Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu'da tarlalar betonlaşırken

Ali Özdemir

  26 Şubat 2013

       Ziraatçi değilim. Çiftçilikle uğraşmıyorum. Ama Bolu'da çikolata gibi topraklara sahip tarlalarımızın çirkin beton bloklarla dolmasına gönlüm razı olmuyor.

  Dünya üzerinde 7.5 milyar, Türkiye'de ise 75 milyon insan yaşıyor. Kaba bir yaklaşımla dünya nüfusunun yüzde 1'ini Türkiye'de yaşayan insanlar oluşturuyor. Gezegende yaşayan her 100 kişiden 1'i Türk. Bu kadar çok insanı sağlıklı bir biçimde besleyebilmek için tarım yapılabilecek topraklara çok gereksinimimiz var.

  Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde (ABD, Almanya, Fransa, vb...) bile bugün modern tarım yapılıyor. 2007 yılına kadar Almanya'da sadece fabrikaların bulunduğunu sanırdım. O yıl AB'nin bir kaç şehrini görünce çok şaşırdım. Zira bu ülkelerde her taraf tarım arazisi idi. İnsanların yaşadığı konutlar doğanın içine adeta gizlenmişti. Çirkin görünümlü apartmanlara pek rastlamamıştım.

  Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi ülkelerdeki mükemmel tarım arazilerini görünce bizde niçin böyle çiftlikler yok diye de çok hayıflanmıştım.

  Siyasi taşlama, şu-bu partiyi suçlama niyetinde değilim. Bolu ovasının talan edilmesi 3-5 yıllık bir sorun değildir. Son 40 yıldır konut hastalığımız iyice arttı. Eline biraz para geçen eve saldırıyor. Sadece inşaat yaparak zengin olmuş bir ülke yok.

  Eğitimde, bilimde, endüstride, tarımda çağdaş normları yakalamadan refaha eremeyeceğiz. Modern tarımın yapılması gereken tarlalara sağlıksız, standartsız apartmanları dikerek yaşanır olmaktan çıkan bir şehir oluyoruz.

  Bolu halkı siyasi ayrılıklara saplanıp kalmadan konutların tarlaları işgaline dur demelidir.

  • Nurettin Ayvaz14 Temmuz 2019 . 19:31

   Türkiye'de elli bin ihtiyaç fazlası konut varken,halen Toki'nin konutlar inşa edeceğini söyleyen bir zihniyet var bu ülkede.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak