Gazetenize sahip çıkın!

Bir masa bir kasa

Metin Yıldırım

  18 Nisan 2013
   
       Hepimiz,  genel olarak hayatımızda rahat fazla yorucu olmayan mümkünse masa başı bir işimiz olmasını canı gönülden istemişizdir.
        Son zamanlarda bu en fazla talep gören masa başı işlerin başını emlakçılık sektörü çekmektedir.
       Çünkü fazla sermaye gerektirmeyen bir masa, bir kasa, ve dört sandalyeden ibaret olup şöyle her yerde çeken, zırt pırt şarjı da bitmeyen bir cep telefonu da oldu mu işlem tamamdır. Büro önemli değil çünkü, bir kriter yok nereyi tutarsan tut  pasaj içi 10 m2 bir dükkan da olsa olur. Tabi birde emlakçılık  belgesi alınıp duvara da asılmalıdır.
        Daha önceleri EMLAKÇILIK BELGESİ adı altına halk eğitim merkezi ve Emlakçılar Derneği işbirliği ile 300 tl karşılığında 5 haftalık bir kursla hiçbir kritere bakılmadan herkese ücret karşılığı bu belgeler verilmiştir. Böylelikle Halk Eğitim Merkezi 150 tl ders ücreti alıyor. 150 tl ise Emlakçılar Derneği'ne kalıyordu. Dernek için karlı bir ticaretti. Senede iki veya üç sefer kurs açılıyor ve yıllık 100 ila 150 kişi arasında kişiye Emlakçılık belgesi veriliyordu.
       Daha sonra Ticaret Odası bizde kurs açarız, kanunen hakkımız var dedi. Ve onlarda kurs açarak yüzlerce kişiye emlakçılık belgesi vermeye başladı. Fakat Ticaret Odası 150 tl karşılığı bu belgeleri vermeye başlayarak, Emlakçılar Derneği'ni de saf dışı bıraktı. Ve bir nevi belgede indirim yaparak kampanya başlatmış oldu. Bunu gören Halk Eğitim Merkezi baktı ki  müşteriler kaçıyor, Emlakçılar Derneği'ne 'pardon' diyerek fiyatta damping yaptı ve fiyatı 150 tl ye indirdi. Ve rekabetten geride kalmadı. Hal böyle olunca Emlakçılar Derneği'nin gelirleri de kesilmiş oldu.
        İki hafta önce Halk Eğitim Merkezi'nde açılan Emlak Danışmanlığı kursuna 70 kişi katılmış, yoğun talep üzerine bu kursun 2.ve 3.'sünün de açılacağı duyurulmuştur.
        Takribi geçen 8 sene içerisinde yıllık ortalama 150 ile 200 kişi Emlakçılık belgesi almış olup tahminen de Bolu da 1500 kişide bu belgeler mevcuttur. İlkönce bu belgelerde Milli Eğitim Bakanlığı Emlak Danışmanlığı Belgesi yazıyordu. Sonraları adı Kurs Sertifikası olarak değiştirildi.
         Bolu Merkez olarak nüfusumuz 133.000 bin,  belgeli emlakçı 1500 olduğuna göre, ortalama her 89 kişiye bir belgeli emlakçı düşmektedir.
       Ama ne yazık ki bu belgelerin kanunen hiçbir geçerliliği de yoktur. Bir emlak bürosu açarken, 'Emlakçılık belgen' var mı diye kimse sormamaktadır.
        Derneğimizin Nadide Başkanı Ekrem Olacakoğlu ve yönetimi bu duruma neden sessiz kalmaktadır diye düşünürken, bu hafta Antalya'da 5 yıldızlı RİXOS LARES HOTEL'de bir yönetici arkadaşı ile Bolu'nun ve emlakçıların güncel sorunlarını çözmek ve ikili ilişkilerde bulunmak üzere temaslarda bulunduğunu öğrendik.
        Sayın başkan meslektaşlarınıza sahip çıkınız ve bu işe bir el atın artık bu memlekette kimse 5 haftada Emlakçı olamaz. bu mesleği saygın, güvenilir ve itibarlı hale getirmek için projeler üretiniz. Ramazan ayında bir akşam iftar vermekle bu işler olmuyor. Aslında iftarı bile Alman usulü yapıyorsunuz ya neyse...
         Saygılarımla.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak