Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

2012'ye veda ederken

Cumhur Bandakçıoğlu

  27 Aralık 2012

         Bir 365 günü daha geride bıraktık. Yıllar yılları kovalıyor. 2012'nin muhasebesi yapıyım dedim, pek de içinden çıkamadım. Şüphesiz ki bu yılın en önemli olayı şahsım adıma,  Aygün Lara'nın dünyaya gelmesi oldu. Hayat gayemizde çok önemli bir sorumluluk ve heyecan olarak yerini aldı.     
        Bolununsesi'ndeki yazılarımda geçen yıla göre ciddi bir performans düşüklüğü var. 2011 yılında 38 yazıya imza atarken bu sayı 2012 de 28 olmuş. Şöyle bir düşümdüm, yoğun iş ve seyahat temposu ve de tabii ki Aygün Lara'nın en önemli sebep olduğuna karar verdim.
        28 köşe yazımın 9 tanesi tamamen, 6 tanesi de kısmen Bolu Belediyesi ve belediyemizin faaliyetleriyle alakalı olmuş. Bu demek oluyor ki, Bolu Belediyesi uzaklardaki yazar için ciddi bir kaynak. Daha sonra bu yazıların hepsini tek tek okudum, 1 tanesi hariç hepsi eleştiri ve memnuniyetsizlik yazısı. Acaba abartıyormuyum dedim. Yok, hiç de abartı yoktu. Hemen hemen hepsi aklın yolu bir diyeceğiniz kadar doğru eleştirilerdi. Bu yazılar oldukça fazla okuyucu yorumu da almıştı üstelik. Büyük bir bölümü eleştirilerime katılıyordu. 
         Geçtiğimiz hafta sonu Bolu'daydım. Düşüncelerim yine aynı! Bolu bana göre yazık edilmiş bir şehirdir. Örnek teşkil edecek ne bir eseri ne de bir projesi bulunmamaktadır.  Modern şehircilik adına son yıllarda ve özellikle son 6 ayda yapılan işlerin hepsi sıradan ve özensiz işlerdir.  Bolu'da uygulanan işleri, işçiliği, kullanılan malzemeyi Başkan'ın ve ekibinin gezip gördüğü ABD, KORE, ALMANYA, İSVİÇRE, İSPANYA daha neresi varsa, hiç birinde göremezsiniz. Detaylı bir şekilde yapılanları incelerseniz eskiden düzgün olan bir yolun, bir kaldırımın bile eğri olduğunu görürsünüz. Bu işlerde gelmiş geçmiş imzası olan kim varsa, başkan, başkan yardımcısı, meclis üyesi, mimar, mühendis, taşeron, işçi hepsi sorumludur. Bence kendinize ve Bolu'ya bir iyilik yapın ve bu işleri bırakın. Bolu'da 20 yaşına gelmiş birisi, veya 20 yıldır Bolu'da yaşayan birisi acaba hiç hatırlıyor mu; bozuk yolsuz bir gün, yollarda kazı çalışmasının olmadığı bir dönem, yolların pırıl pırıl olduğu bir hafta, bir ay, ya da bir yıl, merak ediyorum.
        Fırka tepesine yapılan iş nedir Allah aşkına?  Sadece kapalı bir garaj mı? Ortada bir plan proje, maket var mı?  Her ne yapılıyorsa Bolu'ya sağlayacağı katma değer, o masrafa ve emeğe sadece bir garaj için değer mi?
        Şu bir gerçek ki, rakamsal olarak bankalarda bulunan mevduat, kişi başına düşen gayrisafi milli hâsıla, eğitim öğretim, sağlık kurumlarının çokluğu, kişi başına düşen piliç ve kereste sayısı ne olursa olsun. Bolu'da yaşam kalitesi son derece düşüktür. Yani Bolu'da paranızla bile rezil olursunuz, oluyorsunuz da...
        Diyebilecek tek şey var o da; Daha güzel, daha mutlu, daha adil, sevgi dolu bir Bolu için, barış için, insanlık için batsın bu Bolu!
        2013 yılının, başta tüm okurlarım olmak üzere yurtta ve dünyada yaşayan tüm Bolulu hemşerilerime, sağlık, mutluluk, başarı ve de güzel baht getirsin. Yolumuz ve ışığımız açık olsun. Bolusporumuz şampiyon olsun. Kırdıklarımız, üzdüklerimiz bizi affetsin. Yeni yılınız kutlu olsun. 2013 de daha güzel bir Bolu dileğiyle.
                                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak