Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Seçimlere son bir yaz, projelere verildi gaz...

M. Nevzat Özdemir

  3 Eylül 2012
       
       Eskiler seçim sürecine girildiğini anlatmak için bir tabir kullanırlar ve "seçim sath-ı mailine"girdik derlerdi. Vakit erken gibi olsa da şimdi de böyle bir süreç işliyor. Demokrasinin gereği olan seçimlerin ilki olan yerel seçimlerle ilgili olarak Bolu basınında şimdiden haberler çıkıyor ve partilerin aday isimleri yazılıp çiziliyor.    
       Yerel seçimin normal tarihi Mart 2014 ama bu seçimin 2013 sonuna çekilmesi (Ekim ya da Kasım'a) kesinleşecek gibi görülüyor.14 Haziran 2015 de genel seçim, bu iki seçim arasında bir de cumhurbaşkanlığı seçimi var ülkemizde...
       Malûm, zaman su gibi hızla akıp geçiyor. Bir yıl sonra mahalli seçimler gelip çatacak. Konuya Bolu'nun iklimi dolayısıyla çalışma/inşaat takvimi yönüyle bakarsak belediyenin önünde son bir yaz mevsimi kalmış bulunuyor. Bu yüzden ortalıkta hummalı bir çalışma görüyoruz. Şehrin yeni su/kanalizasyon sistemi tamamlanmaya çalışılıyor. Birçok yerde kaldırım/yol çalışmaları yapılıyor. Fırka Tepesi'nde otopark kazısı hızla devam ediyor. İzzet Baysal Caddesi'nde yeni ulaşım planı ve cadde düzenlemesine başlanıldı. Belediye çok uzun bir süreden beri yerel gündemi meşgul eden ve çeşitli polemiklere yol açan Kent Meydanı ihalesini de nihayet gerçekleştirdi.
       İzzet Baysal Caddesi ve Hükümet Meydanı... Bu iki mekân günlük 20-30 bin vatandaşımızın kullandığı alanlardır. Ak Partili belediye bugüne kadar gerçekleştirdiği önemli kentsel projeler yanında bu mekânları da zamanında ve çok güzel bir şekilde bitirebilirse seçim yarışına büyük avantajla girer diye düşünüyorum.
       Son günlerde hayata geçen projelerden biri de Tarihi Sultan Hamamı'nın restorasyonu işi... İzzet Baysal'a 50 Metre mesafedeki bu eser ve çevresi yıllardır çok kötü, mezbelelik bir görüntüye sahipti. Buraların düzenlenmesi ile ilgili geçmişte birkaç yazı da yazmıştım. Belediye nihayet bu mahzun esere de sahip çıkmış. Bu güzel gelişmeye en çok sevinenlerden biri olduğumu söylemeliyim.
       Şimdi benim yapacağım tüm bu projelerin bitimini beklemek ve ortaya çıkan eserler/mekânlar hakkında müspet/menfi görüşlerimi ilerde sizlerle paylaşmak... Lâkin bu arada yerel yönetimlerin "kentsel projelere yaklaşımı" açısından bir kıyaslama yapmak istiyorum. Bunun için de yukarıda iki fotoğraf paylaştım. Bu fotoğrafların Bolu ile ve Bolu'daki projelerle ilgisi yoktur. Vaktiyle yaklaşık 6 yıl boyunca eğitimci olarak görev yaptığım Almanya'nın Augsburg Kenti'ne ait bazı meydan, yaya alanları vb. proje tasarımlarıdır bunlar...
       Augsburg şehri Almanya'nın Bayern eyaletinde bulunan çok güzel ve tarihi bir şehirdir. Şu an aynı bizim Bolu gibi orada da çeşitli kentsel düzenlemeler yapılmaktadır. Tabii onlar bu tür işleri "ikide bir yapboz yaparak" gerçekleştirmiyorlar. Bir defa "adam gibi yapıp" en az yüz sene değiştirmiyorlar!. En mühimi de projelerin nasıl olacağını, son durumunu teknik imkânlarla kent sakinleri ile "önceden paylaşıyorlar". Belediyelerinin internet sitesinden web kamera yayını ile de inşaatların gelişme süreci izlenebiliyor.  www. projekt-augsburg-city.de/
       Şu anda Bolu'da biz meselâ nasıl bir kent meydanı ortaya çıkacağını bilmiyoruz.
       Bu kadar önemli bir alanda Mimar Uğur Tunçok'un malûm projesi mi yapılacak?    Başkasının mı? İzzet Baysal Caddesinin son şekli nasıl olacak? Hâlbuki bugünkü bilgisayar programları imkânları ile tüm bunlar önceden bizlere gösterilebilirdi. Öyle değil mi?..
       Netice-i kelâm...
       Kent Meydanı... İzzet Baysal Caddesi...
     "Ne çıkarsa bahtımıza projelerinin" neticesini merakla bekliyorum efendim...
       *    *    *

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm