Gazetenize sahip çıkın!

Karadeniz fıkrası gibi

Okuyucu Mektubu

  7 Kasım 2012
          Bolu'nun ana caddeleri olan İzzet Baysal Caddesi ile Atatürk Bulvarı'nı birleştiren Valiliğin karşısındaki Hükümet  Meydanı'nda bulunan yol, bilindiği gibi trafiğe kapatılarak otopark haline getirildi. Bu meydan üzerine denilmeyen kalmadı. Bolu halkı da bütün bu denilenlerin hepsine inandı; 'zararı yok, güzel bir meydan olacaksa biz her zorluğa  katlanırız, biraz daha öteden dolaşıveririz' dedi.
          Herkes 'uyaroğlu' oldu, tam 2,5 yıldır sabredip durdu.  
          Yaklaşık 2.5 yıl önce trafiğe kapatılan bu yol, en sonunda Boluspor'a gelir getirmesi amacı ile ani bir karar ile otopark haline getiriliverdi. 
   Kamu adına görev yapan kişilerin temel görevi, yaptıkları işte kamu yararını gözetmeleridir. Aldıkları kararlarda ana dayanak kamu yararıdır. Bu yüzden kanunlarımız kamu adına görev yapan kişilere çok fazla yetki vermiştir.
        Bu yolun kapatılması ve daha sonra arabaların geçmesi yerine arabaların park yapmasına açılması tabii ki kamunun yararı adına yapılmıştır. Bolu'yu yöneten yerel yöneticiler ve danışmanları, yönetsel yöneticiler ve danışmanları, kamu adına denetim ve karar  yetkisi olan meclis, komisyonlar ve kamu idareleri, tabii ki bu konuda gerekli istişare ve öngörüyü yaparak karar almışlardır. Bu karar ve istişareler yazılı hale getirilmiştir. Bütün prosedürler uygulanmıştır. Hatta yasal dayanağı için hukuk bürolarından da görüş alınmıştır. Ola ki; olay idare mahkemesine sirayet ettiğinde savunmaları olsun. Kamu adına karar verenler kamu adına hesap soranlara da hesap verirler.
        Haşa onların kararlarına itiraz etmek haddimize düşmemiştir. Tabii ki cehaletimizden dolayı kamuyu oluşturan bir birey olarak bu uygulamanın bana ne yarar getirdiğini anlayamadım. İdareciler belki farkında değildir ama ben iki caddeyi birleştirebilmek için çok fazla zaman ve yol harcıyorum. Benim kaybım oluyor. 10 yaşındaki oğlum "Baba bu yol arabaların geçmesi için yapılmış. Ana yol neden araba parkı için kullanılıyor? İnsanların zaman ve para kaybetmesi, sinirlenmesi Bolu halkının yararına mı? Bunun neresinde fayda?" diye sorguluyor. Her gün onu okula bırakmak için önünden geçerken oğlumun bu sorularına karşısında, kendisine açıklama yapmakta güçlük çekiyorum.
         Oğluma; "oğlum sen bizi yönetenlerden daha iyi mi biliyorsun. Tabii ki onların bir bildiği var. Bizim faydamızı düşünerek ileriyi görerek taa 2.5 yıl önceden bu yolu kapadılar, sus bakim, haddini bil" diyemedim.
          Ama bütün bu katlanmak zorunda bırakıldığımız eziyetler kamu yararına ise, ben bu eziyete katlanırım.
   Sonuçta Bolu'da Karadeniz Bölgesi'nde bir il.
          Burası Bolu; öyle de olu, böylede olu
          Sayglarımla.
                                                                                  R. Cahit Temizkan

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak