurnu Taşkestili olan BERRA ALANYA Oteli'nin Mutfak Şefi Şinasi Karanlıkoğlu kardeşimiz ise gerek beyefendiliği, gerekse mesleki yönüyle gönüllerimizi aldı.
        Antalya Turizmi'nin duayen isimlerinden bir tanesi de hepinizin tanıdığı Adil Gürkan abimiz. Bildiğiniz gibi Adil Abi Bolununsesi'nde bir dönem köşe yazarlığı da yapmıştı. Antalya'da birçok büyük otelde Genel Müdürlük yaptıktan sonra Otel Yönetim Danışmanlığı üzerine çalışan Adil Abi, aynı zamanda muhtemelen Antalya orijinli Türkiye'nin en büyük seyahat acentelerine ve müşterilerine yönelik web sayfası olan www.tourexpi.com  portalının da Genel Koordinatörlüğünü yapıyor. Adil abiyi 2 gün gecikmeli olarak aradığımız için kendisinden sağlam bir fırça yedik. Neyse ki fuarda kendisiyle de bir araya geldik ve biraz kendimizi affettirdik.
  Evet, gerek Frankfurt, gerekse Antalya'da,  yani şehir gibi şehirlerden paylaşımlar bu şekilde. BOLU mu dediniz?  Eh 20 gündür bir değişiklik olmadığını bende basından takip ediyorum. Umutsuz vaka! Komple değişiklik şart! (A dan Z ye) Allah yardımcınız ve de yardımcımız olsun!

  Resim 1 (Ben, Şinasi Karanlıkoğlu, Rıdvan Çakır, Fuat Ay(Sakarya- Karasu),Veli Dal (Konya)
  Resim 2 ( Murat Başara, Rıdvan Çakır, İsmail Ağaoğlu,  Ben

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milletin büyüklüğü, nüfusunun çokluğu ile değil, akıllı ve fazilet sahibi adamlarının sayısı ile belli olur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak