İsveç ve Finlandiya bile tanıdı, Bolu ise tanımamakta ısrar ediyor!

Kitap okuma alışkanlığı ve Biz Çılgın Türkler (!)

Yeşim Seçen

  20 Ekim 2012

        2008 yılında Rusya Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği dönemindeki 'Dünyanın en çok kitap okuyan ülkesi' konumunu yakalamak için kampanyalar düzenliyordu. Sovyetler Birliği'nin o dönem için çok iddialı bir sloganı ve gerçeği vardı; 'Sovyetler Birliği'nde bir yıl içinde basılan kitapların sayısı, diğer tüm ülkelerden fazladır.' 
        Bunun yanında, kültür ve eğitim de dâhil olmak üzere Sovyetlerin üstünlüğü, Sovyet ideologlar tarafından sıklıkla kullanılıyordu. Bu iddiaların tümü ne kadar doğruydu bilemiyoruz ancak kitap okuma oranlarında dünyada ilk sırada bulunduğu bir gerçekti. Kapitalizme geçiş süreciyle birlikte, Rusya'da ve diğer eski Sovyet ülkelerinde kitap okuma oranı süratle düşmeye başladı. Bugün Rusya Cumhuriyeti, yılda yayınlanan 123.336 kitap çeşidiyle, dünya dördüncüsü bir ülkedir (2008).
        Yeni jenerasyon yani genç kuşak, kitap okumama konusunda direniyor. Kitabın yerine televizyon, internet ve diğer mobil iletişim araçlarını tercih ediyor. Bu, gelişmekte olan ya da Üçüncü Dünya Ülkeleri için çok ciddi bir gelişim riski demek. Bunu fark eden ABD, soğuk savaş döneminin propaganda yöntemlerini terk etti ve iletişim araçlarının gücüyle yeni bir dünya tasarlıyor. Medya unsurları en büyük güç ve onu kontrol eden de, ülkelere ve gezegene istediği yeni şekli verebiliyor.
        Konumuza dönersek, dünyada en çok kitap yayınlayan ülkeler listesinin sıralamasının en başında, 328.259 kitapla ABD geliyor (2010). İkinci sırada 206.000 kitapla İngiltere (2005), üçüncü sırada ise 328.387 kitapla Çin Halk Cumhuriyeti bulunuyor (2010). Türkiye ise, 43.100 kitapla (2011 yılı) dünya ülkeleri sıralamasında on üçüncü sırada.
        Bu iyi bir rakam, listede iyi bir yer gibi görünse de,  görünüşe aldanmamak gerekiyor çünkü kişi başına yıllık kitap okuma sıralamasında yerlerde sürünüyoruz. Her Türk vatandaşı, 10 yılda sadece bir kitap okuyor!
  En çok kitap okuyan ülkeler listesinin başında, kişi başına ayda 25 kitap okuma oranıyla Japonya bulunuyor. İkinci sırada 10 kitapla İsviçre, üçüncü sırada ise 7 kitapla Fransa var.
        Gördüğünüz gibi, en çok kitap basıyor olmakla, en çok kitap okuyor olmak aynı şeyler değil. En çok kitap yayınlayan ülkeler sıralamasına 1.ABD, 2.İngiltere, 3.Çin, 13. Türkiye ama en çok kitap okuyan ülkeler listesinde 1.Japonya, 2.İsviçre, 3.Fransa, Türkiye'nin ise yeri bile belli değil!
  Elbette, basılan yayınların baskı tirajı da önemli. Biz bir kitaptan 500-1000-1500 adet basarken, el âlem milyonlarla ifade edilen tirajlarla kitaplarını yayınlıyor! Bakıyorsunuz ki biz 43 bin kitap yayınlamış ve 50 milyon adet basmışız, İngilizler, 206 bin kitap çeşidi yayınlamış ve toplam baskıda milyarı aşmış. Yine İngiltere de günlük gazetelerin 2012 yılı satışı 9 milyon civarında (1997 yılında ise, 15 milyona yakındı!). Japonya da günlük gazete satış tirajı toplamı 100 milyonun üzerinde.
        Hindistan, gazete sirkülasyonunda dünya lideri. Hindistan'ın 2011 yılı günlük gazete baskı tirajı 330 milyon. 31 Mart 2012 tarihi itibariyle Amerikan Wall Street Journal Gazetesi, 2.118.315 satış tirajına ulaşmıştı. Bu ise neredeyse; Zaman, Posta, Hürriyet, Sabah, Sözcü, Habertürk gibi gazetelerin toplam abone ve satış tirajına eşit; satış tirajlarının ise neredeyse iki katı. Sıkı durun, Japon Asahi Shimbun Gazetesi ise, sadece gündüz baskısı satış tirajı olan 14.067.00 ile beş büyük gazetemizi neredeyse 10'la çarpıyor.

        Gazetelerden tekrar kitaplara dönelim.
        Kenya, Etiyopya, Mısır gibi Afrika ülkelerinde de kitap okunmuyor ve bunun nedenleri konusunda çeşitli argümanlar ileri sürülüyor. Örneğin, 'hiç kimse bir kitap için ekmeğinden vazgeçemez', 'önce temel ihtiyaçlar karşılanmalı ki insanlar kitap okusun' gibi. Ancak birazcık para bulanların, bar ve eğlence mekânlarında daha fazla para harcadıkları, sigara, daha pahalı ve fonksiyonel cep telefonları, markalı giysiler satın aldıkları da gözleniyor. Bu ne yazık ki, ülkemizde de böyle! Oysa yoldan birisini çevirip, sorsanız, büyük bir ihtimalle 'boş zamanlarımda kitap okuyorum' diyecektir. Oysa bilmiyoruz ki, daha iyi beslenebilmek, daha yararlı şeyler satın alabilme gücüne erişebilmemiz, teknolojide, ekonomide, sosyal yaşamda gelişebilmemiz için daha çok kitap okumamız gerekiyor.
       Obeziteye karşı açılan kamu kaynaklı reklam kampanyalarının okuma alışkanlığı için de kullanılması, hatta daha yoğun ve sürekli kullanılması, ülkemizi ve ülkemizin konumunu gezegende daha önemli yerlere taşıyacaktır.
  Şurası bir gerçek ki, en çok kitap yayınlayan ilk dört ülke, dünyaya da şekil veriyor, gezegenimizi onlar yönetiyor. Bunu biraz daha fazla düşünmek, bu konuda çok şeyler yapmak gerekmez mi? Tabi, düşünebilmek için de çok kitap okumak gerekiyor, bu da olayın ironisi...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak